Startup’lar, işe alma planlarında VC’lerden daha fazla inceleme beklemelidir.


Startup’lar işe alıma gitti VC nakit akışı ve iş piyasası sıcakken 2021’de çılgınlık yaşandı. Ancak birçoğu yetenek havuzuna fazla düşkündü ve ardından 2022’de büyük kesintiler ve işten çıkarmalar yapmak zorunda kaldı. Başlangıçlar için en kötüsü muhtemelen hala geliyor.

Bu, şirketlerin pazar toparlanıp ardından yükselişe geçtiğinde tekrar düşmek isteyecekleri bir model değil. Ve belki de bu sefer olmayacak, çünkü VC’ler muhtemelen şirketlerin paralarını işe alım için nasıl harcadıklarına çok daha fazla dikkat etmeye başlayacaklar.

Geçen yılki devasa işten çıkarma rakamlarının çoğu Amazon ve Microsoft gibi halka açık isimlerden gelse de yeni kurulan şirketler de kayda değer kesintiler yaptı. Better.com dahil bazıları, cıvata ve Vimeo, geçen yıl çok sayıda işten çıkarma gerçekleştirdi. Birçoğu, yeni başlayanlar arasındaki işten çıkarmaların bu yıl yavaşlamayacağını düşünüyor.

Ama bunu bir daha göremeyeceğimize dair umut var. Melek yatırımcı ve girişim ortağı Columbia Business School’da profesör olan Angela Lee, kurucuların işe alım planlarını genellikle satış konuşmalarının arkasındaki slaytta, topladıkları parayı nasıl harcamayı planladıklarını açıklayan bir slaytta belirttiklerini söyledi. Geleneksel olarak, bunun VC’lerin pek üzerinde düşünmediği, kullanılıp atılan bir slayt olduğunu söyledi. Ama artık olmayacak.

Lee, “Bu ‘işe alma’ demek değil, sadece neden çift tıklamayı görmemiz gerektiğidir,” dedi. “Ne için X sayıda milyon dolara ihtiyacınız var? Neden bir baş veri bilimcisine ve mimarına ihtiyacınız var?”Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/25/startups-should-expect-more-scrutiny-from-vcs-on-their-hiring-plans/

Yorum yapın