Sunfish’in teknolojisi, destekli üremeye ekonomiklik getirmek istiyor • Teknolojik Haberler


güneş balığıDünyanın en eski taşıyıcı annelik ve yumurta bağışı ajanslarından birinin eski bir yöneticisi tarafından kurulan yeni bir girişim, umutlu ebeveynler için mali yardım araçları oluşturmak üzere 4 milyon dolar topladı.

Hannah Gray VC ve Fiat Ventures’ın katılımıyla Walkabout Ventures liderliğindeki tur, Santa Monica merkezli girişimin ilk kuruluşundan bu yana bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra geliyor. Destek, Sunfish’in ürününü ölçeklendirmesine yardımcı olacak şekilde ayarlanmıştır ve bu, ister yumurta dondurma, ister embriyo koruma, IVF, yumurta donörü yolculukları veya taşıyıcı annelik olsun, yardımlı üreme yolculuğunda ailelerin uygun fiyatlı seçenekler bulmasına yardımcı olur.

CEO ve kurucu Angela Rastegar, yardımcı üreme hizmetlerine verilen desteğin eksikliğini ilk kez taşıyıcı annelik ajansı Circle’da çalışırken fark etti. “Ortalama bir Amerikalının bütçelemeyi, bir krediyi nasıl planlayacağını, hane halkı için doğru kredi miktarının ne olduğunu, indirimleri nereden alacağını ve hatta artırmanın maliyetine göre tasarruf yapmayı nasıl düşüneceğini anlamasına yardımcı olacak gerçekten çok fazla kaynak yok. şehirlerinde bir aile” dedi.

Girişimci, bu parantez içine girmeyen insanlardan talep gelmesine rağmen, yardımcı üreme yönteminden geçen insanların neredeyse ¾’ünün bugün altı rakamın üzerinde para kazandığını söylüyor.

Şirket, daha fazla finansal kaynağa ihtiyaç duyan müşterileri bulmak için IVF klinikleri, taşıyıcı annelik acenteleri ve yumurta bankalarıyla ortaklık kuruyor. Ardından, geçmişlerine ve ihtiyaçlarına uygun indirimler, hibeler, işveren yardımları ve kredi seçenekleri arasında gezinmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda insanları bir finansal danışman ve bir maliyet hesaplayıcı ile eşleştirir; Bu hesap makinesinin bir yapay zeka bileşeni, bu yıl içinde kullanıma sunulacak ve bu, sağlık ve aile geçmişiyle ilgili farklı değişkenlere bağlı olarak bebek sahibi olmanın ne kadara mal olabileceğine dair daha öngörülü bir resim sunmaya yardımcı olabilir.

Temel olarak, bir ailenin sahip olmak istediği çocuk sayısı ile sigorta veya işverenlerden zaten sahip olduğunuz kaynakların türü gibi yardımlı üremenin maliyetini etkileyen bir dizi faktör vardır. “Genellikle, bir bebek yapmak için bir sperm yumurtasına ve bir rahme ihtiyacınız vardır. Bunların üçüne de sahip hetero bir çiftseniz, bu IVF süreci daha az olacaktır, bir yumurta donörü veya bir vekil ile çalışmanız gerekiyorsa, çünkü tek bir ebeveynsiniz veya hepsine sahip değilsiniz. Bu bileşenlerden, eğer aynı cinsiyetten bir erkek çiftseniz, o zaman çok daha pahalı olacak,” dedi Rastegar. Maliyet aralığının 20.000 ila 200.000 ABD Doları arasında olabileceğini açıklıyor.

Sunfish’in kendisi kredi sağlamaz, bunun yerine gelecek vadeden ailelerin kredi sağlayıcılarla bağlantı kurmasına yardımcı olur. Doğrudan çalıştığı taşıyıcı annelik kurumuna aile kurma seçenekleri için krediler sunan ve hizmet veren önceki şirketi Origin Finance. Origin, Ocak ayında operasyonları durdururken, Sunfish daha geniş, daha girişim ölçeğinde bir vizyona sahip olmasına rağmen aynı sorun alanına bir çözüm haline geldi.

Bugün Sunfish, daha yüksek ve daha riskli bir orandan kişisel kredi almaya çalışan bir birey yerine, tıbbi bir sağlayıcıya kredi verilmesini kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Bankalar kredi sağlamaya açık olsa da, Sunfish, insanların kredi sürecinin nasıl görünebileceğini, örneğin toplam kredi maliyeti tahminlerini ve gerekebilecek kredilerin birden fazla aşamasını daha iyi görselleştirmelerine yardımcı olur.

Rastegar, “Bu, bir kişinin dışarı çıkıp kendi tesisini kurmasından ve yalnızca bir grup krediyi onaylayabilecekleri bir dizi kritere sahip olmasından çok farklı,” dedi. “Gittikçe daha fazla borç veren bu alana bakmaya başladıkça ve doğurganlık sektörü büyüdükçe, ortaklarımıza en kapsamlı çözümü sunmak istedik.” Girişimci, gelecekte kurum içinde kredi sunacaklarını söyledi, ancak şimdilik, birden fazla kredi veren, erken aşama ekibine biraz esneklik sağlıyor.

Şimdiye kadar Sunfish, yüzlerce başvuru sahibinden 20 milyon dolardan fazla kredi talebi aldı, ancak nihayetinde ne kadar sermayenin kilidini açabildiğini paylaşmayı rekabetçi nedenlerle reddetti. Ancak şirket, 12.000 ila 100.000 ABD Doları arasında değişen kredi limitleri alan bir grup olan 32 eyalette yüzlerce müşteriyi desteklediğini söyledi.

Başlangıç ​​kesinlikle bunun için biçilmiş kaftandır. Geçen yıl çiftlerin IVF tedavilerini finanse etmelerine yardımcı olmak için 20 milyon dolarlık A Serisi tur toplayan Gaia da dahil olmak üzere uzayda bir dizi rakip var. Doğurganlık tedavilerinin finansmanına yardımcı olmak için 60 aylık krediler sunan Future Family, geçen yıl da 25 milyon $ B Serisi fon topladı.

Rastegar, risk sermayesi destekli bu yoldaşlara yetişmek zorunda kalsa da, Sunfish’in farkının açık olduğunu söyledi: amacı, hamilelikten erken çocukluğa ve uzun vadeli mali sağlığı olan bir çocuk yetiştirmeye kadar tüm yolculuk boyunca ebeveynleri desteklemektir. zihin. Ve birinci adım ebeveynleri kredilere bağlamak olabilirken, ikinci ve üçüncü adım tasarruf hesapları, yatırım oyunları ve ötesi gibi görünebilir.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/sunfishs-technology-wants-to-bring-affordability-to-assisted-reproduction/

Yorum yapın