SpaceX, Starship’in İlk Yörünge Lansmanı Sırasında Hızlandırıcı Yakalamayı Deneyebilir


Super Heavy Booster 7 prototipi, arka planda Starship 24 üst aşaması ile fırlatma bineğinde.

Super Heavy Booster 7 prototipi, arka planda Starship 24 üst aşaması ile fırlatma bineğinde.
Fotoğraf: Uzay X

ABD Federal İletişim Komisyonu’na sunulan güncellenmiş belgeler, SpaceX, yaklaşmakta olan dev roketinin ilk yörüngesel uçuş testi sırasında geri dönen bir Starship güçlendirici roketi yakalamak için aslında Mechazilla fırlatma kulesini ve çubuk kollarını kullanabilir.

Starship’in yörüngeye ulaşmak için ilk girişimini ne zaman yapacağını bilmiyoruz, ancak sonunda gerçekleştiğinde, bu fırlatma sıkıcı bir olay olmayacak, orası kesin. Tamamen yığılmış Starship sistemi için orijinal plan, eklemli Mayıs 2021’de Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) yapılan bir SpaceX başvurusunda, roketin her iki aşamasının da okyanusta sonunun geleceğini belirtmiş; Güçlendirici, Meksika Körfezi’ne kıyıdan yaklaşık 20 mil (32 km) kadar inecek, üst aşama ise Dünya’nın kısmi bir yörüngesini tamamladıktan sonra Hawaii, Kauai’nin kuzeybatı kıyılarından aşağı inecekti.

Bu senaryo hala çok olası, ancak FCC uygulamasında küçük bir değişiklik, güçlendirici aşaması için farklı sonuç. Teksas, Boca Chica’daki Yıldız Üssü’nden fırlatıldıktan sonra, Süper Ağır güçlendirici üst aşamadan ayrılacak ve “daha sonra kısmi bir dönüş gerçekleştirecek ve Meksika Körfezi’ne inecek ya da Yıldız Üssü’ne dönecek ve fırlatma kulesi tarafından yakalanacak”. güncellenmiş profili başlat. Fırlatma kulesi tarafından yakalanan güçlendiriciyle ilgili kısım – bu daha önce yoktu ve algılanan NASASpaceFlight.com’dan Michael Baylor’un dikkatli gözüyle.

Açılış lansmanı için SpaceX Süper Ağır güçlendirici yakalama girişimi profili.

Açılış lansmanı için SpaceX Süper Ağır güçlendirici yakalama girişimi profili.
resim: Uzay X

FCC uygulaması, Starship’in ilk yörüngesel lansmanına özeldir, bu nedenle CEO Elon Musk’ın sahip olması gerekir. bu hedef güçlendiricinin ilk yolculuğu için akılda. Bu büyük bir soru çünkü daha önce böyle bir şey denenmedi. Elbette, şirket Falcon 9 güçlendirici aşamalarını kimseyi ilgilendirmez gibi indirebilir, ancak Starship güçlendiricisi farklı renkte bir attır. Yıldız Üssü’ne geri dönmenin yanı sıra, 230 fit uzunluğundaki (70-metre) güçlendirici, kendisini 400 fit yüksekliğindeki (122-metre) bineği başlatın ve kontrollü bir iniş yapın. “Yemek çubukları” olarak adlandırılan bir çift kol, daha sonra güçlendiriciyi güvenli bir dikey inişe yönlendirecektir.

Teslarati’de yazan Eric Ralph açıklar Bunun ne kadar inanılmaz derecede riskli olacağı – özellikle de yakalama girişiminin açılış lansmanı sırasında gerçekleşebileceği göz önüne alındığında:

Bir iniş girişimi sırasında daha büyük anormallikler olması durumunda, Starship veya Super Heavy yanlışlıkla fırlatma kulesini etkileyerek gökdelen büyüklüğündeki yapıya zarar verebilir veya hatta tamamen yok edebilir. Sonuç olarak, herhangi bir yakalama girişiminin yarattığı muazzam risk, SpaceX’in ilk denemesinde neredeyse mükemmel olan her şeyin tasarımını mucizevi bir şekilde elde etmedikçe, şirketin olağanüstü dikkatli olması ve çok sayıda gemi ve güçlendirici harcaması gerekeceği anlamına gelir. sadece Starship fırlatma kulesi kullanılamaz durumda.

En azından bir dereceye kadar, SpaceX muhtemelen bunu biliyor ve Süper Ağır’ın muhtemelen mükemmel bir sağlıkta olması ve bir yakalama girişimi için ilk çıkışının yükseliş ve geri dönüş bölümlerinde mükemmel performans göstermesi gerekecek. Nihayetinde, Starship’in ilk yörüngesel fırlatması, zaten garanti edildiğinden daha da fazla bir gösteri haline gelebilir.

Ralph, yalnızca bir Starship fırlatma kulesinin var olduğuna işaret etmekte haklıdır, ancak SpaceX bir saniye inşa ediyor Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde. İdeal olarak, SpaceX güçlendiriciyi istiflemek, fırlatmak ve yakalamak için her iki kuleyi de kullanmak ister. Özel şirket şu anda sözleşme NASA ile astronotları ay yüzeyine taşımak için bir araç olarak sistemi geliştirmek için, ancak SpaceX için daha büyük resim, roketin kargo ve yolcuları yörüngeye, Ay’a, Mars’a ve potansiyel olarak güneş sisteminin başka bir yerine teslim etmesini sağlamaktır.

Güncellenen FCC dosyasına göre SpaceX, uçuş içi telemetriyi etkinleştirmek için Starlink terminallerini kullanmak için de izin istiyor. “Her araca birden fazla Starlink terminali takılacak [both the booster and the upper stage] Güncellenen uygulamaya göre, Starship uçuş profili aracılığıyla SpaceX uydu takımyıldızının net bir görünümünü sağlamak için. “Terminaller, SpaceX’in daha önce yetkilendirilmiş tüketici terminalleriyle aynı anteni ve iletişim elektroniklerini kullanacak, ancak görev profiline uygun revize edilmiş bir muhafaza ve montaj ile birlikte kullanılacak.”

Starship’in ilk kez ne zaman yörüngeye uçabileceği belirsiz. Bu haftanın başlarında, Super Heavy Booster 7 prototipinin altında bir gaz birikimi beklenmedik bir şekilde patladı zemin testleri sırasında. Hasar “küçük” binaen Güçlendiricinin teftişler için yüksek körfeze nakledilmesi gerekebileceğini söyleyen Musk’a. Musk, bu ay tamamen yığılmış Starship’i piyasaya sürmeyi ummuştu, ancak bu giderek olası görünmüyor.

Daha: SpaceX, Federal Çevresel İnceleme Yoluyla Yola Çıktı, Starship Lansmanına İnç Daha Yakın.

Kaynak : https://gizmodo.com/spacex-super-heavy-booster-starship-first-launch-1849179366

Yorum yapın