Sorunlu bir işten çıkarma eğilimi ortaya çıktı – Teknolojik Haberler


Şu anda teknoloji ortamını tanımlayan, özellikle uzatma turlarını artırmak ve mevcut değerlemelere dönüşmek için mücadele eden geç aşamadaki şirketlerde yoğunlaşan işten çıkarmalardan bahsetmemize gerek yok. Yine de önemli olduğunu düşündüğümüz şey, tüm bu manşetler arasında ortaya çıkan sinir bozucu bir eğilime odaklanmak: bazı şirketler ardı ardına işten çıkarmalar ilan etti, şaşırtıcı bir şekilde çifte düşüş.

Uzun bir süre boyunca, Mart 2020’de işten çıkarmalar gerçekleştiren girişimlerin 2022 dalgasında yeniden ölçeklenmesi gerektiğini fark ettim. İlk dalga hazırlık ve korku içindeydi; bu dalga, bir dalgalanmadan sonra bir geri çekilme gibi geliyor. Kafamı karıştıran şey, startupların şimdi personel kestiğini, makroekonomik ortam nedeniyle belirsiz bir şekilde alıntı yaptığını ve birkaç hafta sonra aynı şeyi aynı mantıkla yaptığını görmek.

biraz nüans

Çoğu durumda, takip eden bir işten çıkarma önceki kesintilerden daha büyük göründü ve bize şirketin ilk yeniden yapılanmasında yeterince ileri gitmediğini söyledi.

Net yeni işten çıkarma olaylarının kadansının çok az düştüğünü de belirtmekte fayda var. İşten çıkarma takipçisine göre işten çıkarmalar.fyiTemmuz ayında 150 yeni işten çıkarma olayı meydana geldi ve önceki aya göre yaklaşık %18 düştü.

Kesirli çalışma platformu Continuum’un CEO’su ve kurucu ortağı Nolan Church’e göre, bir kurucunun hızlı bir şekilde art arda iki tur işten çıkarma yapması gerekmesinin birkaç nedeni olabilir: işler kötüye gidiyor, kötü tahminler veya her ikisi. Ayrıca, ilk turda insanlar ve projeler söz konusu olduğunda “liderliğin derinlere inmek için farkındalık cesaretine sahip olmaması”nın bir faktör olabileceğini de sözlerine ekledi.

Continuum kısa süre önce, yeni başlayanların daha insancıl davranmasına yardımcı olan bir hizmet de dahil olmak üzere bir dizi kesirli çalışma aracını ölçeklendirmek için 12 milyon dolarlık bir A Serisi tur topladı. Şirket, işten çıkarmalar yaparken desteğe ihtiyacı olan bir müşteriyi, haberleri paylaşmak için günlük destekten üst düzey tavsiyeye kadar her şey için deneyimli bir yöneticiye bağlar. Müşterileri arasında çifte işten çıkarmalar görmedi, bunu yöneticilerinin kurucuları “bir kez ve derinden kesmeye” teşvik etmesine bağlıyor.

“İki hafta arayla işten çıkarmalar affedilemez. Liderlik, muhtemelen CEO, büyük ölçüde yanlış hesapladı, ”dedi Church. “İki yıl arayla işten çıkarmalar beni şaşırtmıyor. Tipik olarak, erken aşamadaki şirketlerin CEO’ları iki ila üç yıllık pist için optimize edilmiştir. İlk işten çıkarma, başlangıçta yön değiştirdikleri zamandı. Bu etkinliğin bir parçası olarak, muhtemelen rotayı değiştirdiler ve yeni bir bahis yaptılar. İkinci işten çıkarma, bu bahsin ödeme yapmamasından kaynaklanıyor.”

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, layoffs.fyi’nin yanı sıra Teknolojik Haberler’ın kendi raporlarına göre, aylar içinde ve bazen haftalarca en az iki işten çıkarma gerçekleştiren şirketlerden bazıları şunlardır:

Güvertede

Kurucuları sermaye ve danışmanlıkla birbirine bağlayan bir teknoloji şirketi olan On Deck, çalışanlarının dörtte birini işten çıkardıktan sadece üç ay sonra yeni bir işten çıkarma turu gerçekleştirdi. Kaynaklar, 100’den fazla kişinin işgücündeki azalmadan etkilendiğini ve tüm personelin yarısını oluşturduğunu söylerken, Teknolojik Haberler’a işten çıkarılmayı e-posta yoluyla doğrulayan şirket 73 tam zamanlı çalışanın işten çıkarıldığını söyledi. Hiçbir yönetici etkilenmedi.

Girişimin ikinci işten çıkarılması, sonraki için daha spesifik bir stratejik planla gelirken, ilk işten çıkarılması büyük ölçüde sermaye ve hızlandırıcı pazarlarındaki değişikliklere bağlandı. Bu sefer On Deck daha derine indi: birkaç topluluğu gün yüzüne çıkardı ve kariyer geliştirme kolunu ayrı bir girişime dönüştürüyor.

Bunun nedeni, pistin uzatılması için daha acil bir ihtiyaç olabilir. Kaynaklar, ilk işten çıkarmaların On Güvertede sadece dokuz aylık pist kaldığı için gerçekleştiğini tahmin ediyor. Şimdi, On Deck’in kurucu ortakları Erik Torenberg ve David Booth, şirketin üç yıldan fazla bir pisti olduğunu söylüyor.

Robinhood

Bu haftanın başlarında Robinhood, özellikle şirketin operasyonları, pazarlama ve program yönetimi işlevlerini yoğunlaştıran tüm işlevlerdeki personelin %23’ünü işten çıkardığını duyurdu. Robinhood, CEO ve kurucu ortak Vlad Tenev’in “verimliliği artırmak, hızımızı artırmak ve çevreye duyarlı olmamızı sağlamak için doğru karar olduğunu” söyleyerek tam zamanlı personelin %9’unu azalttıktan sadece üç ay sonra gerçekleşti. müşterilerimizin değişen ihtiyaçları.”

İkinci tur işten çıkarmaların resmi olarak onaylanmasıyla Tenev farklı bir ton aldı. Kurucu ortak, Robinhood’un 2021’deki çılgınlıkta işe alım konusundaki aşikar sorumluluğunu üstlendi. Şirketin geçen yıl, gerçekleşen “yüksek perakende katılımının” 2022’de devam edeceği varsayımı altında operasyon fonksiyonlarının çoğunu çalıştırdığını söyledi.

“Bu yeni ortamda, gereğinden fazla personelle çalışıyoruz” diye yazdı. “CEO olarak, iddialı personel alımı yörüngemizi onayladım ve sorumluluk aldım – bu benim sorumluluğumda.” Ayrıca, işten çıkarmaların ilk turunun “yeterince ileri gitmediğini” söyledi.

“O zamandan beri, 40 yılın en yüksek seviyesindeki enflasyonla birlikte geniş bir kripto piyasası çöküşüyle ​​birlikte makro ortamda ek bozulma gördük. Bu, müşteri alım satım faaliyetlerini ve gözetim altındaki varlıkları daha da azalttı” dedi. Robinhood’un hisse senedi fiyatı da geçen yıl dalgalandı. Yayınlandığı tarihte şirket, çalışma saatlerinden sonra 8,90 dolardan işlem görüyor ve bu, 52 haftanın en yüksek seviyesi olan 85 dolardan önemli ölçüde daha düşük – %89 -. Ayrıca saatlerden sonra %3,6 düştü.

İkizler burcu

Kripto platformu Gemini, işgücünün yaklaşık %10’unu ve ardından sadece haftalar sonra yaklaşık %7’sini azalttı. Kurucu ortaklar ve ikiz kardeşler Cameron ve Tyler Winklevoss, “kripto devrimi” olarak adlandırdıkları şeyde biraz beklenen oynaklıktan bahsettiler.

Kurucu ortaklar, “Yolu en iyi şekilde, noktalanmış denge olarak tanımlanabilir – dramatik hiper büyüme anlarıyla noktalanan denge veya durağanlık dönemleri, ardından öncekinden daha yüksek yeni bir dengeye yerleşen keskin kasılmalar” diye yazdı. ilk işgücü azaltma sırasında bir blog gönderisinde. Kripto paranın, “mevcut makroekonomik ve jeopolitik kargaşayla daha da karmaşık hale gelen” daralma aşaması olarak da bilinen geçici bir gerilemeye girdiğini söylemeye devam ediyorlar.

Ancak, Gemini ikinci kez işten çıkarıldığını bildirdiğinde yoruma cevap vermedi. Anonimlik koşulu altında Teknolojik Haberler ile konuşan bir kaynak, şirketin “aşırı maliyet kesintisi” olarak nitelendirdiği şey nedeniyle personel işten çıkardığını söyledi. Jacquelyn Melinek’in bildirdiğine göre, bir dahili işletme planı belgesi, Gemini’nin şirketi yaklaşık 800 çalışana götürecek bir plana baktığını gösterdi; bu, o sırada 950 çalışandan yaklaşık %15 daha azdı.

Atla

Sanal etkinlik platformu Hopin, en son bir 7.75 milyar dolarlık değerleme, Temmuz ayında çalışanların %29’unu veya 242 kişiyi işten çıkardı. Kesinti, Hopin’in o sırada değişen pazarda sürdürülebilir büyüme hedefini öne sürerek işgücünün %12’sini bırakmasından sadece dört ay sonra geldi.

Hopin sözcüsü, şirketin yaklaşık üçte birini kesmenin yanı sıra, bazı müteahhitlerin ve üçüncü taraf bir ekibin üyelerinin işten çıkarıldığını doğruladı, ancak kesin rakamlar vermedi. İlk tur ile ikinci tur arasındaki fark, ikinci turdakinin iki katından fazla olması dışında, Hopin’in bazı yöneticilerle yollarını ayırmış olmasıdır. Teknolojik Haberler, COO, CFO ve baş iş yetkilisinin şirketten ayrıldığını öğrendi, ancak üçlünün gönüllü olarak mı yoksa işten mi ayrıldığı belli değil.

Bir Hopin sözcüsü e-posta yoluyla üçlünün “işten ayrıldığını” doğruladı, “birçok tartışmadan sonra hepimiz bunun iş için en iyi yol olduğu konusunda hemfikirdik” diye ekledi.

mandal

Haziran 2021’de SPAC aracılığıyla halka açılan SaaS platformunu karşılayan bir proptech olan Latch, art arda iki hafta işten çıkarmalar gerçekleştirdiğini gördüğüm ilk işti.

Mayıs ayında şirket, Teknolojik Haberler tarafından alınan bir e-posta başına 30 kişiyi veya toplam personelinin %6’sını işten çıkardı. Daha sonra, teyit edildiği gibi Cuma günü geç saatlerde bir basın açıklaması ileLatch, toplam 130 kişiyi veya tam zamanlı çalışan tabanının %28’ini kestiğini açıkladı.

Hopin’e benzer şekilde, ardışık işten çıkarmalar, bir yönetici değişikliği ile birlikte gelir. Kaynaklar, kesintilerin baş gelir sorumlusu Chris Lee ve Satış Başkan Yardımcısı Adam Sold’u etkilediğini söylüyor. Nisan ayında, Latch CFO, görevi üstlendikten ve ters birleşme yoluyla şirketi halka açtıktan sonra bir yıldan kısa bir süre sonra şirketten ayrıldı. O sırada Teknolojik Haberler, daha geniş SPAC erimesini özetledi – ve Latch’in bağışık olmadığını açıkladı.

Latch, işten çıkarmanın ardından araştırma ve geliştirme, satış ve pazarlama ile genel ve idari giderlerde yıllık yaklaşık 40 milyon dolarlık işletme oranı maliyet tasarrufu elde etmeyi bekliyor. bir basın açıklaması diyor.

şeffaf

şeffaf, çevrimiçi şirketler için Toronto merkezli bir fintech sermaye sağlayıcısı, Teknolojik Haberler’a 125 kişiyi veya tüm personelinin %25’ini işten çıkardığını söyledi. Clearco’ya göre, etkilenenler kıdem tazminatı, eşitlik uygulamak için iki yıllık bir pencere ve liderlik ekibinden işe geçiş desteği alacaklar. Şirket, hangi ekiplerin ve rollerin etkilendiğini veya herhangi bir C-suite üyesinin serbest bırakılıp bırakılmadığını söylemedi.

Clearco, Haziran ayında Almanya’ya açıldı, ancak pazara girdikten ve 100’den fazla çalışanı işe alma planlarını açıkladıktan sadece üç ay sonra İrlanda’daki personelinin %10’unu aynı anda azalttı. Bağımsız Daha fazla coğrafi odaklı işten çıkarma olup olmadığı veya tam olarak hangi “stratejik” seçeneklerin olduğu belli değil – ancak Clearco’nun birçok uluslararası rakibi olduğunu biliyoruz. Girişim, daha önce Mart 2020’de başka bir işten çıkarma turu gerçekleştirmişti; bu, personelin %8’ini etkileyen ve ardından “COVID-19’un uzun vadeli ekonomik etkisine” gerekçe olan bir azalmaydı.

Clearco’nun SoftBank’tan fon sağladığını açıklamasından bu yana yaklaşık bir yıl geçti, şirketin 100 milyon dolarlık bir tur almasından sadece haftalar sonra kapanan 215 milyon dolarlık bir dilim, değerlemesini 2 milyar dolara beş katına çıkardı.

Götürmek

Kesintisiz işten çıkarmaların üzerinden yaklaşık dört ay geçmesine rağmen, çifte indirimlerin birden fazla yolla karışık mesajlar sunduğu açık. Yanlış yönlendirilmiş projeksiyonlardan düşen uzatma turlarına ve bunun gerçekten ne kadar kötüye gittiğinin farkına varmaya kadar, işten çıkarmalarda rol oynayan bir dizi faktör olması muhtemeldir. Çalışanlar nihayetinde değişen makroekonomik ortamın yansımalarıyla uğraşmak zorunda kalırken, işverenler bize bir kriz sırasında bir personeli nasıl yöneteceklerini bilmenin ne kadar zor olduğuna dair örnekler veriyorlar. Ya da en azından onları işten çıkarmayı yönetmek.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/05/a-troubling-startup-layoff-trend-has-emerged/

Yorum yapın