Stanford’da başlayan yüksek uçan e-sigara üreticisi Juul, ABD pazar payının buharlaşmasını izliyor – Teknolojik Haberler


Neredeyse Shakespearevari.

WSJ’ye göre, beş yıl önce ABD’yi kasıp kavuran ve zirvesinde değeri 38 milyar dolar olan e-sigara şirketi Juul, ülkeden kovulmak üzere. Outlet’in bugün erken saatlerde yayınladığı rapora göre, Gıda ve İlaç İdaresi bugün San Francisco merkezli şirketin artık ürünlerini ABD’de satmasına izin verilmediğini açıklayabilir.

WSJ’ye göre “pazarlama reddi kararı”, Juul tarafından sunulan ve 2019’da doğru olduğunu söyleyen verilerin yaklaşık iki yıllık bir incelemesini takip edecek. askıya alma Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm basılı, yayın ve dijital reklamların, ülkenin dört bir yanındaki ebeveynlerin, çocuklarının Juul’un ürünlerine maruz kaldığından ve bağımlı hale geldiğinden şikayet etmesinin ardından.

Şirket ayrıca meyve, krema, mango ve salatalık aromaları da dahil olmak üzere tatlı aromalı e-sıvı kapsüllerinin satışını durdurmayı da kabul etti.

O zamandan beri, işindeki %35 hissesini 2018’de 12.8 milyar dolara tütün devi Altria’ya satan Juul, tütün ve mentol aromalı ürünlerini satmaya devam etme umuduyla federal hükümete lobi yapmak için milyonlarca dolar harcadı. ABD pazarındaki ürünler.

Bir New York Times raporuna göre geçen yaz, Juul ayrıca ajansa 125.000 sayfalık bir başvuruda bulundu; sadece bir davayı çözmek için 40 milyon dolar harcadı; American Journal of Health Behavior dergisinin Mayıs/Haziran 2021 sayısının tamamının şirket tarafından finanse edilen ve Juul ürünlerinin sigara içenlerin geleneksel sigaraları bırakmasına yardımcı olduğunu göstermeyi amaçlayan 11 araştırmaya ayrılması için 51.000 dolar ödedi.

karşı karşıya olan Juul, binlerce tek bir federal yargıç tarafından denetlenen çok bölgeli davalarda birleştirilene kadar davaların sayısı, ayrıca ödemeyi kabul etti 22,5 milyon dolar Nisan ayında Washington eyaleti tarafından, şirketin ürünleriyle kasıtlı olarak gençleri hedef aldığı ve ürünlerinin bağımlılıkları konusunda tüketicileri aldattığı iddiasıyla açılan bir davayı karara bağlamak için.

O tarihte bildirildiği üzere, şartlar altında yerleşimJuul, “uzlaşma amacıyla” ve daha fazla davadan kaçınmak için (FDA ile yapmayı umduğu ilerlemeyi engelleyebilecek dava) çözdüğünü söyleyerek hiçbir yanlış yapma veya sorumluluk kabul etmedi.

FDA, Juul’un en büyük rakipleri Reynolds American ve NJOY Holdings’in piyasada kendi tütün aromalı e-sigaralarını satmaya devam etmesine izin verecek gibi görünse bile, her şey çok azdı, çok geçti.

ABD’deki günlerinin sona erdiğini varsayarsak, bölüm, üçüncü yılında ABD’deki e-sigara pazarının %75’ini kolayca kazanmış olan şu anda yedi yaşındaki şirket için inanılmaz bir yolculuğa çıkıyor. büyük ölçüde nikotin buharlaştırıcısının şık tasarımına.

Gerçekten de, 2018’de en az 1 milyar dolar gelir elde etme yolunda olduğu ve desteğine sahip olduğu bildirildi. derin cebe sahip yatırımcılar, Tiger Global ve Fidelity Investments dahil, ABD dışında yaşayan yaklaşık milyar sigara içicisini yakalamak için uluslararası olarak harcamayı planladığı para

O zamanlar aynı zamanda bir doktor ve VC olan Komiser Scott Gottlieb tarafından yönetilen FDA, bu planları raydan çıkaracaktı. Gottlieb’in saatinde, FDA, lise öğrencileri tarafından yıldan yıla vaping kalemlerinin kullanımının yanı sıra, vapinge başlayan ortaokul çağındaki çocukların daha küçük ama endişe verici bir yüzdesi hakkında dini bir şekilde konuştu.

Juul başlangıçta verileri geri itti. 2018 sonbaharında bu editörün ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte – Juul’un kurucu ortakları ve eski Stanford tasarım öğrencileri Adam Bowen ve James Monsees’in birlikte göründüğü tek topluluk önünde konuşma etkinliği – ikisi hala Juul’un aromalı vaping kapsüllerinin faydalarını tartışıyorlardı. sigara içenlerin ürünlerine geçmelerini kolaylaştırdı ve “zararı azalttı”.

Monsees, o sırada tatları ortadan kaldırmak “kesinlikle masanın üzerindeydi” dedi. Ancak, “reşit olmayan tüketiciler için tatların mutlaka bir nedensellik olduğuna dair kanıt görmedik” demeye devam etti. Sigara, bir süredir reşit olmayan tüketiciler için büyük bir sorun olmuştur. Dahili olarak gördüğümüz güçlü kanıtlar, yetişkin tüketiciler için sigaranın tadı da dahil olmak üzere en başta sigarayı hatırlatan her şeyden uzaklaştıkça sigaradan uzak duran çok daha güçlü bir korelasyon.

başka aldı 13 ay Juul’un bu aromalı ürünlerin satışını durdurması için.

Doktorlara ve araştırmacılara göre, vaping sigara içmekten daha az zararlıdır, ancak aynı derecede bağımlılık yapar ve bilinmeyenler boldur. Örneğin, ortaya çıkan veriler, kronik akciğer hastalığı ve astıma bağlantılare-sigaraların ikili kullanımı ile sigara içme arasındaki ilişkilerin yanı sıra kalp-damar hastalığıJohns Hopkins Ciccarone Kalp Hastalıklarını Önleme Merkezi’nde klinik araştırma direktörü MD, Michael Blaha, tıp merkezi tarafından barındırılan çevrimiçi bir açıklayıcıda diyor.

Vaping ile, “Kendinizi henüz anlamadığımız ve muhtemelen güvenli olmayan her türlü kimyasala maruz bırakıyorsunuz” diye ekliyor.

Juul’un denizaşırı ülkelerde ne kadar başarılı olduğu belli değil. Juul’un Çin’deki satışları durduruldu 2019’da ülke içinde piyasaya sürülmesinden sadece birkaç gün sonra. Pandemi sırasında önemli ölçüde Avrupa varlığını küçültmek ve BuzzFeed News’e göre Avusturya, Belçika, Portekiz, Fransa ve İspanya’da satışı durdurun.

O sırada belirtilen çıkış, Avrupa’nın da ABD’dekinden daha agresif nikotin sınırları dahil olmak üzere katı e-sigara düzenlemelerine sahip olduğunu belirtti.

WSJ, FDA’nın Juul’a ürünlerini beklendiği gibi ABD pazarından kaldırmasını emrederse, şirketin hala bazı seçenekleri olduğunu belirtiyor. “FDA aracılığıyla temyize gidebilir, karara mahkemede itiraz edebilir veya ürünleri için gözden geçirilmiş bir başvuruda bulunabilir”.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/juul-the-high-flying-e-cig-maker-started-at-stanford-watches-its-u-s-market-share-get-vaporized/

Yorum yapın