Stripe, %28’lik bir dahili değerleme indirimi alarak bocalayan en son fintech’tir – Teknolojik Haberler


Stripe, piyasadaki gerileme sektörü özellikle sert bir şekilde vurmaya başladığından büyük bir değerleme kesintisi yapan en son yüksek profilli fintech şirketidir. En son değeri 95 milyar dolar olan ödeme işlemcisi, hisselerinin iç değerini %28 oranında azalttı. Wall Street Journal.

Dergi, değerleme indiriminin 409A fiyat değişikliğinden geldiğini bildiriyor, bu da Stripe’ın son turda satılan imtiyazlı hisselerin değerini düşürmediği anlamına geliyor. Dahili değerleme değişikliği, yeni başlayanlar veya girişim yatırımcıları tarafından belirlenmeyen, ancak üçüncü bir tarafça seçilen daha objektif bir fiyatlandırma anlamına gelir. 409A değerlemesi Stripe’ın son tur fiyatından ayrı kalsa da, tam düşüş nedeniyle hala ilgili bir indirim. Aslında, bir girişimin fon toplama dışında proaktif olarak kendi değerlemelerini kesmesi biraz nadirdir ve bugünün haberlerini daha da ilginç hale getirir.

Stripe, konuyla ilgili bir Teknolojik Haberler soruşturmasına yanıt olarak yorum yapmayı reddetti.

Haber, İsveçli BNPL şirketi Klarna’nın 800 milyon dolarlık yeni fon sağladığı için değerlemesini son turuna göre %85 oranında düşürerek 6.7 milyar dolara indirmesinden günler sonra geldi. Stripe’ın aksine, Klarna’nın değerlemesi, Sequoia, Silver Lake, Commonwealth Bank of Australia, BAE’nin egemen fonu Mubadala Investment Company ve Kanada Emeklilik Planı Yatırım Kurulu’nu (CPP Investments) içeren yatırımcıları tarafından kesildi.

Değerleme kesintileri, fintech’in piyasadaki düşüşe nasıl tepki verdiğine dair iki farklı sinyal sağlıyor: güçlü. Son zamanlardaki piyasa gerilemesinin başlangıcında, güçlü 2021 fon toplama faaliyetleri nedeniyle bir tür istisna olarak görülen Fintech şirketleri, geçtiğimiz ay kaderlerinin tersine döndüğünü gördü. Artan faiz oranları ve potansiyel bir ekonomik durgunluğun başlangıcında tüketicinin isteğe bağlı harcamalarının düşeceği korkuları, Stripe gibi tüketiciye yönelik fintech’ler için özellikle sert olacaktır.

Martta, Fidelity, Stripe değerlemesini %9 oranında düşürdü, fon fonunun yakında halka açık fintech şirketlerine nasıl baktığına dair başka bir sinyal sağlıyor.

Teknolojik Haberler’ın bildirdiğine göre, kripto şirketleri hariç sektör, 2022’nin ilk yarısında yaşadığı işten çıkarma sayısında teknoloji endüstrisine öncülük etti.

Stripe, bu yılın başlarında kimlik doğrulama alanına girdiğini ve tek seferlik ortak Plaid ile doğrudan rekabete girdiğini duyurduğunda manşetlere çıktı. Finix, diğer şirketlerin ödemeleri kolaylaştırmasına ek olarak bir ödeme kolaylaştırıcısı haline geldiğini duyurduğundan, daha yeni bir girişim olan Finix ile olan rekabeti de bu yıl kızıştı.

Genel olarak bazı fintech şirketleri, kısa sürede çok fazla şey yapmaya çalışmak ve dolayısıyla odaklarını kaybetmek için hedeflenmiştir. Kurumsal harcama decacorn Brex, kısa süre önce artık KOBİ’lerle çalışmayacağını duyurduğunda böyle bir örnekti.

Fintech alanının ötesinde, pandemi sırasında patlayan büyüme aşamasındaki işletmeler, değişen makroekonomik ortama yanıt vermek için içe döndüler. Mart ayında Instacart, 409A’lık bir değişiklik nedeniyle iç değerlemesini benzer şekilde yaklaşık %38,5 oranında düşürdü. Hem Instacart hem de şimdi Stripe’in rapor edilen dahili değerleme kesintileri, çalışanların öz sermaye hibelerini yeniden şekillendirebilecekleri anlamına geliyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/stripe-fintech-payments-valuation-cut-28/

Yorum yapın