Spotify, ikinci Yatırımcı Günü etkinliğinde podcast’lerin ve sesli kitapların gelir potansiyelini artırıyor – Teknolojik Haberler


onun içinde ikinci Yatırımcı GünüAkış hizmeti Spotify, teknoloji sektörünü etkileyen genel ekonomik gerilemeye rağmen, finans camiasını daha fazla büyüme ve para kazanma potansiyeli hakkında bilgilendirdi. Şirket, sunumunun büyük bir bölümünü özellikle podcast’lere odaklanarak geçirdi ve RSS sınırlamaları nedeniyle pazara girmeden yıllar önce “büyük ölçüde değişmediğini” söyledi.

Spotify, RSS teknolojisinden gelen podcast’lerin ayrıştırılmasının Spotify’ın bu popüler ses programları aracılığıyla gelir elde etmesinin yolunu nasıl açtığını belirtti. açık podcast ekosistemi. Spotify, bazı podcast’leri yalnızca hizmetinde duyulabilecekleri şirket içine getirerek bu pazarı bozdu ve rakipler takip etti. Bu, ekosistemi parçaladı ve bazı gösteriler artık geniş çapta mevcut olmadığı için tüketicileri dezavantajlı durumda bıraktı.

Spotify’ın Talk Başkanı Maya Prohovnik yatırımcılara “Platform üzerinde dağıtım için RSS’yi değiştirebildik, bu da platformumuzda oluşturulan podcast’lerin artık bu eski teknoloji tarafından engellenmediği anlamına geliyor” dedi.

Şirket ayrıca hizmetindeki podcast’lerin büyümesini de vurguladı ve Spotify’ın 2019’da 500.000’den bugün 4 milyondan fazla podcast’e sahip olduğunu belirtti. Bunlardan 1.000’i şirket tarafından münhasır olarak işletiliyor veya lisanslanıyor. Ayrıca, podcast oluşturma aracı Anchor’ın bu büyümeye katkıda bulunduğunu ve uygulamanın Spotify’daki podcast’lerin %75’ine güç verdiğini ve Anchor’da oluşturulan her yeni şovun hizmete aylık 2,5 milyon aktif kullanıcı daha getirdiğini belirtti. .

Diğer barındırma platformu Megaphone ile birlikte Spotify, araçlarıyla desteklenen şovların platformdaki tüm podcast tüketiminin %45’ini oluşturduğunu söylüyor.

Ancak, mevcut şovların sayısının ötesinde, Spotify bu ortamdaki yatırımlarının gelir getirici potansiyelini vurguladı – yatırımlar 1 milyar doların üzerinde Araçlar, reklam teknolojisi ve stüdyo satın almalarının yanı sıra şirket içi geliştirme çabalarını değerlendirirken. Bu çabalar aynı zamanda Spotify’ı da karmaşık pozisyon Joe Rogan PR krizinin gösterdiği gibi, hangi içerik oluşturucuları platforma seçtiği ve içeriğin ne ölçüde denetlendiği ile ilgili olarak. Ancak Spotify, tartışmalı podcast yayıncısına ev sahipliği yapması ücretli aboneleri büyütme yeteneğini etkilemediği için bu fırtınayı büyük ölçüde atlattı.

Spotify, reklamcılık teknolojisini daha da geliştirdiği, podcast abonelik işini büyüttüğü ve yeni içerik oluşturucu para kazanma araçlarına yatırım yaptığı için podcast’lerle uzun vadeli gelir hedeflerine ulaşılacağına inanıyor.

İçinde hazırlanan açıklamalar yayınlandı Yatırım Günü’nün başlangıcından hemen önce, Spotify CEO’su Daniel Ek podcast’ler için gelecekteki gelir olanaklarından bahsetti ve işinin bu alanına devam eden yatırımlarının brüt kar marjını aşağı çeken şey olduğunu kaydetti.

Spotify’ın genel brüt kar marjının kabaca %28,5 olduğunu ve bu da şirketin uzun vadeli %30-35 brüt kar marjı hedefinin gerisinde kaldığını söyledi.

Ek, “Onu aşağı çeken şey, podcasting’e geçişimiz” dedi. “Platformumuzu ve hedef kitlemizi genişletmek için böylesine önemli bir fırsat gördük, bu yüzden podcasting’den sonra agresif bir şekilde ilerlemeye karar verdik. Bu da, Spotify’a daha fazla dinleyici getiren ve etkileşimi derinleştiren, ancak aynı zamanda genel brüt kar marjımızı da etkileyen önemli bir yatırım yapmak anlamına geliyordu.”

Ek daha sonra Spotify’ın podcast sektörünün “hâlâ büyük ölçüde yatırım modunda ve henüz kârlı olmadığını” kaydetti, ancak pazarın “%40-50 brüt kar marjı potansiyeline” sahip olduğuna inanıyor.

Bu, yalnızca Spotify’ın podcast’lerden reklamlarla para kazanma yeteneğiyle değil, aynı zamanda podcast abonelikleri gibi yeni girişimlerle de ilgili. Şirket, yatırımcılara şu anda 34 pazarda podcast abonelikleri – esasen ücretli podcast’ler – sunduğunu söyledi. Bunlar için platformda abone tutma oranı, 2021 lansmanından bu yana %90’dır. Bugüne kadar aboneliklerde 100’den fazla yayıncı ve platformla ortaklık kurduğunu ve genişlediğini söyledi.

Spotify, şu anda Apple, Audible (Amazon), Google, Scribd, Audiobooks.com ve diğerleri.

“Bugün kitap pazarının küresel büyüklüğünün 140 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Buna basılı kitaplar, e-kitaplar ve sesli kitaplar dahildir ve sesli kitapların yalnızca yaklaşık %6-7’lik bir pazar payına sahiptir” dedi. “Ancak en çok girilen sesli kitap pazarlarına baktığınızda, aslında pazarın %50’sine yakın. Bu nedenle, büyümemiz ve nihayetinde rekabet etmemiz için yıllık 70 milyar dolarlık bir fırsat olarak adlandırın” diye ekledi.

Spotify’ın Sesli Kitaplar ve Geçitli İçerik Dikey Başkanı Nir Zicherman yatırımcılarla yaptığı konuşmada, “Bunun, dünyanın dört bir yanındaki müzik ve podcast dinleyicilerini sesli kitaplarla tanıştırmak ve bu pazarı büyük ölçüde genişletmek için gerçekten eşsiz bir fırsat sunduğuna inanıyoruz” dedi. “Platformumuz yakında tüketicilerin en sevdikleri sesli kitapları Spotify’dan satın alıp dinleyebilecekleri bir yer olacak.” Teklifin Spotify’ın 422’den fazla dinleyiciden oluşan küresel kitlesine ulaşacağını söyledi.

Şirket ayrıca, müzik ve podcast’lerde olduğu gibi, kişiselleştirilmiş öneriler yoluyla hizmetteki sesli kitap kategorisini büyütmek için mevcut makine öğrenimi modellerinden yararlanabileceğini de önerdi. Bu yeni dikeyin, kullanıcı tabanının yaşam boyu değerinin veya LTV’nin artışına katkıda bulunmasını bekliyor.

Son zamanlarda diğer birçok teknoloji şirketi gibi Spotify da 2022’de hisse fiyatının düştüğünü gördü. %50’nin üzerinde düşüş yıldan bugüne ve %70 aşağı tüm zamanların en yüksek seviyesinden. Bununla birlikte, şirket, çeyrek boyunca 422 milyon kişinin hizmetini kullandığını bildirdiğinde, ilk çeyrekte kendi aylık aktif kullanıcı rehberliğini 4 milyon aştı. Yine de, tahminine uygun olarak 182 milyon toplam ödeme yapan müşteriye ulaştığında, beklenen 3 milyonun altında ancak 2 milyon yeni Premium abone ekledi. Ve o yıllık %24 artışla 2.66 milyar € (2.81 milyar $) gelir elde etti – ancak bu, analist beklentilerinin gerisinde kaldı.

Mevcut ekonomik gerilemeye rağmen, Spotify’ın yatırımcılara verdiği en önemli mesaj, işinin büyüme potansiyeline sahip olduğuydu, çünkü podcast’lere yaptığı yatırımlar hala erken ve henüz karşılığını alamamış değil, aynı zamanda genişlemek için yeni pazarlar bulması, çünkü olduğu gibi. şimdi sesli kitaplarla.

Şirket, 2030 yılına kadar 1 milyar kullanıcıya ulaşma yolunda olduğunu söyledi.

Ek, sunumu uzun vadeli tahminle sonlandırdı ve şirketin önümüzdeki on yılda 100 milyar dolar gelir, %40 brüt kar marjı ve %20 işletme marjı elde edeceğini söyledi.

Etkinlik sırasında vurgulanan istatistikler arasında:

Genel

 • Spotify Premium abonelerinin %89’u Spotify’ı 2018’de %75’ten birden fazla cihazda kullanıyor
 • Aylık aktif kullanıcılar için %26, aboneler için %26 ve para birimine göre ayarlanmış gelir için %26 bileşik yıllık büyüme oranları
 • 2018’de 250’den 2.000’den fazla ortak; 2018’de %14 olan yeni kayıtların %28’i ortaklardan geliyor.
 • Dinleyicilerin %81’den fazlası kişiselleştirmeyi en iyi özellik olarak belirtiyor
 • Aylık abone kaybı oluşturma, son 4 yılda %40 azaldı
 • Brüt kar marjı kabaca %28,5, %30-35 hedefine doğru ilerliyor
 • Ulaşılan pazar sayısı, son 4 yılda üçe katlanan 183 pazar ve bölgedir.
 • Yeni müşteri sayısı 2021’in 4. çeyreğinden 2022 yılının ilk çeyreğine kadar iki katına çıktı; Mevcut müşterilerden %85 elde tutma oranı; 1 milyar dinleyiciye giden yolda kullanıcı tabanı
 • Q1 2022 geliri yıllık bazda %224 arttı
 • Spotify Wrapped 2021, bugüne kadarki “en başarılı” Wrapped oldu; TikTok ve Twitter’da 1 numaralı trend konuydu
 • Google ödeme anlaşmasının şartları açıklanmadı ancak “Spotify için faydalı”
 • 2021’deki ABD reklam geliri, küresel olarak 1/10’luk gelire kıyasla şimdi neredeyse dörtte biri oldu
 • Latin Amerika’da 100 milyon kullanıcı
 • 2030 yılına kadar dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcıya ulaşma yolunda

Müzik

 • Platform akışlarının %83’ü, Spotify’ın içerik oluşturucu araçlarını en az ayda bir kullanan sanatçılardan geliyor
 • Algoritmik promosyonla desteklenen keşif modu programı, %98 müşteri tutma oranına sahipti ve 50’den fazla etiket/distribütör tarafından kullanıldı
 • Keşif modunu kullanan sanatçılar, dinleyici sayısını %40’ın üzerinde artırdı
 • Konser bileti entegrasyonları müzik endüstrisi için 300 milyon dolar kazandı
 • Spotify artık Batı Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki tüm adreslenebilir tüketicilerin yaklaşık üçte birine ulaşıyor

Podcast’ler

 • 2019’da 500 bin olan 4 milyondan fazla podcast; sesli kitapların “artan sayısı”
 • İnanç, podcast’lerin nihayetinde %40-50’lik bir GM’ye sahip olabileceğidir; sesli kitaplarda %40’ın üzerinde GM olabilir
 • Spotify’a ait Anchor, podcast’lerin %75’ine güç sağlıyor
 • Her yeni çapa şovu Spotify’a 2,5 ek MAU getiriyor
 • Anchor ve barındırma platformumuz Megafon arasında, Spotify destekli şovlar platformdaki tüm tüketimin %45’ini oluşturuyor
 • Platform üzerinde podcast abonelik platformu ortalama abone tutma oranı 2021 lansmanından bu yana %90’dır
 • Spotify’ın orijinal ve özel şovları, hizmetteki en iyi 100 podcast’in 18’ini oluşturdu
 • Spotify 1.000 podcast üretir veya lisanslar
 • En iyi podcast’ler (sırayla): Joe Rogan Experience, Koltuk Uzmanı, Call Her DaddyKaynak : https://techcrunch.com/2022/06/08/spotify-hypes-the-revenue-potential-of-podcasts-and-audiobooks-at-its-second-investor-day-event/

Yorum yapın