Starship Technologies, kendi kendini süren teslimat robotları filosunun büyümesini hızlandırmak için 42 milyon dolar daha artırdı – Teknolojik Haberler


yıldız gemisi teknolojileri, otonom dağıtım robotları dünyasının en büyük oyuncularından biri – şehirlerde ve kapalı kampüslerde kendi kendine giden küçük, kutulu araçlar – gıda ve diğer küçük eşyaları teslim eden – son finansal uygulamasından sadece 30 gün sonra başka bir finansman turu daha topladı. infüzyon. Estonya’da kurulan ve geliştirilen, ancak merkezi San Francisco’da bulunan şirket, Ocak ayının sonunda Avrupa Yatırım Bankası’nın € koyacağını açıkladıktan sonra geçen ay toplamını 100 milyon $’ın üzerine çıkararak 42 milyon $’lık öz sermaye topladı. 50 milyon (57 milyon $) şirkete girdi.

Bir B Serisi olan bu en son infüzyon, Starship için NordicNinja, Japon-İskandinav VC firması NordicNinja ve Wise (fka TransferWise) kurucuları tarafından yönetilen yatırım firması Taavet+Sten tarafından ortaklaşa yürütülen bir sermaye turudur. Önceki stratejik destekçiler TDK Ventures ve Goodyear (sırasıyla ses ve elektronik devi ve lastik üreticisi) de katıldı.

AYB tarafından yönetilen önceki finansman, bir “özsermaye benzeri tesis” biçiminde geldi, yani toplamın bir parçası olarak hem öz sermaye hem de potansiyel olarak krediler veya dönüştürülebilir senetler içeriyordu ve bu son B Serisi sürpriz olmamalı, CEO Alastair Westgarth Ocak ayında güçlü bir şekilde yakında daha fazla fon sağlanacağını ima ettiğinden beri. Şirket şu anda 202 milyon dolar topladı ve bu aşamada değerlemesini açıklamıyor.

(Bazı bağlamlar için, PitchBook mütevazı bir 110 milyon dolarlık değerleme 2019’da (47 milyon dolarlık bir A Serisi yükselttiğinde). Ancak şu anda şirket, günde yaklaşık 1.700 robot ve günde yaklaşık 10.000 teslimattan oluşan bir filo işletiyor ve bunun onu dünyanın en büyük otonom teslimat robotları filosu yaptığını söylüyor. Bu filo tam otonom olmaya çok yakın bir aşamada, Seviye 4.

Şirketin bana söylediğine göre B Serisi, hem Avrupa hem de ABD’deki operasyonları kapsayan mevcut ayak izini genişletmeye devam etmek ve bazı yeni girişimlere yatırım yapmak için kullanılacak.

Şu anda filosunda 3 milyonun üzerinde teslimatı tamamladı. Ortakları arasında fiziksel bakkallar (örneğin, Birleşik Krallık’ta Co-op, Tesco ve Budgens ve Kaliforniya’da Save Mart); ve üniversite kampüsleri — son eklenenler arasında North Carolina A&T, SMU ve South Dakota State University bulunmaktadır. Bu ölçek, Starship’in bazı yararlı birim ekonomisine ulaşmasına izin verecek kadar önemliydi: ortalama teslimat maliyetlerinin artık “insan eşdeğerinden daha düşük” olduğunu söylüyor.

Daha sonra plan, yatırımı yalnızca daha fazla pazarda ikiye katlamak için değil, örneğin Finlandiya’daki ayak izini ikiye katlamak için kullanmak değil, aynı zamanda yeni form faktörlerini ve daha geniş bir iş modellerini keşfetmek için yatırım yapmak olacak.

“Daha yapılacak çok şey var. Starship’i Janus Friis (Skype kurucu ortağı, Heinla’nın önemli bir erken geliştirici olduğu) ile birlikte kuran CTO’su Ahti Heinla bir röportajda söyledi.

Form faktöründe, şirketin Ar-Ge laboratuvarlarında üzerinde çalıştığı bir fikrin, mevcut modelin yaptığı gibi sadece kaldırımda değil, aynı zamanda yolda da seyahat edecek bir robot olduğunu doğruladı. ‘daha büyük robotlar’ üzerinde çalışma alanı.

“Kaldırım stratejisi hala oradaki teslimatların çoğu için iyi bir seçim olsa da, gelecekte böyle bir şey yaparsak şaşırmam.”

Muhtemelen daha fazlasını yapacağı diğer alan, hizmetlerini nasıl sunduğunu çeşitlendirmektir. Şu anda Starship, kendi uygulaması aracılığıyla ürün satmak için ortaklarıyla birlikte çalışıyor, ancak şirket, ortakların uygulamaları aracılığıyla satın alınıp kullanılacak daha yerleşik bir deneyimi nasıl sağlayabileceğini araştırıyor. Tahminimce bu, dijital büyümelerinin çoğunu daha iyi kontrol edebilecekleri yerel deneyimlere yatıran Tesco gibi daha büyük perakendeciler için önemli bir nokta olacaktır.

Aynı zamanda robotlarının kullanıldığı modeller de. Şu anda, uygulamada olduğu gibi, Starship, günün saatine ve değişen tüketici taleplerine bağlı olarak en verimli senaryolarda birden fazla ortak için kullanılabilen filosu için birincil markadır. Daha uzun vadede, kamyonların veya uçakların satın alındığı gibi, bunların bazı müşteriler tarafından tek kullanım için satıldığı veya kiralandığı bir senaryo olabilir. Westgarth, “Farklı iş modellerine açığız” diye ekledi.

Kalması muhtemel olan bir şey, gıdaya odaklanmaktır.

Heinla, “Başka şeyler teslim etmeyi denedik, ancak evet, çeşitli formlardaki yiyecekler – atıştırmalıklar veya bakkallar – şu anda işimizin çoğunluğunu oluşturuyor ve bunun devam ettiğini görüyoruz” dedi. “Herkesin yemek yemesi gerekiyor.”

İronik olarak, kısmen eski bir rakibi olan Marble ile olan bir çatışma nedeniyle şirket henüz San Francisco’da piyasaya çıkmadı. düzenleyiciler. (Mermer artık Caterpillar’a ait.) Potansiyel olarak onunla rekabet edebilecek diğerleri arasında Amazon ve pilot uygulamalarla uğraşan ancak ayak izlerinde büyük ölçekte herhangi bir şey yayınlamayan dağıtım şirketleri yer alıyor. Bunu yaparlarsa (ve düzenleyiciler bu fikre uyabilirse) Starship için büyük bir rekabet gücü sunacaktır.

NordicNinja VC’nin Yönetici Ortağı Shinichi Nikkuni yaptığı açıklamada, “Herkes son mil teslimatıyla ilgili sorunların nasıl çözüleceği hakkında konuşuyor” dedi. “Starship, kaldırım teslimatı için dünyanın önde gelen otonom sürüş teknolojisiyle diğerlerinden yıllar önce olduğunu defalarca kanıtladı ve çok daha geniş ticari operasyonlar aracılığıyla daha fazla veri ve deneyim biriktirmeye yol açtı. Bu kadar çok müşteri sadakati ve hayranlığı kazanmış, gerçekten özerk bir hizmete sahip çok fazla şirket yok. Starship’in küresel ölçekte başarı için doğru formülü bulduğunu düşünüyoruz ve gelecekteki yolculuklarının bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz.”

“Estonya teknoloji sahnesinden tomurcuklanan mühendislik yaratıcılığının her zaman destekçileri olduk ve Starship bunu kelimenin tam anlamıyla herkesten daha ileri götürüyor: gezegenin etrafındaki milyonlarca kilometreye bu robotlar çoktan kat etti. Ve yüz milyonlarca insan daha, robot teslimatını insan eşdeğerlerinden daha uygun maliyetli hale getiren önemli dönüm noktasını geçtiklerinden,” diye ekledi Taavet+Sten’i Taavet Hinrikus ile birlikte yöneten Sten Tamkivi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/01/starship-technologies-raises-another-42m-to-fuel-the-growth-of-its-fleet-of-self-driving-delivery-robots/

Yorum yapın