SpaceX’in Starship güçlendirici motorları yanlış giden testte patladı – Teknolojik Haberler


SpaceX’in Starship programı, Pazartesi gecesi Teksas’taki Boca Chica geliştirme tesisinde ateşli bir patlamayla sonuçlanan bir testin ardından bir kurulumla karşılaştı. Test, uzay şirketinin geliştirdiği ve Starship uzay aracını yörüngeye ve ötesine taşımak için gereken ekstra kaldırmayı sağlamak üzere tasarlanan Süper Ağır güçlendiricinin prototip versiyonu kullanılarak gerçekleştirildi.

Bu hızlandırıcı prototipte, SpaceX’in 33 büyük Raptor motoru bulunuyor ve test, gerçek bir fırlatmadan önce başlatma sırasının nasıl görüneceğinin bir önizlemesi için motorları döndürmek için özel olarak tasarlandı. SpaceX CEO’su Elon Musk ilk başta, açıkça felaket olan testin beklenen bir şekilde sona erdiğini tweetledi, ancak bu tweet hızla silindi ve bunun yerine Musk “iyi olmadığını” kabul etti.

NASA Uzay uçuşu Yanlış giden testten kaynaklanan ateş topunun görüntülerini aldı, bu da fırlatma rampasında yangına neden oldu ve daha sonra herhangi bir yaralanma bildirilmeden söndürüldü.

Starship, bu yıl ilk yörünge uçuş testini uçurmayı hedefliyor, ancak bu olay zaten bir dizi gecikmeyle karşı karşıya kalan bir zaman çizelgesini geri alabilir. FAA, Starship’i SpaceX’in Boca Chica’daki sözde Starbase sitesinden fırlatmanın etkisinin gerekli bir çevresel değerlendirmesinin yayınlanmasını defalarca geciktirdi, ancak nihayet Haziran ayında, SpaceX’in etkisini azaltmak için atması gereken ancak büyük ölçüde temizleyen bir dizi adım gerektiren raporu yayınladı. Önerilen uçuş faaliyetleri.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/spacexs-starship-booster-engines-explode-in-test-gone-wrong/

Yorum yapın