SpaceX, Musk Açık Mektubun Arkasındaki Çalışanlarını Ateşledi


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

SpaceX, kurucu ve CEO Elon Musk’a yönelik eleştirilere müsamaha gösterilmeyeceğini net bir şekilde ifade etti. Bir grup çalışanın Musk’ı eleştiren bir açık mektup yayınlamasından sadece birkaç gün sonra, katılanlardan bazıları kendilerini işsiz buldu. SpaceX başkanı Gwynne Shotwell bir e-posta gönderdi (mektubun içeriğine değinmiyordu), yazarların yayınla diğerlerini “rahatsız ettiğini” ve çalışanlardan ifadeyi imzalamalarını isteyerek şirket el kitabını ihlal ettiğini söyledi.

2.600’den fazla çalışanla yapılan dahili bir Microsoft Teams sohbetinde yayınlanan mektup, şirketten Musk’ın giderek düzensizleşen çevrimiçi kişiliğinden ayrılmasını istedi. Cinsel taciz iddialarının ortaya çıkmasından bu yana geçen haftalarda Musk, Twitter hesabını “uyanıklık”, düşük doğum oranları ve Demokratlar aleyhinde konuşmak için kullandı.

Shotwell’in mektubu, The Verge tarafından yayınlandı, bunun SpaceX için yoğun bir zaman olduğunu belirtiyor. Önümüzdeki hafta birden fazla lansmanı var ve yakın zamanda başlatılan Dragon kargo görevini desteklemesi gerekiyor. SpaceX ayrıca bu yaz Starship’in ilk yörüngesel fırlatılışına doğru ilerliyor. Açık mektup, Elon Musk’ın çevrimiçi davranışının ekibin dikkatini dağıttığını iddia etti, ancak Shotwell, hayır, dikkati dağıtan mektup olduğunu söyledi.

Elon Musk, ifade özgürlüğü ile ilgili olduğunu iddia ettiği bir çaba olan Twitter’ı satın alımını tamamlamak için giderek daha tuhaf bir halk savaşına kilitlendi. Twitter, COVID ve seçim yanlış bilgilerini bastırma kararının yanı sıra eski başkan Trump’ın yasaklanması nedeniyle muhafazakarların ateşi altında kaldı. Musk, kendisini “ifade özgürlüğü mutlakçısı” olarak adlandırmasına rağmen, şirketlerindeki muhalefeti rutin olarak çökertiyor – SpaceX’teki en son işten çıkarmalar sadece en yeni örnek.

Mektubun yayınlanmasının ardından kaç çalışanın baltayı aldığı belli değil, ancak belge başlangıçta bunun şirket genelinde çeşitli kıdem düzeylerinde çalışanlardan haftalarca alınan geri bildirimlerin ürünü olduğunu söyledi. Grup, daha fazla çalışanın isimle veya anonim olarak oturum açmasını istedi. Shotwell’in mektubu bunu “aşırı kapsamlı aktivizm” örneği olarak adlandırıyor. Bariz nedenlerle anonim kalan en az bir çalışan, Shotwell’in e-postasının personel tarafından “sağır” olarak görüldüğünü söylüyor. Ancak, şu anda kimsenin bunu yüksek sesle söylemesi pek olası değil.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/337303-spacex-fires-employees-behind-musk-open-letter

Yorum yapın