Splunk tahminleri yendi, güçlü rehberlik sunuyor, ancak yeni işlerde hisse senedi yavaşlıyorBüyük veri şirketinin hisseleri Splunk Inc. beklenenden daha iyi ikinci çeyrek sonuçları yayınlamasına ve mali yıl için görünümünü güçlendirmesine rağmen, yeni iş hattında bir yavaşlama bildirdikten sonra bugün düşüş yaşadı.

Şirket rapor edildi bir yıl önceki aynı dönemdeki 383,9 milyon dolarlık zarara göre, çeyrek için 209,7 milyon dolarlık net zarar. Hisse senedi tazminatı gibi belirli maliyetlerden önceki zarar, hisse başına 22 sente geldi ve gelir, şirketin kendi tahminini 735 milyon ila 755 milyon dolar arasında %32 artarak 799 milyon dolara çıkardı. Wall Street, 747.7 milyon dolarlık düşük satışlarda hisse başına 36 sentlik daha büyük bir kayıp arıyordu.

Splunk, işletmelerin bilgi teknolojisi altyapılarındaki teknik sorunları tespit etmek ve gidermek için kullandıkları popüler bir veri işleme platformu satıyor. Platform ayrıca, ihlaller gibi siber güvenlik olaylarının üstesinden gelmek için kapsamlı bir araç seti sağlar. Splunk, dünyanın en büyük işletmelerinin birçoğu da dahil olmak üzere on binlerce kuruluşu müşteri olarak sayar.

Sadece Mart ayından bu yana görevde olan Splunk İcra Kurulu Başkanı Gary Steele (resimde), şirketin büyüme ile kârlılığı dengelemeye lazer odaklı odaklanmasıyla bu çeyrek için “önemli ölçüde daha yüksek” bir işletme marjı sağladığını söyledi.

Steele, “Splunk, dünyanın en büyük ve en yenilikçi işletmelerinin siber güvenliklerini ve iş dayanıklılıklarını geliştirmelerine yardımcı olurken, uzun vadeli, dayanıklı büyüme ve kârlılık sağlamak için iyi bir konumda” dedi. “Bu müşteriler, verilerine sağladığımız benzersiz ve benzersiz görünürlük düzeyini takdir ediyor ve Splunk’ı kritik görev operasyonlarını güvence altına almak ve güçlendirmek için iş ortağı olarak görüyorlar.”

Şirket ayrıca bir yıl öncesine göre %59 artışla 346 milyon dolarlık bulut geliri bildirdi. Çeyrek, bir yıl öncesine göre %24 artışla yıllık en az 1 milyon dolar gelir elde eden 723 müşteriyle sona erdi.

Üçüncü çeyrek için Splunk, Wall Street’in 834,8 milyon dolarlık konsensüs tahmininden çok önce 835 milyon ila 855 milyon dolar gelir elde ediyor. Sonuç olarak, Splunk tam yıl rehberliğini artırdı. Şimdi, 2023 mali yılında daha önceki 3,3 milyar ila 3,35 milyar dolar aralığındaki toplam geliri 3,35 milyar ila 3,4 milyar dolar arasında görüyor. Wall Street, tam yıl gelirinde 3,3 milyar dolar için rehberlik ediyor.

Görünüşe göre pembe tahmine rağmen, Splunk’ın tam yıllık yıllık yinelenen gelir görünümünü yalnızca 3,65 milyar dolara, bulut satışlarından 1,8 milyar dolara düşürmesiyle bir uyarı vardı. Bu, buluttan 2 milyar dolar ile ARR’de 3,9 milyar dolarlık daha önceki bir tahminin altında. Splunk’ın hissesi uzun vadeli işlemlerde %11’den fazla düştüğü için yatırımcılar görünüşe göre bundan biraz hoşlanmadı.

Splunk CFO’su Jason Child, müşterilerin çoğunun kısa vadeli bütçelerine zarar veren makro belirsizliğin bir sonucu olarak şirketin ARR görünümünün “yavaş genişleme ve bulut geçişleri hızı” nedeniyle aşağı doğru revize edildiğini söyledi.

Constellation Research Inc.’den Holger Mueller, şirkete ilişkin değerlendirmesinde çoğu yatırımcıdan daha nazik davrandı ve şirketin büyüme motorlarını yeniden bulduğunu belirtti. Mueller, “Daha da iyisi, Splunk’ın maliyetlerinin gelirlerinden daha düşük bir oranda artması ve her zamanki gibi bu, Splunk’ın hisse başına kaybını bir dolar azaltabildiği için iyi şeyler olduğu anlamına geliyordu” dedi. “Bulut dönüşümünde hala gitmesi gereken yollar var, ancak doğru yolda.”

Fotoğraf: CNBC Televizyonu/YouTube

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/08/24/splunk-beats-expectations-offers-strong-guidance-stock-falls-slowdown-new-business/

Yorum yapın