SpaceX, Elon Musk’ı Azarlayan Mektuba Karışan Çalışanlarını Ateş Ettiğini Söyledi


Özel roket şirketi SpaceX, Perşembe günü, CEO Elon Musk’ın davranışını eleştiren bir açık mektup yazıp dağıtmaya yardımcı olan çalışanlarını işten çıkardı, durumu bilen üç çalışan söyledi.

Bazı SpaceX çalışanları, Bay Musk’ın Twitter’daki faaliyetlerini kınayan mektubu Çarşamba günü dağıtmaya başladı. Mektup, milyarderin kamuya açık davranışını ve tweet atmasını “sık sık dikkati dağıtan ve utandıran bir kaynak” olarak nitelendirdi ve şirketten onu dizginlemesini istedi. Bay Musk şu anda Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık bir anlaşmayı kapatıyor.

Perşembe öğleden sonra, SpaceX, üç çalışana ve SpaceX’in başkanı ve baş işletme görevlisi Gwynne Shotwell’den gelen bir e-postaya göre mektubun organizatörlerinden bazılarını kovmuştu. The New York Times tarafından alınan e-postasında, şirketin soruşturma yaptığını ve mektupla “ilgili birkaç çalışanı feshettiğini” söyledi.

Bayan Shotwell, “Mektup, talepler ve genel süreç, çalışanların kendilerini rahatsız, sindirilmiş ve zorbalığa uğramış ve/veya kızgın hissetmelerine neden oldu, çünkü mektup onlara görüşlerini yansıtmayan bir şeyi imzalamaları için baskı yaptı” dedi. “Başaracak çok fazla kritik işimiz var ve bu tür aşırı kapsamlı aktivizme ihtiyacımız yok.”

Kaç çalışanın işten çıkarıldığı bilinmiyor. SpaceX sözcüsü James Gleeson, hemen bir yorum talebi göndermedi.

Açık mektup, Twitter’ı tartışmalı bir şekilde satın alması sırasında Bay Musk’a karşı yakın zamanda kamuoyuna duyurulan cinsel suistimal suçlamalarının ardından geldi. Perşembe günü, Bay Musk, Twitter çalışanlarına devralma teklifinden bu yana ilk kez görüntülü görüşme aracılığıyla sorularını yanıtladı.

Mayısta, içeriden öğrenen Bir uçuş görevlisinin, Bay Musk’ın 2016’da Londra’ya yaptığı bir uçuş sırasında kendisine cinsel masaj teklif ettiğini söylediğini bildirdi. Uçuş görevlisi, kendisinin de kendisine maruz kaldığını ve ayrıntıları verilmeyen makaleye göre ona bir at teklif ettiğini söyledi. The Times tarafından bağımsız olarak doğrulandı.

Bay Musk, suçlamaları “tamamen gerçek dışı” ve Twitter’da atlar ve cinsel organları hakkında şaka yaptı. Geçen ay, Bayan Shotwell, SpaceX çalışanlarına gönderdiği bir e-postada, Bay Musk’a yönelik cinsel taciz iddialarının “kişisel olarak” yanlış olduğuna inandığını söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan üç çalışan, SpaceX’te Bay Musk’a kendi çalışanları tarafından nadiren meydan okunduğunu söyledi. Bu ayın başlarında, şirket çalışanlarına ofiste en az 40 saat geçirmeleri veya işten atılmaları gerektiğini e-posta yoluyla bildirdi.

Bay Musk’ın çevrimiçi etkinliğiyle ilgili açık mektupta, SpaceX’in liderlerinin “Elon’un zararlı Twitter davranışını alenen ele alıp kınamalarını” ve “kabul edilemez her türlü davranışı tanımlamalarını ve tek tip yanıt vermelerini” istedi.

Bayan Shotwell, personele gönderdiği e-postada, “Şirket genelinde binlerce kişiyi tekrar tekrar istenmeyen e-postalarla boğmak ve onlardan iş günü boyunca mektupları imzalamalarını ve sponsorsuz anketleri doldurmalarını istemek kabul edilemez” diye yazdı.

“Lütfen SpaceX görevine odaklanın ve zamanınızı en iyi işinizi yapmak için kullanın” diye devam etti. “Mars’a bu şekilde gideceğiz.”

Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/17/technology/spacex-employees-fired-musk-letter.html

Yorum yapın