Süper bulut arzu edilen mi yoksa ulaşılabilir mi? VMware VP, soyutlama yoluyla çoklu bulutu yönetmeyi tartışıyorBilgi teknolojisi tarihi, bugün içinde çalıştığımız karmaşık bilgi işlem ortamlarını yaratmak için birbirinin üzerine inşa edilen bir dizi soyutlama gördü.

olarak yazılım mühendisliğinin temel teoremi şöyle devam ediyor: “Ekstra bir dolaylılık düzeyi getirerek herhangi bir sorunu çözebiliriz.” İşin mizahi tarafı, “… çok fazla dolaylılık sorunu dışında” ekidir.

Bulut bilişim, bu içeriden şakanın uygun bir örneğidir. Bulut (sanallaştırma yoluyla), BT altyapısını soyutlayarak basitlik getirdi. Ancak şirketler yalnızca tek bir genel bulutla durmadı. Çoklu bulut şu anda baskın kurumsal BT mimarisidir ve işletmelerin %73’ü iki veya daha fazla genel bulut (ayrıca şirket içi ve özel bulutlar ve muhtemelen uç bilgi işlem de) kullanır. VMware Inc. tarafından yapılan araştırma.

“BT’ye bakarsanız, bir sonraki büyüme seviyesini ortaya çıkarmak için her zaman soyutlamaya ihtiyacımız vardı” dedi. Vittorio Viarengo (resimde), VMware’de Çapraz Bulut hizmetleri başkan yardımcısı. “Artık buluta yalnızca en üst düzeyde düşük seviyeli API’leri soyutlamakla kalmayıp, aynı zamanda API’leri ve birden çok bulutta yönetim ve güvenlik yapma yolunu tek tipleştiren ve birleştiren bir soyutlama düzeyi getirmemiz gerekiyor.”

Viarengo,CUBE endüstri analistleriyle konuştu John Kürkçü ve Dave Vellante “Bulutun Geleceği Geldi” açılış konuşması için süper bulut 22 etkinlik, SiliconANGLE Media’nın canlı yayın stüdyosu theCUBE’de özel bir yayın sırasında. Bulutta, konumlar arasında bağlantılar ve ortak bir deneyim yaratan yeni bir soyutlama katmanına duyulan ihtiyacı tartışırken, aynı zamanda geliştiricilerin temel temel öğelere basitleştirilmiş erişimini sağladılar.

Geliştiriciler dünyayı yiyor… ve operasyon ekipleri yetişemiyor

Viarengo, “Bulutun ortak dili sanallaştırma katmanı değildir,” dedi. Bunun yerine, bulutun ortak dili, bulutun orkestrasyon katmanını oluşturan çok sayıda mikro hizmet, uygulama programlama arabirimi ve kapsayıcıdan oluşan karmaşık bir dildir. Teknolojinin çalıştığından ve günümüzün çoklu bulutlarının çoğunu oluşturan dağınık ortamlarda güvence altına alındığından emin olmak zorunda olan operasyonlar ve güvenlik ekipleri için baş ağrısı yaratan budur.

Viarengo’ya göre, operasyonların ve güvenliğin çoklu bulutta yetişmesinin nedeni, gösteriyi yürütenlerin geliştiriciler olması. DevOps devriminin şirketlerin çalışma şeklini değiştirmesiyle birlikte, geleneksel operasyon ekipleri dikkat etmezlerse, geliştiricilerin bir sonraki sprintlerine doğru yola çıkarken çıkardığı tozu yemeye devam ederler.

“Yazılımın dünyayı yediğini söylüyorlar… [but] Yazılımı yapan geliştiricilerdir. Bu yüzden geliştiricilerin dünyayı yediğini düşünüyorum, ”dedi Viarengo.

Çoklu bulut stratejisi, inkardan aydınlanmaya kadar uzanan bir yelpazeyi kapsar

Viarengo’ya göre, kuruluşlar içinde meydana gelen çoklu bulutun beş aşaması vardır. Birincisi, çoklu bulutun gerçekleştiğini reddetmektir, burada şirket şunları söyler: “Şirket içindeyiz ve belki bir bulutumuz var. Bu kadar. Standartlaştık” dedi.

Sonraki aşama, şirketlerin birden fazla bulut ve hizmet kullanımı sayesinde gelişmiş uygulama ve iş yükü performansı, ölçeklenebilirlik ve güvenlik yaşadığı coşku aşamasıdır. Bu, geliştiricilere yönergeler olmadan sistemler oluşturma ve yapılandırma özgürlüğü vererek operasyonların ve güvenliğin topu düşürebileceği yerdir.

Bulut kullanım faturaları birikmeye başladığında ve paylaşılan model güvenliği ve uygulama yönetimiyle ilgili sorumlulukların anlaşılmasıyla birlikte gerçeklik üçüncü aşamada ortaya çıkıyor. Bunun sonucunda, Viarengo’nun “yeni normal” olarak adlandırdığı ve çoklu bulutun zorluklarını nasıl ele alacakları üzerinde çalışan kuruluşlar tarafından karakterize edilen dördüncü aşama geliyor. İdeal olarak bu, çoklu bulutun stratejik, üretken ve güvenli bir şekilde uygulandığı ve uygulamaların, çoklu bulutların her birinden sağlanan farklılaştırılmış hizmetlerden ve özelliklerden yararlanmak için tasarlandığı son aşamaya götürecektir.

Ancak Viarengo’ya göre, bu son aşamada çok az müşteri var. “Çoğu müşteri hala inkar ve yeni normal içinde” dedi.

Supercloud, kuruluşların bu yeni normalin ötesine ve bulut aydınlanmasına geçmeleri için bir yol sağlar. Çoğu kişi bu konseptin hala bir heves olduğunu düşünse de VMware, Pivotal Software Inc.’i satın almadan önce çoklu bulutu basitleştirmenin temellerini atıyor.

“Son beş yılda inşa ettik. [a] Oluşturma, çalıştırma, güvenli yönetme ve herhangi bir bulutta herhangi bir uygulamaya erişme şeklinizi birleştiren çok kapsamlı portföy. Hipervizörlere gerek yok” dedi.

Başka bir deyişle, VMware, Tanzu bulutta yerel uygulama platformunun işlevselliği aracılığıyla süper bulutu gerçeğe dönüştürüyor ve Bulutlar Arası hizmetler.

“Bize göre süper bulut, bulutta yapabileceğiniz ortak şeyleri hesaba katma ve uygulamanızı ve uygulamanızı yönetmeniz için size tek bir cam bölme sağlama yeteneğidir. [a] Viarengo, uygulamayı bir kez oluşturabilmeniz ve tutarlı bir şekilde birden çok buluta dağıtabilmeniz için tek bir ardışık düzen.

İşte tam video röportaj, SiliconANGLE’s ve theCUBE’nin bu konuyla ilgili kapsamının bir parçası. süper bulut 22 Etkinlik:

Fotoğraf: Silikon AÇI

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/08/10/supercloud-aspirational-achievable-vmware-vp-discusses-managing-multicloud-abstraction-supercloud22/

Yorum yapın