Sony’nin en iyi tomurcuklarına gerçekten ihtiyacınız var mı?


Sony WF-1000XM4 ve Sony LinkBuds S

Adamya Sharma / Android Yetkilisi

Sony WF-1000XM4’ü iyi bir yıldır kullanıyorum ve harika bir gerçek kablosuz kulaklık seti olduklarını güvenle söyleyebilirim. Her şey amaçlandığı gibi çalışır. Pil ömrü ve Bluetooth bağlantısı son derece güvenilirdir, uygulama özellikleri çoktur ve ses kalitesi örnek niteliğindedir. Açıkçası, bir nedenden dolayı Sony’nin en iyileri. Bu yüzden Sony, test etmek için LinkBuds S’yi gönderdiğinde biraz şüpheliydim. Ses teknolojimin en üst düzeyde olmasını seviyorum çünkü kaliteden veya özelliklerden ödün vermeyi sevmiyorum. En iyisini satın alıyorsam, satın aldığıma pişman olmayacağımın kesin bir garantisi var.

LinkBuds S bana geldiğinde, Sony’nin tomurcukları WF-1000XM4’ten önemli ölçüde daha ucuz hale getirmek için ne gibi fedakarlıklar yaptığını merak ettim. Sony tomurcukları söz konusu olduğunda 130 dolarlık bir fiyat farkı gerçekten büyük bir fark yaratıyor mu? İşte daha pahalı kardeşlerine kıyasla daha ucuz Sony kablosuz kulaklıkları test etme deneyimim.

Sony LinkBuds S ve WF-1000XM4 karşılaştırması: WF-1000XM4’ü satın alma nedenleri

İlk önce çok da iyi olmayan parçaları ortadan kaldıralım. LinkBuds S, en başından belli olan birçok nedenden dolayı WF-1000XM4’ten daha ucuzdur. Diyelim ki amiral gemisi kulaklıklar için iyi bir nedenden ötürü prim ödüyorsunuz. Ancak, bahsettiğim bu tavizlerin hazmedilmesi o kadar da zor olmadığını söylemeliyim.

Plastik ve köpük uçlar

Sony WF-1000XM4 ve Sony LinkBuds S

Adamya Sharma / Android Yetkilisi

Sony LinkBuds S, kulak kanalını kapatmak için tasarlanmış silikon kulak uçlarıyla birlikte gelir. Kutuda, kulakiçi kulaklıkların pasif gürültü önleme performansı için gerekli olan (bundan sonra daha fazla bahsedeceğiz) seçim yapabileceğiniz farklı boyutlarda bir dizi uç alırsınız. Aksine, daha pahalı olan Sony WF-1000XM4, kulak kanalının duvarına daha iyi yapışan yumuşak poliüretan köpük uçlara sahiptir. Bu nedenle, kulağınızın şekli veya boyutu ne olursa olsun, köpük uçlar ideal bir uyum için kulağınızın içinde genişleyebilir. Ayrıca ses yalıtımında çok daha iyidirler ve özellikle yüksek frekans aralığında daha fazla gürültüyü keserler.

Bununla birlikte, LinkBuds S, beraberindeki bilgileri kullanarak kulaklarınız için en iyi uç boyutunu ölçmenize de olanak tanır. Sony Headphone Connect uygulaması. WF-1000XM4’ten ödünç alınan bu harika özellik, taktığınızda kulaklığın hava geçirmezliğini ölçer. Kulaklarınız düzgün bir şekilde kapatılmamışsa, uygulama farklı bir uç boyutu önerecektir.

Kutu aracılığıyla Bluetooth eşleştirme

Sony WF-1000XM4 ve Sony LinkBuds S

Adamya Sharma / Android Yetkilisi

Sony LinkBuds S ile ilgili en büyük endişelerimden ikisi, Bluetooth eşleştirme ve sesli yönlendirme ile ilgili. İlki, kulaklıkları birden fazla cihazla ilk kez kullanmaya başladığınızda can sıkıcı bir özelliktir.

Bluetooth eşleştirme modunu etkinleştirmek için tomurcuklardaki dokunmatik yüzeyi beş saniye basılı tutmanıza izin veren WF-1000XM4’ün aksine, LinkBuds S’nin yeni bir cihazla eşleştirmek için kutusunda olması gerekir. Kulaklıkları eşleştirme moduna geçirmek için birkaç saniye basılması gereken kılıfta bir düğme var.

LinkBuds S, Bluetooth eşleştirmesi için kutusuna konulmalıdır.

Benim gibi multimedya oynatımı için gün boyu cihaz değiştiren biri için bu oldukça can sıkıcıydı. Bağlantıyı iPhone’umdan Android telefona, TV’den dizüstü bilgisayara her taşımam gerektiğinde, her yeni cihazla eşleşebilmek için kulaklıkları tekrar kılıflarına koymak zorunda kaldım. Ancak bağlandıktan sonra LinkBuds S desteği çok noktalı bağlantı WF-1000XM4 gibi. Bu, aynı anda iki cihaza bağlı kalabileceğiniz anlamına gelir.

sesli yönlendirme

Sony WF 1000XM4 sesli yönlendirme

Adamya Sharma / Android Yetkilisi

Daha büyük sıkıntı, bu şeyler hakkında sesli yönlendirme olmamasıdır. Headphone Connect uygulamasında bir sesli yönlendirme ayarı vardır, ancak yalnızca bildirim seslerini açar. Böylece, kulaklıkları kutusundan çıkarıp kulağınıza taktığınızda, Bluetooth’un bağlı olup olmadığını veya her bir kulaklığın pil seviyesinin ne olduğunu veya ANC’nin açık veya kapalı olup olmadığını söyleyen bir ses yoktur.

Bunları kendiniz çözmek için sesli uyarılara bırakıldınız. Bunun birçok bütçe Bluetooth tomurcukunun yaptığı bir şey olduğunu anlıyorum, ancak 148 $ ‘lık LinkBuds S’den daha fazlasını bekliyordum. Belki Sony, tomurcuklara gelecekteki bir güncelleme veya başka bir şeyle sesli rehberlik ekler, ancak şimdilik çok özlendi. Neyse ki, WF-1000XM4’teki her şey için sesli yönlendirme alırsınız.

Sony LinkBuds S ve WF-1000XM4: LinkBuds S’yi satın alma nedenleri

LinkBuds S ile ilgili birkaç sorunum olsa da, kulaklıklar hakkında seveceğim çok şey buldum. Aslında, onları almak istiyorsanız, Sony’nin birinci sınıf WF-1000XM4 tomurcuklarına gerçekten yaklaştıklarını bilmekten mutluluk duyacaksınız.

WF-1000XM4 ile aynı özelliklerin tümü

Sony LinkBuds S kalkık tomurcuk

En yüksek doları ödemediğiniz zamanlarda bile Sony, LinkBuds S’nin WF-1000XM4’ün en havalı özelliklerinin neredeyse tamamını devralmasını sağlamıştır. Bu, müziği otomatik olarak duraklatmak için tomurcukları çıkarabileceğiniz ve çalmayı başlatmak için tekrar açabileceğiniz anlamına gelir. LinkBuds ayrıca WF-1000XM4’te sevdiğim Sohbet için Konuş özelliğine sahiptir. Kulaklıklar bir konuşma yaptığınızı algıladığında oynatmayı duraklatır ve birkaç saniye sonra yeniden başlatır.

Sony, LinkBuds S’nin WF-1000XM4’ün en havalı özelliklerinin neredeyse tamamını devralmasını sağlamıştır.

Ayrıca, koşma, yürüme, işe gidip gelme veya dinlenme gibi eylemlerinize bağlı olarak tomurcukların ne kadar ortam sesi alacağını otomatik olarak değiştiren Uyarlanabilir Ses Kontrollerine de sahip olursunuz.

Bunun yanı sıra LinkBuds, kapsamlı Sony Headphone Connect uygulaması sayesinde ekolayzeri manuel olarak değiştirmenize, ses kalitesine ve Bluetooth bağlantısına öncelik vermenize, tercih ettiğiniz sesli asistanı kullanmanıza ve daha fazlasına olanak tanır.

Esasen, daha ucuz ve birinci sınıf Sony tomurcukları arasında tam bir uygulama özelliği eşliği elde ediyorsunuz.

Sony WF-1000XM4’ten daha kompakt

Sony WF-1000XM4 ve Sony LinkBuds S

Adamya Sharma / Android Yetkilisi

Sony WF-1000XM4’ü kullanmaya başladığımda beni ilk etkileyen ve hemen sevdiğim şey, ne kadar kompakt oldukları ve kulaklarıma ne kadar iyi oturdukları oldu. LinkBuds S onları geride bırakıyor. Yaklaşık 41 g olan WF-1000XM4’e kıyasla yalnızca 9,6 g ağırlığındadır. Tabii ki, ikincisi daha büyük boyutlarına katkıda bulunan daha büyük 6 mm sürücülere sahiptir.

Bununla birlikte, ağırlık farkı ve LinkBuds’ın daha küçük form faktörü, onları son derece rahat bir şekilde giyiyor. Bir koşu sırasında veya yatakta sadece taraf değiştirirken kulaklarınızdan çıkmayacaklar. O kadar sıkı oturuyorlar ki çoğu durumda daha büyük olan WF-1000XM4 yerine onları tercih ediyorum. Ayrıca, kulaklık başlıkları da IPX4 derecesine sahiptir, bu nedenle tamamen spor salonu partneriniz haline gelebilirler.

Mükemmel ses ve pil ömrü

Sony WF-1000XM4 ve Sony LinkBuds S

Adamya Sharma / Android Yetkilisi

LinkBuds S’nin ses kalitesi beni hoş bir şekilde şaşırttı. Neredeyse WF-1000XM4 kadar iyiler. Çoğu müzik, kulaklıklardan harika ses çıkarmalıdır. Ancak, bası 1000XM4’e kıyasla biraz sıkıcı buldum. Kardeş sitemizde belirtildiği gibi Ses Adamları‘ tam dolu LinkBuds S incelemesi, yüksek perdeli enstrümanlar ve sesler de olması gerekenden biraz daha az belirgin hissettiriyor. Ancak bunun dışında LinkBuds, fiyatlarına göre harika bir seçim.

İyi bir uyum elde ederseniz, LinkBuds S, çoğu normal ortam gürültüsünü engelleyebilmelidir.

gürültü iptali ayrıca terbiyelidir. Dahası, LinkBuds kulağa çok rahat oturduğu için. İyi bir uyum yakalarsanız, çoğu normal ortam sesini engelleyebilmeniz gerekir. Ancak ıslık, çığlık, cam kırılması vb. şeyler yine de ortaya çıkar. 1000XM4, bu tür yüksek frekanslı seslerle çok daha iyi başa çıkıyor.

Bununla birlikte, Aktif Gürültü Engelleme açıkken tomurcuklar kolayca yaklaşık altı saat sürebilir. ANC kapalıyken sekiz-dokuz saatin üzerinde oynatma sunmaya devam ediyorlar. Buna şarj kutusunu da eklediğinizde, 20 saatten fazla dinleme süresine dayanması gereken oldukça uzun pil ömrüne sahip olursunuz. Kendimi her seferinde bir tomurcuk kullanırken buluyorum. Bu çok uygun çünkü bir tomurcukta meyve suyum bitse bile diğerini şarj kutusundan çıkarıp tam dolu bir tomurcuk kullanmaya yeniden başlayabilirim.


Sony LinkBuds S ve WF-1000XM4 karşılaştırması: Özellikler

Özellikler Sony LinkBuds S Sony WF-1000XM4
Özellikler

Boyut ve Ağırlık

Sony LinkBuds S

yaklaşık 4.8gx2

Sony WF-1000XM4

yaklaşık 41g

Özellikler

Sürücü ünitesi

Sony LinkBuds S

5mm

Sony WF-1000XM4

6mm

Özellikler

Frekans tepkisi

Sony LinkBuds S

20Hz-20.000Hz (44.1kHz örnekleme)
20Hz-40.000Hz (LDAC 96kHz örnekleme 990kbps)

Sony WF-1000XM4

20Hz–20.000Hz (44,1kHz örnekleme)
20Hz–40.000Hz (LDAC 96kHz örnekleme, 990kbps)

Özellikler

Su geçirmez

Sony LinkBuds S

IPX4

Sony WF-1000XM4

IPX4

Özellikler

Mıknatıs

Sony LinkBuds S

Yüksek güçlü neodimyum mıknatıslar

Sony WF-1000XM4

Yüksek güçlü neodimyum mıknatıslar

Özellikler

DSEE Aşırı

Sony LinkBuds S

Evet

Sony WF-1000XM4

Evet

Özellikler

Pil

Sony LinkBuds S

Şarj süresi: Yaklaşık. 2 saat

Pil ömrü sürekli oynatma:
Maks. 6 saat (NC Açık) / Maks. 9 saat (NC Kapalı)

Sony WF-1000XM4

Şarj süresi: Yaklaşık. 1,5 saat

Pil ömrü sürekli oynatma:
Maks. 8 saat (NC Açık) / Maks. 12 saat (NC Kapalı)

Özellikler

Bluetooth

Sony LinkBuds S

Bluetooth 5.2
Etkili menzil: 10m

Sony WF-1000XM4

Bluetooth 5.2
Etkili menzil: 10m

Özellikler

Desteklenen Ses Formatları

Sony LinkBuds S

SBC, AAC, LDAC

Sony WF-1000XM4

SBC, AAC, LDAC

Özellikler

Gürültü Engelleme

Sony LinkBuds S

Evet

Sony WF-1000XM4

Evet

Özellikler

Şarj Kutusu

Sony LinkBuds S

Evet

Sony WF-1000XM4
Özellikler

Renkler

Sony LinkBuds S

toprak mavisi
ekru
Beyaz
Siyah

Sony WF-1000XM4

Siyah
Gümüş rengi

Özellikler

Kutuda ne var

Sony LinkBuds S

USB-C kablosu
İpuçları

Sony WF-1000XM4

USB-C kablosu
İpuçları

Sony LinkBuds S ve WF-1000XM4 karşılaştırması: Karar

WF-1000XM4, çoğunu yukarıda listelediğim birçok nedenden dolayı Sony’nin amiral gemisi olmaya devam ediyor. Bir süredir indirimde oldukları için, WF-1000XM4’ü genellikle 200$’ın altında oldukça iyi bir fiyata satın alabilirsiniz. Ancak, MSRP’nin tamamını 130 $ daha az ödeme meselesiyse, LinkBuds S hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Aslında, bu fiyata çok yetenekli bir kulaklık seti. Hangi tomurcukları alırdın? Yorumlarda bize bildirin.

Amazon’da 148,00 ABD doları

Sony LinkBuds S

25%kapalı

Sony LinkBuds S

Gürültü kesen
Etkili izolasyon
İyi ses kalitesiKaynak : https://www.androidauthority.com/sony-linkbuds-s-vs-wf-1000xm4-3265268/

Yorum yapın