SpaceX, Elon Musk hakkında şikayet eden mektup üzerine işçileri kovduMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

SpaceX, CEO Elon Musk’ın Twitter ve diğer halka açık forumlardaki davranışlarını eleştiren bir açık mektubun koordinasyonuna yardımcı olan çalışanları işten çıkardı.

Perşembe günü Washington Post tarafından gözden geçirilen çalışanlara gönderilen bir e-postada roket şirketinin başkanı Gwynne Shotwell, mektubun “çalışanları rahatsız, korkutulmuş ve zorbalığa maruz bıraktığını” ve görüşlerini yansıtmayan bir belgeyi imzalamaya zorladığını söyledi.

Çabaları koordine eden işçilerin feshedildiğini söyledi, ancak kaç tane olduğunu söylemedi. New York Times ilk olarak işten çıkarmaları bildirdi.

Mektup, Musk’ın davranışını “sıklıkla dikkati dağıtan ve utandıran bir kaynak” olarak nitelendirdi. Tesla milyarderi, Twitter’ı satın almak için yüksek profilli bir çabanın ortasındayken geliyor ve sonrasında iş dünyasında bir rapor içeriden öğrenen Bir şirket jetinde bir uçuş görevlisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia eden Musk’ın, sosyal medya platformu için 44 milyar dolarlık teklifini bozmak anlamına gelen “siyasi güdümlü bir hit parça” olarak kınadığı iddiaları. Post, bu iddiaları doğrulayamadı.

Musk ve şirketlerine ayrıca Perşembe günü, kripto para dogecoini teşvik etme planının bir parçası olarak yatırımcıları dolandırdıkları iddiasıyla bir hukuk davası açıldı. Şikayet, Musk’ın daha fazla yatırımcı çekmek için dogecoin’i abartmasını, ardından değerleri zirveye ulaştığında varlıklarını hızla satmasını ve para biriminin geri kalan değerini tank haline getirmesini içeren bir “pompala ve boşalt” raketinin parçası olduğunu savunuyor.

Son haftalarda Musk, Twitter hesabını sağcı siyasi figürleri övmek, kripto para birimini artırmak ve haber medyasını liberal önyargıyla suçlamak için kullanırken, SpaceX’in birkaç lansmana yönelik ilerlemesinin güncellemelerini paylaşıyor. Hesabı ayrıca, müstehcen şakaları tweetledi ve retweetledi ve Cumhuriyetçi İskenderiye Ocasio-Cortez (DN.Y.) dahil olmak üzere liberal politikacılara saldırdı.

Shotwell, çalışanlara mektupta dile getirilen endişelerin SpaceX’in bu görevlere odaklanmasını raydan çıkarmakla tehdit ettiğini söyledi.

“Bu hafta sonu kritik uydular için 37 saat içinde 3 lansmanımız var, Dünya’ya teslim ettiğimiz astronotları desteklemek zorundayız. [International Space Station] ve kargo Dragon’u al [SpaceX’s unmanned flight capsule] Shotwell, uçuşa hazır duruma geri döndük ve bu hafta başlarında çevresel onay aldıktan sonra, Starship’in ilk yörüngesel fırlatma girişiminin eşiğindeyiz” dedi.

“Başaracak çok fazla kritik işimiz var ve bu tür aşırı kapsamlı aktivizme ihtiyacımız yok – mevcut liderlik ekibimiz, 35 yıllık kariyerimde gördüğümden daha iyi ve sürekli gelişen bir çalışma ortamına sahip olmamızı sağlamaya kendini adamış durumda. ”

Mektubu imzalama talepleri ile “şirket genelinde binlerce insanı battaniyeye sarmak”, “bu çok zorlu uzay taşımacılığı sektöründe çalışmak için gereken güçlü yargıyı göstermediğini” ekledi.

NASA, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bir taslağı The Post tarafından elde edilen açık mektup, iş arkadaşlarından ya adlarıyla ya da isimsiz olarak imzalamalarını istedi. Ayrıca, çalışanların şirketteki kişisel deneyimlerinin hikayelerini gizlice göndermeleri için bir web platformu sağladığı ve çalışanları, yaklaşan toplantılarda mektubu amirleriyle tartışmaya teşvik ettiği ortaya çıktı.

Mektup, yöneticilere “Elon’un zararlı Twitter davranışını kamuoyuna açıklama ve kınama” çağrısında bulundu.

Taslak, “SpaceX, kendisini Elon’un kişisel markasından hızlı ve açık bir şekilde ayırmalı” dedi.

Daha sonra, “Hayatı çok gezegenli hale getirmek için ihtiyaç duyduğumuz işbirliği, çalışanları tüketilebilir kaynaklar olarak gören bir kültürle bağdaşmaz” dedi. “Benzersiz konumumuz, bugünkü eylemlerimizin gezegenimizin ötesindeki bireylerin deneyimlerini nasıl şekillendireceğini düşünmemizi gerektiriyor. Şimdi teşvik ettiğimiz kültür, Mars’a ve ötesine taşımayı hedeflediğimiz kültür mü?”

Shotwell mektubunda bu eleştiriye doğrudan bir yanıt veriyor gibiydi: “Lütfen SpaceX görevine odaklanın ve işteki zamanınızı en iyi işinizi yapmak için kullanın. Bu şekilde Mars’a gideceğiz.”

Musk’ın davranışı daha önce başını belaya soktu. 2018’de, Joe Rogan podcast’inde bir miktar marihuana alıp viski yudumladıktan sonra, NASA, şirketin kültürel güvenlik değerlendirmesini emretti.

Zamanın NASA Yöneticisi Jim Bridenstine çok sinirlendi ve şirketin kültür ve güvenlik prosedürlerinin gözden geçirilmesini emretti.

O sırada The Post’a “Uygunsuz bir şey görürsem, benim için temel endişe, bu uygunsuzluğa yol açan kültürün ne olduğu ve NASA’nın buna dahil olup olmadığıdır” dedi. “Bir ajans olarak sadece kendimizi değil, müteahhitlerimizi de yönetiyoruz. Amerikan halkına bir rokete bir astronot koyduğumuzda güvende olacaklarını göstermeliyiz.”

Uzay ajansı, o sırada üst düzey bir NASA yetkilisinin “oldukça istilacı” olarak adlandırdığı, her düzeyde yüzlerce çalışanla görüşerek ve belgeleri inceleyerek şirketin denetimini gerçekleştirdi. Shotwell, daha sonra gazetecilere verdiği demeçte, NASA bulgularını açıklamadı, “sonuçların çok olumlu geldiğini” söyledi.

NASA’nın eski bir üst düzey yetkilisi, cinsel taciz iddiasının incelemede gündeme gelmediğini ve liderliğin bundan haberdar olmadığını söyledi.

The Post’un bildirdiğine göre Musk, Perşembe günü Twitter çalışanlarıyla ilk kez oradaki çalışanları yeniden kızdıran bir toplantıda bir araya geldi. Musk toplantıya geç geldi ve cep telefonu gibi görünen bir şeyle uzaktan aradı. Birleşme tamamlandığında Tesla ve SpaceX’in daha acımasız işyeri ortamlarını Twitter’a getirme arzusunu dile getirdi.

Şirketleri bir “meritokrasi” olarak yönetmeye inanıp inanmadığı sorulduğunda Musk, “Birisi bir şeyler yapıyorsa, harika, onları seviyorum. Değillerse, neden şirketteler?”

Shotwell, şirketin ayrımcılığa veya tacize müsamaha göstermediğini ve çalışanların isimsiz bir açılır kutuya göndermeye teşvik edildiğine dair şikayetleri kişisel olarak incelediğini defalarca söyledi. Ancak SpaceX her zaman çalışmak için çok talepkar bir yer olmuştur ve birçok çalışan, şirketin daha sağlıklı bir ortamı teşvik etmek için daha fazlasını yapması gerektiğini düşünmektedir.

Çalışanlar bu hafta mektubu yayınlamadan önce, eski bir çalışan The Post’a SpaceX’in uygunsuz davranışları engellemek için yeterince çaba göstermediğini ve bunun bazen Musk’ın eylemlerinden kaynaklandığını söyledi.

Eski bir çalışan geçenlerde Post’a “Şirketin daha fazlasını yapması gerektiğine inanıyorum” dedi. “Bu davranışı kabul edilemez bir şekilde ifade etmeyen bir CEO’nun olmaması insanları cesaretlendiriyor. Ve Elon’un kim olduğunu bildiğinizde ve şirketin şirketi koruyacağını bildiğinizde ve Elon’un hayran kitlesini görmeye başladığınızda, ‘Bu konuda konuşmayacağım’ diyorsunuz.”

SpaceX çalışanlarının işten atılmasıyla en azından uzay sektörü yetkilisi bir fırsat gördü. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda üst düzey mühendis olan Allen Chen, ateşlemelerle ilgili bir haberi retweet etti. JPL’nin iş ilanlarına bağlantı sayfa.

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/business/2022/06/17/spacex-workers-fired-elon-musk/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın