Stenn, uluslararası ticaret yapan KOBİ’leri finanse edecek bir platform için 900 milyon dolarlık bir değerlemeyle 50 milyon dolar bankaya yatırıyor – Teknolojik Haberler


Küreselleşme, son on yılda e-ticarette en büyük trendlerden biri olmuştur: internet rayları, olası tüketiciler için çok daha geniş bir pazaryeri ve satın almaları için çeşitli ürünlere olanak sağlar; ve bu talebi karşılamak için üretim ve lojistik de büyük coğrafi sıçramalar yaptı. Şimdi, özellikle bu tedarik zincirinde çalışan işletmelere finansman sağlamaya yardımcı olacak bir platform oluşturan bir girişim, kendi finansmanını duyuruyor.

Stenn – büyük veri analitiği uygular, bir işletme hakkında birkaç veri noktası alır (ana ikisi, faturalara dayalı olarak hangi paranın geldiği ve çıktığıdır) ve bunları belirlemek için yaklaşık 1000 faktörü dikkate alan bir algoritma ile eşleştirir. 10 milyon dolara kadar kredi için uygunluk; ve diğer tarafta, bu finansman için sermaye sağlamak üzere bir kurumlar ve diğer büyük borç verenlerden oluşan bir ağdan yararlanıyor – hızlanan büyümeyi gördükten sonra işini genişletmek için 50 milyon dolarlık öz sermaye fonu topladı.

Şirket, finansmanın tek bir yatırımcı olan ABD özel sermaye şirketi Centerbridge’den geldiğini ve Stenn’e 900 milyon dolar değerinde olduğunu söyledi.

Stenn 2015’ten beri piyasada ve o zamandan beri 74 ülkeden 6 milyar dolarlık kredi finanse etti, bunun 1 milyar doları sadece 2022’de kredi verdi ve teknolojiyi daha önce kredi verenler tarafından büyük ölçüde dokunulmamış bir alana getiren bir yaklaşımla, dedi. Stenn’in kurucusu ve CEO’su Greg Karpovsky bir röportajda.

Accenture, bu iş segmentinde finansman talebinin 3,6 trilyon dolar olduğunu ve önümüzdeki dört yıl içinde 6,1 trilyon dolara çıkacağını tahmin ediyor” dedi. Yine de “ana kaynak [of funding] onlar için şu anda geleneksel bankacılık sistemi. Gelişmiş ülkelerdeki bankalar, büyük ülkeler için tedarik zinciri finansmanına odaklanmış durumda ve gelişmekte olan piyasalardaki bankacılık sistemleri hala az gelişmiş durumda. Yani bu segmentteki şirketler bankasız kaldı. Finansmanı kolaylaştırmak için başka hiç kimse teknolojiyi kullanmıyor [for them]”

Fintech dünyasında, piyasada sermayeye ihtiyaç duyan küçük işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayan, ya faturaların kesilmesi ve ödenmesi; veya uzun vadede büyümelerine yardımcı olacak normal iş programı dışındaki projeleri veya faaliyetleri finanse etmek; ya da tamamen başka bir şey için. Yerli KOBİ’lere hizmet veren kredi platformları ve neobankalar arasında Kabbage (şimdi Amex’in bir parçası); En sonunda; Brex, Rho, Juni, KuzeyBirLili, Mercury, Hatch (artık Arabanın yola yakın kenarı), Anna, Tide, Viva Wallet, Open, Novo, MarketInvoice ve diğerleri.

Bununla birlikte, Stenn’in pazarda ele aldığı boşluk, tipik KOBİ’lerin değil, özellikle daha büyük, sınır ötesi operasyonları besleyen operasyonları yürüten işletmelerdir.

Bunlar, pazaryerlerindeki uluslararası satıcılar veya bu satıcılara ürün veya hizmet sağlayan bir şirket olabilir. Birbirleriyle ortak yönleri – ve onları KOBİ’lere kredi sağlayan ortalama fintech’inizin hizmet verdiği tipik KOBİ’lerden ayıran şey, bunların büyük çok uluslu şirketlerden önemli ölçüde daha küçük, ancak kapsam ve sermaye ile tipik KOBİ’lerinizden çok daha büyük olma eğiliminde olmalarıdır. eşleşmesi gerekiyor.

Karpovsky, “Yerli KOBİ’ler normalde çok daha küçüktür,” dedi. “Berber dükkanı olabilirler.” Tipik riskin – ödünç alınan miktar – 30.000 ila 50.000 dolar arasında olabileceğini söyledi. Stenn’in hedeflediği KOBİ’ler için, Dünya Bankası’nın yıllık satışları 120 milyon dolara kadar çıkan bir işletme için geçerli olan tanımını kullanıyor. Karpovsky’nin “çok sınırlı bilgi” olarak tanımladığı bilgileri (bir şirketin adı, konumu ve ödenmekte olan faturaların ayrıntıları) kullanarak başvuru ile onay arasında 48 saatten fazla olmayan bir geri dönüş süresiyle 10 milyon dolara kadar kredi veriyor. . Tipik olarak, kredilerin bölgede 500.000 ila 1 milyon dolar arasında olduğunu söyledi.

Fırsat açığı basittir: Pazarın bu segmentini – ve borçlandıkları daha büyük meblağları – yerel KOBİ’lerin bir süredir benimsediği türden bir yaklaşım getiriyor. “Buradaki risk yönetimi çok farklı” diye ekledi.

Krediler için para yatıranlar arasında Barclays ve HSBC gibi bankaların yanı sıra aile ofisleri ve sigorta şirketleri gibi diğer büyük finans kurumları da yer alıyor. Ve finansmanın nereden sağlandığı konusuna dair bir dip not: Karpovsky’nin kendisi Rus kökenli ve şirketin parayla herhangi bir finansman ortaklığı üstlenmek konusunda en başından beri “çok katı bir kural” olan kırmızı bir çizgi çizdiğini söyledi. Rus bağları ile. (Kırım’ın işgalinden sonra ülkeyi terk ettiğini ve bunun “yıllar önce aldığımız bir karar” olduğunu söyledi.)

“Biz KYC ve kara para aklamayı önleme konusunda uzmanız, bu nedenle tüm ortaklarımız için gerekli özeni gösteriyoruz” diye ekledi.

Rakipler açısından, iç piyasalarda KOBİ’lere kredi sağlayanlar, potansiyel olarak uluslararası çalışanlara geçmeyi düşünebilirken – örneğin Amex’in bunu dikkate alacak kadar büyük bir uluslararası profili var – daha büyük rekabet gücü, bunlardan bazıları olabilir. bu KOBİ’lerin zaten çok sayıda iş yaptığı pazarlar.

Gerçekten de Alibaba (Ant Financial ve Alipay aracılığıyla), düzenleyiciler devreye girmeden önce uluslararası pazarlarda daha fazlasını yapmakla çok ilgileniyordu. Amazon burada henüz büyük hamleler yapmadı, ancak bunu diğer finansörlerle ortaklaşa yapabilir ve bir fırsat penceresi açabilir. Stenn gibi bir şirket için. Bankaların kendileri şu an için ortak olmaktan, müşterileri Stenn’e yönlendirmekten ve platformunda borç veren olarak hareket etmekten mutlu görünüyorlar.

Bu alandaki olası oyunculardan Karpovsky, “Onlar, şu anda çözmekte olduğumuz sorunu çözmeye odaklanmaktan 10 yıldan fazla bir süre uzaktalar. Mevcut müşterilerinin daha acil sorunları var ve bu yüzden şu anda çok fazla rekabet görmüyoruz ve uzun yıllar boyunca görmeyebiliriz.”

Yatırımcıların da desteklemekle ilgileneceği bir fırsat.

Centerbridge’in Avrupa iş bölümünün eş başkanı ve kıdemli MD Jed Hart yaptığı açıklamada, “Stenn’in küresel ticaret finansmanı arzının zorluklarını ele alma konusundaki yıkıcı yaklaşımından etkilendik ve Stenn’in oldukça ölçeklenebilir bir teklifi olduğuna inanıyoruz” dedi. “Evriminin önemli bir döneminde ve dünyadaki belirsizlik döneminde Stenn’in büyümesine ortak olmaktan ve bu büyümeyi desteklemekten heyecan duyuyoruz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/04/11/stenn-banks-50m-on-a-900m-valuation-for-a-platform-to-finance-smbs-that-trade-internationally/

Yorum yapın