StarRocks, daha hızlı gerçek zamanlı analitik için bulutta yerel SQL motorunu piyasaya sürdü


Transform 2022’yi 19 Temmuz’da ve neredeyse 20 – 28 Temmuz’da geri getirmekten heyecan duyuyoruz. İçgörülü görüşmeler ve heyecan verici ağ oluşturma fırsatları için yapay zeka ve veri liderlerine katılın. Bugün kayıt Ol!


Kaliforniya merkezli StarRocks kuruluşlara daha hızlı ve daha uygun maliyetli gerçek zamanlı analitik sağlamak için SQL motorunun bulutta yerel bir sürümünü duyurdu.

Her yıl birden fazla katlanan verilerle şirketler, arka bahçelerinde büyüyen bilgi havuzundan değer elde etmenin yollarını arıyor. Çabanın bir kısmı, gerçek zamanlı verilerden – meydana gelen olaylar hakkında bilgi – yararlanmaya yöneliktir. Kesintileri algılama gibi kullanım durumları için olay akışlarını işleyen ve bunlara tepki veren bir dizi kuruluşla yeni kutsal kasedir.

Ancak, verilerdeki kalıpları keşfetmeyi içeren analitik söz konusu olduğunda, gerçek zamanlı akışlarla çalışmak büyük bir zorluk olabilir. Sonuçta, bilgi sürekli olarak eklendiğinde, güncellendiğinde ve hatta silindiğinde analitik sorgular çalıştırılamaz. Düzinelerce veriyi aynı anda sorgulamaya çalıştığında sorun katlanarak büyüyor.

StarRocks’un birleşik motoru

StarRocks, bu sorunları gerçek zamanlı analitiği, bir OLAP veritabanını ve veri gölü analitiğini tek bir veri hattıyla tek bir motorda birleştiren bir çözümle çözer.

“Bu, sektördeki verileri normalden arındırma ihtiyacı, güncellemeleri işleyememe ve çok sayıda eşzamanlı kullanıcıyı destekleme zorluğu gibi gerçek zamanlı analitikteki kritik teknik zorlukları ele alan ilk analitik veritabanıdır. StarRocks’ta strateji başkan yardımcısı Li Kang, Venturebeat’e verdiği demeçte, bunu birçok çığır açan teknolojiye sahip yepyeni bir sorgu motoru oluşturarak yaptık.

Motor, çok tablolu birleştirme sorgularıyla gerçek zamanlı verileri ve çok sayıda eşzamanlı kullanıcıyı desteklemek için özel olarak tasarlanmıştır. Şirkete göre, akış mağazalarından düğüm başına 100MB/s hızında veri alabilir ve saniyede 10.000’den fazla sorgu çalıştırabilir. Bu, nihayetinde işletmelerin, etkili öneriler ve karar verme için en son akışlı işlem verilerini geçmiş kayıtlarla birleştirmesine olanak tanır.

Airbnb, Trip.com ve Lenovo dahil olmak üzere 500’den fazla şirket, çözümü şimdiden benimsedi.

Bulut teklifi

Şimdi, tam olarak yönetilen bir SaaS platformu olarak sunulan yeni bulut yerel sürümüyle StarRocks, ürününü işletmeler için daha kazançlı hale getiriyor.

Temel olarak StarRocks Cloud, kuruluşların mevcut veri altyapısını buluta entegre etmesine ve sunucuların/sanal makinelerin kurulumundan yazılımın kurulumuna kadar gerçek zamanlı analitik için gerekli olan düzenli mühendislik ve yönetim görevlerinden uzaklaşmasına olanak tanır.

Buna ek olarak, bulut desteği ayrıca bilgi işlem ve depolamanın ayrılması, otomatikleştirilmiş kaynak yönetimi vb. gibi buluta özgü çeşitli özellikleri de beraberinde getirir; bu, yalnızca maliyeti düşürmekle kalmaz, aynı zamanda veri ekiplerine sorgu deneyimine odaklanmak ve zamanı iyileştirmek için daha fazla zaman verir. son kullanıcılar için içgörü.

Yarışma

Şu anda, ClickHouse, Imply (Apache Druid), StarTree (Apache Pinot) ve Rockset (RocksDB) dahil olmak üzere birçok kuruluş gerçek zamanlı analitik alanına bakıyor. Ancak StarRocks, karşılaştırıldığında çok daha iyi bir fiyat-performans oranı sunduğunu iddia ediyor.

“StarRocks daha iyi performansa sahip – rakiplerimize göre 3 kattan 5 kata kadar performans avantajımız olduğunu gösteren kıyaslama testi sonuçlarını yayınladık… Ayrıca, StarRocks daha uygun maliyetlidir – sektör lideri sorgu motorumuzla daha iyi sorgu performansı elde edebiliyoruz karmaşık veri hatları ve yoğun indeksleme süreçleri olmadan, çok daha iyi bir fiyat-performans oranı sağlar. Ve son olarak, StarRocks daha esnektir. Eşsiz tasarımımız, gerçek zamanlı olarak yüksek sorgu performansını korurken, geçmiş işlemlere yönelik sık güncellemeleri işleyebilir. Bu, daha önce gerçek zamanlı analitik için uygun olmadığı düşünülen kullanım durumlarını desteklememize izin veriyor” dedi Kang.

StarRocks Cloud, daha sonra Google Cloud Platform desteğiyle birlikte Amazon AWS’de 2022’nin 3. çeyreğinde genel kullanıma sunulacak.

VentureBeat’in misyonu teknik karar vericilerin dönüştürücü kurumsal teknoloji ve işlemler hakkında bilgi edinmeleri için dijital bir şehir meydanı olmaktır. Üyelik hakkında daha fazla bilgi edinin.Kaynak : https://venturebeat.com/2022/07/14/starrocks-debuts-cloud-native-sql-engine-for-faster-real-time-analytics/

Yorum yapın