SpaceX Çalışanları Elon Musk’ın Çevrimiçi Davranışını Kınayan Açık Mektup


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

SpaceX, Falcon 9 ile rokette oyunu değiştirdi ve yaklaşan Starship, alanı her zamankinden daha erişilebilir hale getirebilir. Ancak, havacılık şirketinde her şey yolunda değil. CEO Elon Musk’ın davranışlarından bıkan bir grup çalışan, SpaceX’i Musk sorununu çözmeye çağıran bir açık mektup yayınladı. Şu anda Musk, çalışmalarına ara vermiş değil. düşük doğum oranlarına üzülmek mektup hakkında tweet atmak için. Yine de muhtemelen sadece bir zaman meselesi.

Mektubun itici gücü, Musk’a yönelik son zamanlarda cinsel taciz suçlaması gibi görünüyor. Geçen ay Musk’ın bir teklifte bulunduğu bildirildi. Uzay X uçuş görevlisi, cinsel iyilik karşılığında ona bir at almayı teklif etti. Olayı bildirdiğinde, SpaceX hepsini ortadan kaldırmak için 250.000 dolar ödedi. Musk, suçlamaların yanlış olduğunu ve Twitter’da “uyandırılan” kültürü kınarken agresif bir şekilde bu noktaya değindiğini söylüyor. Bunu da sosyal medya platformunu satın alma girişiminin ortasında yapıyor.

Bu hafta personel, açık mektubu 2.600’den fazla çalışanla bir SpaceX ekip sohbetinde paylaştı. Mektuba göre, The Verge tarafından tam olarak yayınlandı, çalışanlar tarafından “cinsiyet, etnik köken, kıdem ve teknik roller yelpazesinde” hazırlandı, Musk’ın çevrimiçi davranışı bir sorun haline geldi ve sürekli “dikkat dağıtmaya ve utanmaya” neden oldu. Mektup (haklı olarak) Musk’ın SpaceX’in halka açık yüzü olarak görüldüğünü not ediyor – Twitter’daki açıklamaları genellikle şirketten resmi bir kelime olarak kabul ediliyor. Mektupta, “Ekiplerimize ve potansiyel yetenek havuzumuza, mesajlarının işimizi, misyonumuzu veya değerlerimizi yansıtmadığını açıkça belirtmek çok önemli” deniyor.

Huzursuzluk, SpaceX daha fazla Starship test uçuşuna hazırlanırken ortaya çıkıyor. (Fotoğraf: SpaceX)

SpaceX’in kitaplarda cinsel suistimal için sıfır tolerans standardı ve belirsiz bir “pislik yok” politikası vardır. Mektubun arkasındaki çalışanlar, şirketin bu taahhütleri yerine getirmediğini söylüyor. İlerlemek için, mektup üç özel değişiklik istiyor. Öncelikle SpaceX, kendisini Elon Musk’ın kişisel markasından ayırmalı. İkinci olarak, kıdeme bakılmaksızın tüm SpaceX personelinin aynı etik standartlarda tutulmasını ister. Son olarak, mektup, şirkete sıfır tolerans ve pislik olmaması politikalarını açıkça tanımlaması ve bunların uygulanmasını sağlamaya çağırıyor.

Çalışanlar, bir anket doldurarak veya bir QR kodunu tarayarak mektuba adlarıyla veya isimsiz olarak imza atmaya davet edilir. İmzalı mektup SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell’e teslim edilecek.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/internet/337254-spacex-employees-pen-open-letter-denouncing-elon-musks-online-behavior

Yorum yapın