Storyblok, pazarlamacılar gibi teknik olmayan kullanıcılara yönelik başsız CMS’sini oluşturmak için 47 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


Web geliştirme dünyası, bir sitenin nasıl görünebileceği ve çalışabileceği konusunda daha fazla esneklik sağlayan “başsız” sistemlerdeki yenilikler sayesinde giderek daha demokratik ve daha yaratıcı hale gelmeye devam ediyor: katı şablonlar kullanmak ile her birini oluşturmak ve sürdürmek arasında bir orta yol. bir ağın teknoloji yığınının sıfırdan bileşeni. Bugün, özellikle içerik yönetimi için kafasız araçlar geliştiren girişimlerden biri, bazı önemli müşteri kazanımlarının ardından büyük bir finansman turu duyuruyor.

hikaye bloğu – Avusturya, Linz’de kurulmuş, web siteleri, uygulamalar ve eğitim, ticaret, oyun ve diğer tür yayıncılar için diğer dijital arayüzlerde görünen içeriği yönetmek için pazarlamacılar gibi teknik ve teknik olmayan kullanıcılar için tasarlanmış başsız bir CMS inşa eden bir başlangıç. – 47 milyon dolar topladı ve CMS platformunu daha fazla işlevsellikle genişletmeye devam etmek için kullanacağı finansmanı sağladı. Şirketin araçları halihazırda Netflix, Adidas, T-Mobile, Happy Socks ve Deliveroo dahil olmak üzere 74.000 şirket tarafından kullanılıyor ve bunların üzerine topluca 120.000 proje inşa etti.

B Serisi, 3VC ve ilk dakika sermayesinin de katıldığı Mubadala Capital ve HV Capital tarafından yönetiliyor. Finansman, yine Mubadala tarafından yönetilen Şubat 2021’de 8,5 milyon dolarlık A Serisi’ni takip ediyor. Storyblok bugüne kadar 58 milyon dolar topladı ve değerini açıklamıyor.

Bugün dünyada Storyblok ile rekabet eden Contentful, Prismic, Contentstack, Strapi ve daha birçok şirket gibi kafasız CMS sağlayıcıları var, ancak CEO ve kurucu ortak Dominik Angerer, şirketinin web’de yeni bir yenilik dalgasını temsil ettiğine inanıyor. gelişim.

Yıllar önce WordPress, Squarespace ve Wix gibi şirketler, kullanıcıların web siteleri oluştururken dinamik bir şablon yelpazesinden nasıl seçim yapabilecekleri konusunda yeni bir çığır açtı. Daha yakın zamanlarda, karmaşık teknik süreçleri eklemek için API’ler etrafındaki yeniliklerden yararlanan daha yeni bir dizi yeni girişim, şantiyelere yeni bir yaklaşım yarattı (“başsız” terimi, adından da anlaşılacağı gibi, Commercetools’un kurucusu tarafından icat edildi, bu fikri başlangıçta e-ticaret sitelerinin inşası). Ancak bunlar hala daha geniş organizasyon için bir acı noktasıydı: Bu anlamda başsız, ödemeleri ve veritabanlarını yönetmenin çok teknik ve karmaşık arka ucunu oluşturma ihtiyacını ortadan kaldırmış olabilir, ancak sitelerin ön ucunu oluşturma veya doldurma tekniklerini değil.

Storyblok’un hikayeye girdiği yer burasıdır: “Başsız” sistemler, yeni nesil web geliştirmeyi temsil eder: pazarlamacılar gibi teknik olmayan kişiler tarafından da kullanılabilen başsız bir CMS. Angerer ve kurucu ortağı Alexander Feiglstorfer, 2017 yılında, o sırada kullanılan sistemlerin geliştiricilerin içerik oluşturmasını ve sürdürmesini gerektirdiğini gördüklerinde bu fikri ortaya attılar, bu yüzden çözümleri siteyi yönetmek için modüller oluşturmaktı. başlangıçta geliştiriciler tarafından (söz konusu şirkette veya Storyblok’un işlettiği bir pazardaki 1.000 üçüncü taraf ağı tarafından) programlanacaktı, ancak bu daha sonra güncellenebilir ve pazarlamacılar tarafından başka şekilde manipüle edilebilir.

Nihai sonuç, kısmen birçok kuruluşta var olan bu önemli boşluğu nasıl ele aldığından dolayı çok fazla çekiş gördü: sitelerin içeriğine en sık dokunması gerekenler genellikle teknik ekipler değil, içeriği yönetenlerdir. Ve dijital içerik, daha az teknik ekipten daha fazla girdi gerektiren ve geliştirici ekiplere daha fazla yük bindiren oyunlar ve uygulamalar, akıllı telefonlar ve saatler gibi daha geniş bir biçim ve ekran dizisine yayıldıkça.

“İlk günden itibaren Storyblok’a çok inanıyoruz ve A Serisi yatırımımızdan bu yana şirketin ölçeklendirmeyi başardığı hız dikkate değer. Mubadala Capital Ventures Ortağı Fatou Bintou Sagnang yaptığı açıklamada, Storyblok’un güçlü organik çekişi, Dominik ve Alex’in ürettiği ürünün kalitesinin gerçek bir kanıtıdır ve Storyblok ekibiyle ortaklığımızı sürdürmekten heyecan duyuyoruz” dedi.

Şirket, misyonunu düşük kodlu ve kodsuz araçlar dalgasının bir parçası olarak görmüyor: geliştiricilerin, pazarlamacıların daha sonra güncelleyebilecekleri ilk blokları oluşturmak için hala dahil olmaları gerekiyor.

Angerer, başsız yapıyı geliştirmeyi ve bu bloklara odaklanmayı “temel işlevselliğinin” bir parçası olarak gördüğünü söyledi. “Yani kodsuz araçlar oluşturmaya geçmek, bu göreve ihanet gibi hissettirir.”

Ancak, üçüncü taraflar isterlerse başkalarının kullanması için bu araçları oluşturmak için Storyblok sistemine bağlandı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/17/storyblok-raises-47m-to-build-out-its-headless-cms-aimed-at-non-technical-users-like-marketers/

Yorum yapın