Spin’in yeni CEO’su Philip Reinckens ile tanışın – Teknolojik Haberler


Ortak mikromobilite operatörü Spin’in CEO’su Ben Bear, şirketin Avrupa’da büyük bir varlığı olan başka bir ortak operatör olan Tier Mobility tarafından satın alınmasından sadece birkaç ay sonra görevinden ayrılıyor.

Bear’ın yerine, 6 Haziran’dan itibaren yeni ana şirketiyle entegrasyonu hızlandırmak da dahil olmak üzere Spin’in yeni yönüne liderlik etmekten sorumlu olacak Kademe kıdemli Philip Reinckens olacak.

Bear, Teknolojik Haberler’a “Geçen yıl devraldığımdan beri bir kasırga oldu” dedi. “Gerçekten de devraldığım ilk günden itibaren, Ford’dan aldığım en büyük hedef bir ortak bulmaktı ve uçağı bunun üzerine indirdiğimizi hissediyorum ve kenara çekilip ortak olmamızı hızlandırmak için mükemmel bir zaman.” şirket, Spin’i şehirlerin en iyi seçimi yapan DNA’yı korurken. ”

Tier, Spin’i Mart ayında Ford’dan satın aldığında, Alman şirketinin Kuzey Amerika pazarına girişini işaret etti.

Ailesiyle birlikte Münih’ten San Francisco’ya taşınan Reinckens, son zamanlarda iş dönüşümünden sorumlu Başkan Yardımcısı da dahil olmak üzere Almanya’daki Tier’de çeşitli görevlerde bulundu. Bu görevden önce Reinckens, altı ülkeden oluşan bir Avrupa bölgesinin genel müdürü olarak görev yaptı.

Reinckens, mikromobilite ortamına katılmadan önce, Volkswagen ve Tier One tedarikçisi olan Faurecia gibi şirketler için otomotiv endüstrisinde strateji danışmanı olarak çalıştı.

Tier’in Spin’in gelecekteki büyümesine yönelik planları ve neden bu geçişe liderlik edecek kişi olduğu hakkında konuşmak için yeni CEO ile oturduk.

Bu röportaj, kısalık ve netlik için düzenlenmiştir.

TC: Bir otomotiv geçmişinden geliyorsunuz. O dünyadan hangi dersleri aldınız ve paylaşılan mikromobiliteye uyguladınız?

Philip Reinckens: Volkswagen ve Faurecia için çalıştıktan sonra taraf dışı danışmanlığa geçtim, ancak yine de otomotiv ve mobilite endüstrisine odaklandım. Bu 2013’teydi. OEM’leri ve tedarikçileri elektrifikasyon, otonom mobilite, bağlanabilirlik ve tüm bunlarla ilgili günün tüm sıcak konuları ile destekliyorduk, buna gerçekten kapıldım.

Normalde danışmanlarla, ya ortak olana kadar kalırsınız ya da sahaya çıkıp kendi başınıza bir şeyler yapmak için iyi bir fırsat ararsınız. Benim için 2019’da Alman pazarı mikromobiliteye açıldığında geldi. Scooter segmentinin Kuzey Amerika’da çok fazla VC finansmanı ile gerçekten çatıdan geçtiğini biliyordum, bu yüzden bir başlangıç ​​için danışmanlık yapmayı çok merak ediyordum.

Bu yüzden otomotivden çıkardığım şey, özellikle de danışman olarak geçmişim, çalışmaya ve hızlı teslim etmeye ve neyin önemli olduğuna odaklanmaya istekli olmam. Bence uygulamada hızlı olmak ve aynı zamanda uzun saatler çalışmak danışmanlıkta öğreneceğiniz bir şey ve Tier’i Alman pazarında piyasaya sürdüğümüzde, eskisinden çok daha fazla çalışıyordum çünkü birden ilk günden itibaren yönetmemiz gereken sekiz şehrimiz vardı. Bir girişimin bağımsızlığını ve hızını gerçekten seviyorum.

Spin ile değişim ve büyüme için en büyük fırsatları nerede görüyorsunuz?

Spin bugün zaten birçok konuda öne çıkıyor. Kaldırımda sürüş tespiti yapan ilk kişiler onlardı, kazanan üniversite kampüsleri, merkezler ve şarj sistemleri etrafında yaptıkları her şeyi…bunlar gerçekten mükemmel USP’ler. Bu yüzden bunlara odaklanmaya ve bunları güçlendirmeye değer.

Doğru özelliklere sahip olmanın yanı sıra, doğru zamanda doğru yerde doğru scooter’a sahip olmak anlamına gelen güvenilir mobilite sağlayarak tüketici deneyimine odaklanmak istiyorum. Tier’ın orada getirebileceğimiz birçok öğrenmesi var.

Tamamen değiştirilebilir pillere girmek istiyoruz. Operasyonların yürütülme şeklini değiştirir, çünkü her sabah scooter’ları dönüşümün harika olduğunu bildiğiniz aynı yere koyamazsınız, ancak scooter’ları en verimli şekilde yeniden tahsis etmenin ve yeniden dengelemenin yollarını bulmanız gerekir. Ve önümüzdeki 12 ay için stratejim, bu entegrasyonun bir başarı olduğundan, ortak bir şirket olarak sinerjilerden ve verimliliklerden yararlandığımızdan ve Spin’in halihazırda harika olduğu şeyleri inşa ettiğimizden ve ayrıca bazı kaldıraçlar bulduğumuzdan gerçekten emin olmak. Avrupa pazarına girdi. Potansiyel olarak daha fazla genişlemeye bakmak için bazı büyük girişimler ve ortaklıklar hakkında zaten görüşme halindeyiz.

Spin’in Drover AI’dan gelen kaldırım sürme teknolojisinden bahsettiniz. Tier ayrıca yakın zamanda Fantasmo’yu satın alarak kamera konumlandırma teknolojisini kendi bünyesine kattı. Bird ve Lime’ın Fantasmo’nunkine benzeyen Google’ın ARCore teknolojisiyle çalışma konusundaki son duyurusu göz önüne alındığında, Tier bu yetenekleri ABD’ye Drover’ın yanında mı yoksa onun yerine mi getirmeyi düşünüyor?

Şu anda herkes bu tür teknolojilere bakıyor. Park etme ve sürücü davranışı, kazanan şehirler için bir numaralı kriterdir. Ancak Luna, Fantasmo ve Drover gibi farklı rakiplere bakarsanız ve karşılaştırırsanız, benzer görünüyorlar, ancak yetenekler açısından çok farklılar. Biri bu yönde ilerlemiştir. Diğeri bu yönde ilerlemiştir.

Fantasmo’nun en büyük varlığı park yeridir ve Drover özellikle kaldırım tespiti konusunda güçlüdür. Şu anda her ikisiyle de çalışmaktan çok mutluyuz ve herkes farklı kullanım durumları için doğru teknolojiye sahip. ABD’de Almanya’dakinden farklı.

Yani park yeri ABD’de bir sorun değil mi?

Almanya’ya kıyasla çok fazla değil çünkü burada kullanılabilecek çok sayıda raf ve fiziksel kilit var. Ayrıca Fantasmo’nun teknolojisinin daha anlamlı olduğu Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık’ta çok daha fazla serbest yüzen ve ücretsiz park yeri var.

Tier in Europe’un Kuzey Amerika’da Spin ile birlikte çalışmasını nasıl öngörüyorsunuz?

Tek bir kıtada tek bir markaya odaklanmanız gerektiği açık. Ancak şirketler ile farklı USP’ler ve güçlü yönler ve yetenekler arasında, satın almanın tamamı açıkça gücü artırmak ve her iki şirketi de daha iyi hale getirmek için orada.

Şu anda Kuzey Amerika’daki tüketicilerin Spin ile çok güçlü bir ilişkisi var ve Tier tamamen bilinmeyen bir marka. Şu anda, bunu değiştirmek müşteri kaybetme riskini taşır.

Katman, yeni pazarlara açılmak için son zamanlarda hem dikey hem de yatay olarak bir satın alma çılgınlığı yaşıyor. Tier, Kuzey Amerika’da daha fazla satın almayı düşünüyor mu?

Şu anda, söylemek net değil. nextbike, Spin ve Fantasmo ile tahmin edebileceğiniz gibi, yapmamız gereken zorlu bir entegrasyon var. Önce kalite gelir. Miktar ikinci.

Spin, teknoloji ve şehirlerle ilişkiler açısından çok şey yapıyor, ancak bazıları Ford tarafından desteklenmesinin çok fazla nakit yanmasına neden olduğunu söyledi. Ve açıkçası, mikromobilite için birim ekonomisi henüz tam olarak orada değil. Peki, genel giderleri azaltmak veya geliri artırmak açısından özellikle iyileştirme için yer gördüğünüz herhangi bir yer var mı?

Daha önce büyük otomobil şirketlerinde çalışmış olduğumdan, şirketlerin içsel olarak nasıl göründüğünü ve bazen harcama açısından ne kadar rahat olduklarını gerçekten biliyorum. Spin ve Tier arasındaki en büyük farkın bu olduğuna inanıyorum. Katman, nakit yakmamıza gerçekten dikkat ettiğimiz %100 başlangıç ​​DNA’sına sahiptir. Bizi Bird, Lime ve diğerleri ile rekabet edebilecek konuma getiren şeyin de bu olduğunu düşünüyorum, sermaye açısından en verimli şirketler bizdik. Yani, aksi takdirde SoftBank ve Goldman tarafından desteklenmezdik.

Maliyet bilincine sahip olmak ve ekolojik sürdürülebilirliği finansal sürdürülebilirliğe bağlamak bizim DNA’mızda var. Alternatif bir mobilite çözümü ancak arkasındaki birim ekonomisi sürdürülebilir ise ve bu da yolculuk başına para kaybetmemek anlamına geliyorsa sağlayabiliriz. Bu, sahip olduğumuz en büyük güçlerden biri ve Spin’in daha iyi ilerlemesine kesinlikle yardımcı olabileceğimiz yer.

Katmanın maliyet tasarrufu konusunda ne kadar iyi olduğuna dair bir örnek verebilir misiniz?

Değiştirilebilir piller hakkında konuştuk ve bu teknolojiyi kullanan ilk oyuncu bizdik, bu da değişken maliyetleri önemli ölçüde düşürmemizi sağladı. Avrupa’da ilk Corona dalgasının yaşandığı günlere dönüp baktığımda, değiştirilebilir piller ve tüm operasyonlarımızı bünyesinde barındırarak elde ettiğimiz maliyet avantajları sayesinde scooter filomuzu sokaklarda bile tutabildiğimizi gördük. Almanya’daki diğer tüm yarışmacılar kendilerininkini çekmek zorunda kaldığında kilitlenme sırasında.

Sokaklardaki hareketler önemli ölçüde azaltılsa da temel hareketliliği sağlayabildik, ancak o kadar küçük bir talep yakaladık. Ve o zamanlar insanlar toplu taşımayı kullanmaktan korktular, bu yüzden birçok müşteri mikromobilitenin iyi bir alternatif olduğunu gördü.

Sektöre genel olarak yaklaştığınızda, ABD’deki en büyük rakipleriniz Lime ve Bird ve Avrupa’da muhtemelen Bolt ve Voi’dir. Var Rakiplerinizin doğru yaptığını düşündüğünüz herhangi bir şey var mı? Ya da alternatif olarak, yanlış yapmak?

Bolt’la başlayayım. Son zamanlarda büyük bir tur attılar. Ama gerçekten onların işinin sadece farklı olduğunu da kabul etmelisiniz. Araç çağırma ve yiyecek teslimi/hızlı e-ticaret işleri için bir satın alma aracı olarak mikromobiliteyi kullanıyorlar. Yani tam olarak kıyaslanamaz.

Örneğin Bird’e baktığımda değiştirilebilir pillere yatırım yapmamış olmalarına şaşırıyorum. Nedenlerini onların bakış açısından anlıyorum. Ancak tüm endüstri değiştirilebilir pillere doğru ilerlerken, büyük piller arasında hala buna sadık kalanların sadece onlar olmalarına şaşırdım. Ayrıca platform modelleriyle şehre odaklanmamışlar. Ve bence şu anda şehre odaklanmanın çok önemli olduğunu gördüğümüz bir aşamadayız.

Bird, halka açık tek ortak mikromobilite şirketlerinden biridir. Tier’in yakında halka açılma planları var mı?

Şu anda? Bird’ün hissesine bakın. Bence odadaki fil, Bird’ün doğru zamanlamayı seçmemiş olması. Bu sadece kötü şans. Belki de bir SPAC olarak aracın kendisi – Dürüst olmak gerekirse, SPAC’lerin büyük bir hayranı değilim. Ama demek istediğim, tüm bir segmentin temsilcisi olarak bu kadar ağır bir şekilde ezilmeleri üzücü. Bence piyasa Bird’e aşırı tepki veriyor ve sektöre bir faydası yok.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/meet-philip-reinckens-spins-new-ceo/

Yorum yapın