SteelSeries, ayarlanabilir mekanik anahtarlarını kompakt klavyelere getiriyor


SteelSeries Apex Pro Mini ve Apex Pro Mini Wireless, SteelSeries’in önceki tam boyutlu 2019 Apex Pro’yu etrafındaki en yetenekli oyun klavyelerinden biri yapan bir özellik olan, ayarlanabilir anahtarlarla birlikte gelen bir çift yeni kompakt mekanik klavyedir. Pro Mini’nin fiyatı 179,99 $ (219,99 €), Pro Mini Wireless’ın fiyatı ise 239,99 $ (279,99 €).

Her iki klavye de, orijinal Apex Pro’da kullanılan OmniPoint anahtarlarının yükseltilmiş bir versiyonu olan SteelSeries’in yeni OmniPoint 2.0 anahtarlarını kullanıyor. Bir tuşa basmayı kaydetmek için metal kontaklar kullanan geleneksel mekanik anahtarların aksine, bu lineer OmniPoint anahtarları, bir anahtara ne kadar basıldığını tam olarak algılayabilecekleri anlamına gelen manyetik salon etkisi sensörleri kullanır.

SteelSeries Apex Pro Mini.

Apex Pro Mini.
Resim: SteelSeries

SteelSeries Apex Pro Mini Kablosuz.

Apex Pro Mini Kablosuz.
Resim: SteelSeries

SteelSeries, birkaç zarif özellik sunmak için bu anahtarları kullanır. Yeni başlayanlar için, anahtarlarının devreye girdiği noktayı ayarlayabilir ve bir tuşa basmayı kaydedebilirsiniz. Bir OmniPoint 2.0 anahtarı, orijinal OmniPoint anahtarları tarafından sunulan 0,4 ila 3,6 mm aralığında bir gelişmeyle, yalnızca 0,2 mm’den 3,8 mm’ye kadar herhangi bir yerde bir baskı kaydedebilir. (Her ne kadar rakip klavye üreticisi Wooting’in 0,1 ila 4,0 mm arasında herhangi bir yere ayarlanabilen kendi manyetik olarak etkinleştirilen anahtarlarıyla sunduğundan biraz daha az olsa da.) Oyuncular, basılmaya başlandığı anda harekete geçmek için bir anahtar ayarlamak isteyebilir, daktilo yazarları ise çalıştırmadan önce tam basılmasını bekleterek hatalı tuşlara basmayı azaltmak isteyebilir.

Apex Pro Mini ve Apex Pro Mini Wireless üzerindeki tek bir anahtara birden çok komut da atayabilirsiniz. SteelSeries tarafından verilen örnekler arasında, yürümek için bir düğmeye yarım basmak, ancak bir oyunda koşmak için tam olarak basmak veya bir el bombası takmak için yarım basmak ve atmak için tamamen basmak sayılabilir. OmniPoint 2.0 anahtarları, Cherry’nin lineer MX Kırmızı anahtarlarından vaat ettiğiyle aynı şekilde, 100 milyon tuşa basma süresine sahiptir.

Her iki klavye de yüzde 60’lık kompakt bir düzen kullanır; bu, Apex Pro gibi tam boyutlu klavyelerin işlev satırı, sayısal tuş takımı ve hatta ok tuşlarından yoksun oldukları anlamına gelir. Bu, bir masada fareyi hareket ettirmek için daha fazla alana sahip olacak fare ve klavye oyuncuları için bir avantaj olabilir, ancak deneyimlerime göre ofis üretkenliği için daha az iyi. Ok tuşlarına erişmek için bir klavye kısayolu kullanmak, örneğin Excel’de bir kabustur.

Manyetik olarak etkinleştirilen anahtarlar, kablosuz klavyelerde nadirdir, o kadar ki klavye üreticisi Hephboard, yakın zamanda duyurulan H1-Hera’nın (şu anda Kickstarter’da finansman) onları kullanan “dünyanın ilk” kablosuz klavyesidir. SteelSeries’ Apex Mini Wireless, birlikte verilen 2,4 GHz kablosuz dongle veya Bluetooth aracılığıyla bir bilgisayara kablosuz olarak bağlanabilir. Pil ömrü, varsayılan aydınlatma profilinde dongle ile 30 saat veya Bluetooth ile 40 saat olarak derecelendirilmiştir.

Diğer özellikler arasında dayanıklı PBT plastikten yapılmış parlak efsanelere sahip çift vuruşlu tuş başlıkları, her iki modelde de çıkarılabilir USB-C kabloları ve tuş başına RGB aydınlatma bulunur.Kaynak : https://www.theverge.com/2022/6/22/23178213/steelseries-apex-pro-mini-wireless-mechanical-keyboards-hall-effect-omnipoint

Yorum yapın