Steadybit, geliştiricilerin üretimden önce kaos mühendisliğine dahil olmasını istiyor • Teknolojik Haberler


Kaos mühendisliği, ilk olarak büyük şirketlerde, üretimde basınç test sistemlerine yardımcı olmak için geliştirildi. Zamanla, yeni başlayanlar ve açık kaynak projeleri onu daha erişilebilir hale getirdi, ancak çoğunlukla hala SRE’lerin (site güvenilirlik mühendisleri) üretim sistemlerini test etme alanında.

sabit bit, bir Alman startup, bu testleri geliştirme hattına dahil ederek daha fazla geliştiricinin erişimine sunmak istiyor. Bugün şirket, kaos mühendisliği ürününün genel kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Steadybit’in kurucu ortağı ve CEO’su Benjamin Wilms, kaos testini geliştirme hattına geri iterek, uzman olmayanları sürece dahil ettiğini ve böylece sorunlarla üretime geçmeden önce ilgilenebileceklerini söylüyor.

“Geliştiriciler, olay üstüne olay ve muazzam baskı altında kalıyor. Wilms, Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, kodlarını üretime geçmeden önce kontrol edip doğrulayabilecekleri sürecin başlarında onları daha proaktif bir yaklaşıma sokmak istiyoruz.

Yazılımın bir bulut kesintisi, sürekli güncellemeler veya yazılımın başarısız olmasına neden olabilecek herhangi bir sayıda olay gibi durumlarla başa çıkabileceğini kanıtlayabilmeleri gerektiğini söylüyor.

Steadybit’e katılmadan önce Wilms, projelerinin baskı testine yardımcı olmak için geliştirme ekipleriyle birlikte çalışan bir danışmandı ve onu getirdiklerinde yazılımın piyasaya sürülmesinden dolayı çok geç olduğunu fark etti. Bir fırsat gördü ve kurucu ortaklarıyla birlikte 2019’da girişimi başlattı.

Bugün yazılım geliştirmenin değişken yapısını test etmek için bir çözüm geliştirdiler ve geliştiricilerin testi sürece kodlamasına izin vererek, sorunları kullanıcılar için bir sorun haline gelmeden yakalamayı daha otomatik hale getirdiler.

Steadybit test sonuçları ekranı

Resim Kredisi: sabit bit

Henüz erken ama şirketin beş ödeme yapan müşterisi ve 11 çalışanı var. Şirketi kurarken, çeşitliliğin önemli olduğunu ve başarılı çeşitli organizasyonlar inşa etmiş olan diğerlerinden öğrenmeye çalıştığını söylüyor.

Başlangıç, üç parçada toplam 7,8 milyon dolarlık fon topladı: 2019’da 200.000 dolarlık ön tohum, ardından 2020’de 2,6 milyon dolarlık tohum ve geçen yıl 5 milyon dolarlık ikincil tohum.

Firması tohum turunu yöneten Boldstart Ventures’ın genel ortağı Eliot Durbin, şirketten o kadar etkilendi ki, ertesi gün ekiple şahsen görüşmek için Almanya’ya uçtu ve o gece bir çek yazmayı kabul etti. Onu bu kadar heyecanlandıran ne?

“Steadybit’ten önce, ‘kaos’ araçları ilk olarak SRE’ler ve operatörler için tasarlandı, ancak geliştiriciler için değil. Beni bu kadar heyecanlandıran (ve ertesi gün Almanya’ya giden bir uçakta), kurucunun ürün ekiplerinin uygulamalarının/hizmetlerinin nasıl performans göstereceğini test etmesini kolaylaştırmaya ve bu sorumluluğu SRE’ler ve operatörlerle paylaşmaya odaklanmasıydı,” dedi Durbin Teknolojik Haberler’a .Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/steadybit-wants-developers-involved-in-chaos-engineering-before-production/

Yorum yapın