Spotify, video podcast yayıncılığını altı ülkedeki içerik oluşturuculara genişletiyor – Teknolojik Haberler


Spotify, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Brezilya ve Meksika dahil olmak üzere altı yeni ülkede içerik oluşturucular için video podcast yayınlama yeteneğini genişletiyor. Bu, ses akışı şirketinin bu özelliği İngilizce konuşulmayan ülkelerde ilk kez kullanıma sunduğu anlamına geliyor.

“Bunlar, podcast oluşturma ve deneyimlemenin yeni yolları için sağlıklı bir iştah gösteren, özellikle güçlü podcast yaratıcı topluluklarına sahip pazarlardır. Video-yerli podcast yayıncıları artık Spotify’ın dünya çapındaki izleyicilerine erişebilecek, işitsel-yerel podcast’ler ise video ile denemeye başlayabilecek ve dinleyicilerinin daha derinden etkileşime girebilecekleri içerik sunabilecek” dedi.

Spotify, video podcast araçlarını yavaş yavaş daha geniş bir içerik oluşturucu grubunun kullanımına sunuyor. onları tanıttıktan sonra sınırlı bir test 2020’de, Anchor platformu aracılığıyla 2021’de video tabanlı podcast yayıncılığını bir grup içerik oluşturucuya sundu.

Nisan ayında şirket bu araçları ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve Birleşik Krallık’taki tüm içerik oluşturucuların kullanımına sundu. Ayrıca Spotify, podcast yaratıcılarının videolarını platform dışı yerleştirmelerine izin verdi – tıpkı herhangi bir sitede bir YouTube videosu gördüğünüz gibi.

“Tıpkı podcast yayıncıları için bir dizi yenilikçi oluşturma araçları oluşturduğumuz gibi, şimdi de aynı şeyi video içeriği için yapıyoruz. Video podcast’ler tarihsel olarak yeterince kullanılmayan bir ortamdır, ancak izleyicilerin en sevdikleri podcast’lerle etkileşim kurmasına yardımcı olacak yeni bir yolun kilidini açarak büyüme potansiyeline sahiptir. Video podcast’ler, dinleyicilerin, ister yalnızca sesli dinliyorlar, ister video izliyorlar, hatta ikisi arasında geçiş yapıyor olsunlar, en sevdikleri programların arkasındaki yaratıcılara daha fazla bağlı hissetmelerini sağlıyor” dedi.

Spotify, ticari bir başarı elde etmek için yoğun bir şekilde podcasting’e odaklanıyor ilgili satın almalara 1 milyar dolardan fazla harcadıktan sonra. Geçen ay, yatırımcı günü etkinliği sırasında CEO Daniel Ek, şirket podcast’ler için yatırım modundayken, dikeyin %40-50 brüt kar marjı potansiyeline sahip olduğuna inandığını söyledi. Ayrıca Yeni Zelanda’da kullanıcıların herhangi bir ek araç olmadan doğrudan Spotify uygulamasından bir podcast klibi kaydedip yayınlamalarına izin veren bir test başlattı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/spotify-is-expanding-video-podcast-publishing-to-creators-in-six-more-countries/

Yorum yapın