Square Enix, Ambargo Sırasında Zaman Dilimleri Sayesinde “Forspoken” Yayını Yaptığı İçin Twitch Saldırısı Aldı


dan ölü bölge borç

Video oyun endüstrisinin oyun gazetecileri ile ilişkilerini yürütme şeklinin daha can sıkıcı yönlerinden biri de ambargo kavramıdır. Fikir şuna benzer: Yayıncılar, gazetecilere ve/veya oyun yayıncılarına gelişmiş oyun kopyaları sağlayacak, ancak bu oyunların belirli bir tarihten önce bildirilmesine, incelenmesine veya yayınlanmasına bir ambargo koyacaktır. Bazen bu tarih oyunun çıkış tarihidir, bu nedenle satışa çıkmadan önce oyunla ilgili raporlar veya görüntüler yoktur. Bazen tarih aslında ertelenir geçmiş çıkış tarihi Her ikisi de, yayıncıların, halk yüksek sesle berbat olacağını bilmedikleri bir oyuna tonlarca para harcamadan önce potansiyel olarak olumsuz bir baskı oluşturmamaya yönelik oldukça çıplak girişimleridir. Bu berbat bir süreç ve herkesin kabul etmesi daha iyi olur. olumsuzluk ambargo kaldırılmadıkça gelişmiş kopyaları kabul edin, ancak bu asla olmadı.

Ancak bu ambargoların uygulanmasında zorluklar da olabilir. Örneğin: hepiniz gezegenin yuvarlak olduğunun farkında mıydınız? Deli değil mi? Bu yuvarlaklıkla birlikte başka bir çılgın şey daha geliyor: zaman dilimleri. Ve zaman dilimleriyle birlikte, bu zaman dilimlerine dayalı yeni bir oyun için farklı sürüm pencerelerine sahip olmak gibi çileden çıkaran bir uygulama geliyor. Bu, ambargolarla nasıl zorluklar yaratır? Peki, bir Twitch yayıncısı aldığınızda telif hakkı ihtarıyla geçici olarak yasaklandı çünkü “piyasaya sürülmemiş” bir oyun yayınladılar ama aslında Yeni Zelanda’daydı, işte böyle.

Square Enix’in yepyeni RPG’si Forspoken, 24 Ocak 2023’te piyasaya sürülecek ve dünya çapındaki yayıncılar bunu yayınlarında denemeyi dört gözle bekliyor. Bununla birlikte, Gtamen lakaplı Yeni Zelandalı bir içerik oluşturucu, bir telif hakkı ihtarından sonra Twitch tarafından iki günlük bir yasaklandı.

YouTuber, 24 Ocak’ta Twitch’te yayınladığında oyunun ülkesinde yasal olarak çıktığını iddia etti. Bu, yazı yazıldığı sırada hala yürürlükte olan telif hakkı ihtarının tamamen haksız olacağı anlamına geliyor. İşte kanalına erişmeye çalışırken çıkan tanıtım yazısının ekran görüntüsü.

48 saatlik yasak bildirimi, yasağın nedeninin “ambargo altında yayınlanmamış bir video oyununun” yayınlanması olduğunu çok açık bir şekilde belirtiyordu. Saat dilimlerinin ve sürüm pencerelerinin şu şekilde olması nedeniyle Öngörülen halledildi ama oyun öyleydi Yeni Zelanda’da yayınlandı. Bu ülke temel olarak saat dilimlerinin başlangıç ​​noktasıdır, bu da oyunun dünyanın geri kalanının büyük çoğunluğundan önce orada piyasaya sürüldüğü anlamına gelir. Ama o öyleydi akış sırasında yayınlandı.

Bazı insanlar, ambargonun Londra’nın saat dilimine göre 14:00 GMT’de kaldırılması olarak listelendiğini belirterek Square Enix için bahaneler uydurdu. Ve bu teknik olarak doğru olsa da, bu, bir Japon şirketinin esasen ilk olarak Yeni Zelanda’da çıkan bir oyun için Londra’daki zamana dayalı bir ambargo uyguladığı anlamına geliyor.

Yayıncının gönderisi oldukça tepkilere yol açtı, bazıları Forspoken ambargosunun 23 Ocak GMT saatiyle 14:00’te sona erdiği düşünüldüğünde yasağın meşru olduğunu iddia etti. Yani Gtamen teknik olarak şartları çiğnedi, ancak, iddia ederek karşılık verdi oyunun kilidi mağaza tarafından açılmıştı ve bu nedenle ambargoya tabi olmamalıdır.

Ve buna en ince noktayı koymak için, bu durumda yayıncı teknik olarak ambargoyu yaklaşık 12 saat aştı, ancak 48 saat yasak aldı. Bu oldukça aptalca görünüyor, değil mi?

Filed Under: telif hakkı, ambargolar, unutulan, akış, saat dilimleri

Şirketler: square enix, twitchKaynak : https://www.techdirt.com/2023/01/25/square-gets-twitch-strike-for-streaming-forspoken-during-embargo-thanks-to-time-zones/

Yorum yapın