Strapi, ‘başsız’ CMS platformu için 31 milyon dolar kazandı – Teknolojik Haberler


kayışAçık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi (CMS) olan , bugün Flex Capital, Index Ventures ve eski GitHub CEO’su Nat Friedman dahil melek yatırımcıların katılımıyla CRV liderliğindeki B Serisi finansmanda 31 milyon dolar topladığını duyurdu. Sermaye ile CEO Pierre Burgy, Teknolojik Haberler’a planın yeni bir ürün olan Strapi Cloud’u piyasaya sürerken, ek teknoloji ve çözüm ortakları getirmek ve Strapi projesini daha da geliştirmek olduğunu söyledi.

Strapi’nin kökeni, Burgy, Aurélien Georget ve Jim Laurie’nin üniversitede serbest geliştiriciler olarak çalışırken birlikte oluşturdukları yazılımlara dayanmaktadır. Birçoğu mobil web siteleri düşünülerek geliştirilmeyen geleneksel çerçevelerin ve CMS’lerin sınırlamalarından rahatsız olan şirket, müşterilerin projelerinde kullanmak üzere kendi çözümlerini, Strapi’yi oluşturmaya karar verdiler.

Burgy, Georget ve Laurie, 2015 yılında GitHub’da Strapi’yi yayınladı. Burgy, bir e-posta röportajında ​​“Bizim için projeyi açık kaynak yapmak hiç de kolay değildi” dedi. “Çok sayıda açık kaynaklı yazılım kullanıyorduk ve işbirliğinin daha iyi yazılımlara yol açacağına ikna olmuştuk. Müşterilerimizin çoğu CMS’lerini kendi sunucularında barındırmak istedi; özelleştirme yetenekleri ancak kaynak kodu erişimiyle mümkün oldu.”

Başlangıçta, Strapi, API’ler oluşturmak için bir çerçeve ile bir CMS arasında bir karışımdı. “Strapi” adı aslında “Önyükleme API’nizi” ifadesinin yaratıcı bir kısaltmasıdır. Bugün, Strapi, geliştiricilerin farklı veritabanlarını, ön uç çerçevelerini ve statik site oluşturucularını bağlamasına ve yönetmesine olanak tanır. Kullanıcılar Strapi’yi bir sunucuda çalıştırabilir ve bir API kullanarak Strapi’den içerik almak için ön uca güvenerek Strapi’nin yönetici arayüzüne bağlanabilir.

kayış

Strapi’nin içerik yönetimi panosu.

Burgy, “CMS, bilgi yönetimi ve kurumsal wiki yazılımı arasında oldukça fazla kafa karışıklığı ve örtüşme var” dedi. “Bu platformlar, seçkin teknik mimarileri nedeniyle kullanıcılar tarafından her zaman ayrı çözümler olarak görüldü. Yaptıklarıyla değil, olduklarıyla algılandılar. Bu değişiyor.”

Burgy’nin bakış açısından, Contentful, Storyblok ve Sanity ile rekabet eden Strapi, özel kullanım durumlarına uyum eksikliği gibi eski CMS yazılımlarıyla ilgili bazı önemli sorunları çözüyor. Diğer algılanan sınırlamaları ele almak için, Strapi ekibi son aylarda üçüncü taraf platformlarla entegrasyon kitaplığı sunan Strapi Market gibi özellikler başlattı.

Strapi’nin mükemmel olmadığını kabul eden Burgy, kısa vadeli hedefin önceden oluşturulmuş şablonlar, yayın iş akışları, zengin metin editörleri ve özel alanların yanı sıra kişiselleştirme, görselleştirme eklentileri dahil olmak üzere kaynakları içerik düzenleme deneyimine yönlendirmek olduğunu söyledi. , ve e-ticaret. Müşterilerin bir projeyi yerel olarak başlatmasına, ihtiyaçlarına göre özelleştirmesine ve web üzerinde dağıtmasına olanak tanıyan tam olarak yönetilen bir Strapi hizmeti olan Strapi Cloud üzerinde de çalışmalar devam ediyor.

Strapi Cloud’un önümüzdeki yıl genel kullanıma açılması planlanıyor. Şu anda beta aşamasındadır.

“Salgınla birlikte, belirsizlikle karşı karşıya kalan birçok işletme, çevrimiçi ortama geçerek uyum sağlamak zorunda kaldı. Öte yandan, bireyler her zamankinden daha fazla çevrimiçi içerik tüketiyor ve ayrıca uzaktan çalışma gerçeğine uyum sağlamaları gerekiyor” dedi. “Sonuç olarak, şirketler tüm paydaşlar için bütünsel genel deneyime giderek daha fazla odaklanıyor. Strapi, uygulamalarını geleceğe hazırlamalarına ve tüm kullanıcılar için kanallar arasında tutarlı bir deneyim sunmalarına yardımcı olmak için daha çok yönlü ve şekillendirilebilir bir platform sağlayarak şirketlere bu süreçte yardımcı oluyor.”

Binlerce açık kaynak kullanıcısına ek olarak Burgy, Strapi’nin ABD ve Avrupa’da AT&T, eBay, IBM ve Toyota ve devlet kurumları dahil 450 ödeme yapan müşterisi olduğunu söylüyor. Şirketin işgücü 70 çalışandan oluşuyor; Burgy, yıl sonuna kadar 110’a çıkmasını bekliyor.

Bugüne kadar, Strapi 45 milyon dolar topladı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/strapi-lands-31m-for-its-headless-cms-platform/

Yorum yapın