Söylenti: TSMC, Intel’den Gelen Gecikmeler Arasında 3nm Genişletmeyi Yavaşlatacak


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Temmuz ayı başlarında Intel’in TSMC’den Meteor Lake için ihtiyaç duyduğu 3nm GPU döşemesini üretmedeki rulosunu yavaşlatmasını isteyebileceği bildirildi. Döşemeli GPU’nun kısaltması olan bu tGPU, 14. nesil Meteor Gölü CPU’sunu oluşturmak için Intel’in kendi döşemeleriyle eşleştirilecek. Bu, şirketin ilk “ayrıştırılmış” CPU’su veya döşeme tabanlı tasarımıdır. Şimdi, Intel’in TSMC’den bu karonun üretimini 2023’ün sonlarına kadar ertelemesini istediğini belirten ikinci bir rapor var. Rapor, bunun TSMC üzerinde domino etkisi yaratacağını ve 3nm genişleme planlarını yavaşlatmasına neden olacağını gösteriyor.

TSMC daha önce, 2022’nin ikinci yarısında gerçekleşmesi beklenen 3nm üretimiyle tam gaz ilerlediğini açıklamıştı. Trendforce Ancak TSMC’nin bu planlara yumuşak bir şekilde fren uygulayabileceğini söylüyor. 3nm GPU döşemesinin seri üretiminin bu yıl gerçekleşmesi gerektiğini ve ardından 1H2023’e itildiğini belirtiyor. Şimdi daha da geriye, 2023’ün sonuna itildi.

Durum buysa, muhtemelen Meteor Gölü’nün 2024’te, Raptor Gölü’nü başlattıktan neredeyse bir buçuk yıl sonra piyasaya sürüleceği anlamına gelir. Intel’in yol haritasındaki zaman çizelgesi bu değil, dolayısıyla bu ciddi bir gecikme. Trendforce, gecikmenin “ürün tasarımı ve süreç doğrulama sorunlarından” kaynaklandığını söylüyor. Ancak, bu sorunların TSMC’nin düğümünde mi yoksa Intel’de mi olduğu açık değil. Daha önce bildirildiği gibi Intel, bilgi işlem ve G/Ç döşemeleri için daha önce 7nm olarak bilinen kendi Intel 4 sürecini kullanıyor.

DigiTimes’ın önceki raporu, gecikmelerin Intel’in TSMC’lerle değil, kendi döşemeleriyle ilgili zorluklarından kaynaklandığını belirtti. En son söylentilere yanıt olarak, TSMC söz konusu 3nm üretimi plana göre gidiyor ve müşterilerinin işi hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Yine de Trendforce, bunun TSMC’nin ileriye dönük sermaye harcama planları üzerinde önemli bir etkisi olacağını söylüyor. Başlangıçta Apple ve Intel’i ilk 3nm müşterileri olarak planlamıştı. Şimdi en gelişmiş düğümünü kullanan yalnızca Apple olabilir. Şirketin bunu M2 Pro ve Max SoC’leri için kullanacağı daha önce bildirilmişti. Makale, 2024 iPhone SoC’si için 3nm düğümüne de dokunacağını söylüyor.

Bu Intel ve TSMC için kötü haber. Trendforce, şu anda boşta olduğu iddia edilen kapasitenin 3nm üretimini genişletme planlarını durduracağını söylüyor. İlk çeyreğin veya iki çeyreğin aksine, birden fazla müşteri için seri üretimi etkin bir şekilde gelecek yılın sonlarına itecek. Buna karşılık, tedarikçilerine toz toplayan ekipmana sahip olmaması için 3nm genişlemesini yavaşlatma planlarını bildirdi.

Trendforce’un raporunun en çılgın kısmı, yalnızca bu gecikmeyle ilgili önceki söylentileri tekrarlamakla kalmıyor, aynı zamanda Intel’in, Intel 4’ü zamanında seri üretime alamazsa Meteor Lake’in hesaplama kutucuğunu TSMC’ye dış kaynak sağlamaya karar verebileceğini belirtiyor. Bunun 2023’ün başlarında gerçekleşmesi gerekiyordu. Bu, birçok açık nedenden dolayı gerçekleşeceğini göremediğimiz bir senaryo.

Geçen hafta, Intel üç aylık kazanç çağrısını yaptı. Görüşmede CEO Pat Gelsinger, Meteor Gölü’nün Fool.com’dan bir transkript aracılığıyla hala hedefte olduğunu söyledi. “2023’te, hem bizim hem de müşterilerimizin laboratuvarlarında iyi sağlık gösteren Intel 4, Meteor Lake üzerine kurulu ilk ayrıştırılmış CPU’yu teslim edeceğiz” dedi. Görüşmenin Soru/Cevap bölümünde, Gelsinger bu noktayı kesin olarak takip etti. “Intel 4, doğru, dedik ki, hey, Meteor Gölü, bu noktada iyi görünüyor.”

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/computing/338601-rumor-tsmc-to-slow-3nm-expansion-amid-delays-from-intel

Yorum yapın