SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonuna 5.800 pounddan fazla kargo fırlatmasını izleyin – Teknolojik Haberler


Bir aydan biraz daha uzun bir gecikmeden sonra, NASA ve SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonuna 5.800 pounddan fazla malzeme, ekipman ve bilimsel araştırma içeren bir ikmal görevi başlatmaya hazır.

Görevin daha önce 10 Haziran’da başlaması planlanıyordu, ancak mühendisler Dragon’un tahrik sisteminde olası bir sızıntı keşfettikten sonra ertelendi. NASA nihayetinde, mono-metil hidrazinin yüksek buhar okumalarına neden olan sorunun, Draco iticilerindeki bir “valf giriş bağlantısından” kaynaklandığını söyledi. O eklem bu görevden önce değiştirildi.

Sızıntı, şimdiye kadar çok az sorunla ISS’ye ve ISS’den mürettebat ve kargo feribot taşıyan bir dizi görev gerçekleştiren SpaceX’in Dragon kapsül programı için nadir bir hıçkırık oldu. Bu görev, SpaceX’in NASA ile 2016 yılında imzaladığı Ticari İkmal Hizmetleri-2 (CRS-2) sözleşmesinin bir parçası. SpaceX, ajansla yaptığı önceki CRS sözleşmesi kapsamında 20 görevi tamamladı ve görev başına yaklaşık 3,04 milyar dolar veya 152 milyon dolar aldı. , bunu yapmak için.

Bu görevdeki Dragon kapsülü daha önce iki kez ISS’ye gitti.

Dünyadaki ve uzaydaki yaşamı iyileştirmek için deneyler

Kargo paketi, iklim değişikliğini izlemek için Dünya Yüzeyi Mineral Toz Kaynağı Araştırması (EMIT) adı verilen yeni bir NASA soruşturmasını içeriyor. Mineral tozu, Dünya’nın kurak bölgelerinden üretilir ve gezegenimizin ekolojisinin neredeyse her yönünü etkiler: Atmosfere yayıldığında, bu toz güneş ışığını emebilir ve yansıtabilir ve böylece gezegeni ısıtabilir veya soğutabilir; kar üzerine düşerse erimeyi hızlandırabilir; veya okyanusta alg patlamaları oluşturabilir.

Bu nedenle, toz ve toz döngüsünün gezegenle nasıl etkileşime girdiğini anlamak çok önemlidir, ancak bilim adamlarının bunu ölçmek için harika bir yolu yoktur. NASA’dan Dr. Robert Green bir medya brifingi sırasında “Şu anda, toz döngüsü tüm gezegen için yalnızca 5.000 ölçüm mineral numunesi ile sınırlandırılıyor” dedi. EMIT başlatıldığında, bir milyardan fazla gözlem yapmak için spektroskopi kullanacak.

“Büyük hata çubukları var” dedi. “Bu bilgiye sahip olduğumuzda, bundan 1500 yıl sonra çeşitli iklim senaryolarında işlerin nasıl değişebileceğini görmek için bu modelleri geleceğe de uygulayabiliriz. EMIT, atmosfere salınan yüzeyde ne tür mineraller olduğuna dair bilgimizdeki boşluğu kapatacak.”

Bilim adamlarının küresel iklim değişikliği gibi çok daha karmaşık süreçleri daha iyi modellemesine yardımcı olacak bunun gibi değişkenler üzerindeki bilgi boşluğunu kapatıyor. EMIT’in ölçümleri, Dünya yüzeyindeki belirli minerallerin imzalarını tespit edebileceğinden, doğal mineral arayışını da destekleyecektir.

Diğer deneyler arasında, uzay aracını radyasyondan korumak için harika olan, ancak uzaya gönderilmesi ağır ve pahalı olan bir malzeme olan betona bir alternatif üretmeye çalışacak bir deney; gerçek insan derisi ve kan damarı biyopsilerinden oluşturulan mikro yerçekiminde sütürlü yara modellerinin davranışı üzerine bir çalışma; ve ISS üzerinde yürütülen önceki araştırmalara dayanan bağışıklık hücresi yaşlanmasını araştıran bir proje. Bu son deneyden elde edilen doku, daha fazla çalışma için sonunda Dünya’ya geri alınacak.

ISS baş bilimcisi Kirt Costello, “SpaceX misyonları, uzayda geliştirilen örnekleri daha fazla analiz için yerdeki araştırmacılara iade etme yeteneklerinde özellikle yardımcı oluyor” dedi. Bunun, bu görevdeki büyük miktarda biyoloji ve biyoteknoloji araştırmalarını açıkladığını açıkladı.

Misyon ayrıca, uzay ortamında mal üretimini test etmek isteyen işletmelere finansman sağlayan NASA’nın Uzayda Üretim Uygulamaları programı kapsamında bir dizi araştırma gönderiyor. Buna kök hücre tedavileri ve diğerlerini üretmek için bir araştırma da dahildir.

“NASA ve ISS Ulusal Laboratuvarı, ticari sektöre yaptığımız yatırımın bir parçası olarak bu girişimlere yatırım yapıyor. [low-Earth orbit] pazar yeri,” dedi Costello.

Kargo paketi, bir Falcon 9 roketinde bir SpaceX Dragon kapsülünde fırlatılacak. SpaceX ve NASA, kalkış için 20:44 EST’yi hedefliyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/13/watch-spacex-launch-more-than-5800-pounds-of-cargo-to-the-international-space-station/

Yorum yapın