Spotify, arkadaşlarınızın mobil uygulamasındaki etkinliklerini görebileceğiniz yeni bir yer olan ‘Topluluk’u geliştiriyor – Teknolojik Haberler


Spotify, mobil kullanıcıların, arkadaşlarının gerçek zamanlı olarak ne tür müzik dinlediğini ve uygulamadaki özel bir yerde son zamanlarda hangi çalma listelerini güncellediklerini görmelerine olanak tanıyan Topluluk adlı yeni bir özellik geliştiriyor. Şirket bugün masaüstünde benzer bir “Arkadaş Etkinliği” özelliği sunuyor, ancak kullanıcıların mobil cihazlarda aynı Arkadaş Etkinliğine erişimi sınırlıydı.

Yorum için ulaşılan Spotify, özelliğin erken test aşamalarında olduğunu doğruladı ancak daha fazla ayrıntı paylaşmayı reddetti.

Şirketin sosyal müzik akışı uygulaması olarak kökleri, arkadaş grafiğini oluşturmak için Facebook entegrasyonundan yararlanarak şirketin daha önceki günlerde büyümesine yardımcı olmuştu. Ancak, daha sonraki yıllarda Spotify, akış rakiplerine göre bir avantaj sağlamak için kişiselleştirme özelliklerine daha fazla baktı. Bireysel dinleyiciye göre özelleştirilmiş oynatma listeleri – örneğin Spotify’ın amiral gemisi Discover Weekly gibi – kullanıcıların arkadaşlarının ne dinlediğini görmekten daha fazla ilgisini çekmeye ve elde tutmaya yardımcı oluyordu. Sonuç olarak, şirketin kullanıcıların kişisel arkadaş ağlarına odaklanması üründe vurgulandı.

Bazı insanlar hala mobil cihazlarda Arkadaş Etkinliğine erişmek istese de, şirket 2019’da bu özelliği ekleme planlarını iptal etti bir kullanıcı isteğinden sonra topluluk forumlarında yaklaşık 7.451 oy aldı.

Şimdi, Spotify rotasını değiştiriyor gibi görünüyor.

Şu anda uygulamada herkese açık olarak gösterilmese de, mobil kullanıcılar iOS cihazlarındaki Safari tarayıcısına “spotify:community” yazarak bu yeni Topluluk özelliğine erişebilir. Ekleme ilk kez fark edildi Chris MessinaSpotify uygulama güncellemelerinin daha uzun bir listesi arasında bu ayın başlarında Twitter’da özelliğin bir videosunu paylaşan .

Uygulamada görünen Topluluk merkezinde, sayfanın üst kısmında yatay bir Oynatma Listesi Güncellemeleri satırı, ardından dikey olarak kaydırılabilir bir arkadaş listesi ve şu anda ne dinlediklerini ve bunun ne zaman olduğuna ilişkin zaman damgalarını görürsünüz. dinleme gerçekleşti.

Aktif olarak dinleyen kişiler için, adlarının ve müzik seçiminin yanında animasyonlu müzik ekolayzır çubukları görünür. Aksi takdirde, ekran size arkadaşınızın Spotify’ı ne zaman dinlediğini ve ne yayınladığını gösterecektir. Topluluk sekmesinin güncellenmiş bir sürümünde Spotify, en son eklemeleri görebilmeniz için çalma listesi güncellemelerine zaman damgaları da ekledi.

Özellik, testlerimizde tam olarak işlevsel görünmüyor. Şu anda şarkı listesini görmek için çalma listelerine dokunabilirsiniz, ancak bir arkadaşınızın müziğine dokunmak şarkıyı da çalmanıza izin vermiyor. Bu, özellik halka açık hale geldiğinde veya kullanıma sunulduğunda büyük olasılıkla değişecektir.

Spotify, Friend Activity özelliklerine öncelik vermemiş olsa da Meta (Facebook) ile yakın ilişkisini sürdürüyor. Spotify kullanıcılarının sosyal grafikleri bugün hala bir Facebook entegrasyonuna güveniyor – genç nesillerin artık daha sık TikTok ve birçok Gen Z kullanıcısı aracılığıyla yeni müzik keşfetmesine rağmen sahip bile değil tamamen bir Facebook hesabı. Örneğin, geçen yıl Spotify ve Facebook, Spotify’ı Facebook uygulamasından yayınlayacak bir mini oynatıcı üzerinde ortaklık kurdu. Ancak Facebook, metaverse çabalarına odaklanmak için bir dizi ses projesini durdurmadan önce kısa bir süre podcast’lerde Spotify ile rekabet etti.

Mobilde bir sosyal özelliğin eklenmesi, bir şekilde Facebook’tan ayrıştırılsaydı daha da heyecan verici olurdu, ancak özelliğin mevcut sürümü durumun böyle olduğunu göstermiyor.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/spotify-is-developing-community-a-new-place-to-see-your-friends-activity-in-the-mobile-app/

Yorum yapın