SpaceX 36 Saat İçinde Üç Fırlatma Yaptı


Bir SpaceX Falcon 9 roketi

SpaceX’in Falcon 9 roketi, 18 Haziran’da Almanya’nın SARah 1 askeri görüntüleme uydusunu yörüngeye fırlattı.
Fotoğraf: Uzay X

SpaceX için yoğun bir hafta sonuydu, özel uzay şirketi üç günlük bir süre içinde Falcon 9 roketlerinden üçünü yörüngeye fırlattı. SpaceX’in son fırlatması, düşük dünya yörüngeli operatörü Globalstar için yedek bir uydu başlatmanın yanı sıra sınıflandırılmış bir hükümet yükü taşıyor olabilir.

Arka arkaya lansmanlar kovulmuş Cuma günü, bir Falcon 9 roketinin 53 taşıdığı Kennedy Uzay Merkezi Fırlatma Kompleksi 39A’dan Starlink uyduları şirketin büyüyen geniş bant internet mega takımyıldızının bir parçası olarak yörüngeye oturacak. Roketin ilk aşama güçlendiricisi SpaceX için yeni bir rekor kırdı ve yeniden kullanılabilir güçlendirici için 13. uçuş ve iniş yaptı.

Ertesi gün, SpaceX’in Falcon 9’u başlatılan Alman ordusu için bir radar görüntüleme uydusu. SaRah-1Airbus tarafından inşa edilen, mevcut SAR-Lupe sisteminin yerini almak üzere California’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’ndeki Space Launch Complex 4E’den fırlatıldı. Uydu, hava koşullarından bağımsız olarak günün herhangi bir saatinde Dünya yüzeyinin görüntülerini sunmak için tasarlanmıştır.

Son lansman için işler biraz belirsizleşmeye başladı. Pazar günü, SpaceX başlatılan Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndaki Space Launch Complex 40’tan üçüncü Falcon 9 roketi. Şirket, rokette bir yük, telefon ve düşük hızlı veri iletişim şirketi Globalstar için yedek bir uydu olan Globalstar FM15’i tespit etti. Bununla birlikte, birkaç rapor, bu yalnız uydunun, düşük dünya yörüngesine yolculuk yapan tek kişi olmadığını gösteriyor. Globalstar yükünün fırlatılmasını ve konuşlandırılmasını gözlemleyenler, roketin üç olağandışı yanık olduğunu fark ettiler ve indi Roket daha ağır yükler taşırken kullanılan Otonom Uzay Limanı Drone Gemisinde, ancak Globalstar yükü, fırlatma rampasına geri inmesi için yeterince hafif olurdu, Space News’e göre. Ek olarak, SpaceX bir video Bu, kalkıştan yaklaşık iki saat sonra konuşlandırıldığını gösterdi. Video, ne olabileceğini gösterdi yük adaptörü roketin ikinci aşamasında, roketin ilk yanmasından sonra başka bir yük yerleştirmiş olabileceğini düşündürür. Gizemli koşullar güven verdi söylentiler SpaceX’in ABD tarafından sınıflandırılmış bir hükümet yükü başlattığını öne sürüyor. SpaceX, ikinci yükü onaylamadı ve Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Pazar günkü lansman, SpaceX’in 2022’deki 26. lansmanını işaret ediyordu ve şirket yılın geri kalanında daha da büyümeyi planlıyor. Sonrasında Federal Havacılık İdaresi tarafından bir çevre değerlendirmesini geçmek SpaceX CEO’su Elon Musk, Teksas, Boca Chica’da önerilen bir site genişletmesi için şunları duyurdu: ağır roket Starship, Temmuz ayında ilk yörüngesel fırlatmaya hazır olacaktı. Musk, Starship’in şirketin yeni nesil Starlink uydularını yörüngeye taşımasını umuyor, bu da bazı gökbilimcilerin potansiyelleri konusunda endişe duymasına neden oluyor. kozmosun gözlemlerine müdahale. SpaceX ayrıca yakın zamanda Musk’ın davranışını eleştirdiği için birkaç çalışanı kovduşirketin Mars’a gitme hedefine odaklanmak amacıyla.

Kaynak : https://gizmodo.com/spacex-just-pulled-off-three-launches-in-36-hours-1849088799

Yorum yapın