Solana, kripto-mobil ilişkisini geliştirmek için web3 odaklı akıllı telefon Destanını başlattı – Teknolojik Haberler


Solana’nın kurucu ortağı ve CEO’su Anatoly Yakovenko, New York’ta bir oditoryumun önünde dururken bir Steve Jobs anı yaşadı ve Android web3 odaklı bir akıllı telefon olan Saga’nın lansmanını duyurdu.

Yakovenko, “Bu, endüstrinin yapması gerektiğine temelde inandığım bir şey” dedi. “Bitcoin hayatta olduktan 13 yıl sonra Apple geliştirici konferansında tek bir kripto özelliği görmedik.”

Yakovenko, insanların NFT para basma fırsatını kaçırmamak için tarihlerin ortasında dizüstü bilgisayarlarını çıkaracaklarını söyledi. Yakovenko, “Bu yüzden kriptonun mobil hale gelmesinin zamanının geldiğini düşünüyorum” diye ekledi.

Saga, dijital varlık ürünleri ve hizmetlerini uygulamayı hedefliyor, böylece kullanıcılar bir dizüstü bilgisayar tarayıcısının aksine cihaz aracılığıyla kripto para birimleriyle kolayca işlem yapabiliyor.

Saga’nın duyurusuna ek olarak Yakovenko, Solana için telefonda yerleşik bir web3 katmanı olan Solana Mobile Stack veya SMS’nin lansmanını paylaştı.

Solana Labs mobil mühendisliği lideri Steven Laver, “Web3 hala 2007 yılında olduğumuzu hissediyor” dedi. “[SMS] topluluk için deneyimler oluşturabilir… SMS cihazlarına Solana’da birinci sınıf vatandaşlar gibi davranacaktır.”

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried etkinlikte “Her şey mobil hale geliyor” dedi. Bankman-Fried, çoğu ülkede insanların günlük yaşamlarına erişimin çoğunun cep telefonları aracılığıyla gerçekleştiğini söyledi. Ancak kripto ürünlerinin mobil erişilebilirliği bugün çok iyi değil, dedi.

SMS, tohum kasası, saklama çözümü, mobil cüzdan adaptörü, Android için Solana Pay ve merkezi olmayan uygulama (dApp) mağazası dahil olmak üzere bir dizi üründen oluşacak. Bir basın açıklaması, “Cüzdanlar ve uygulamalar için geliştiricilerin Solana’da zengin mobil deneyimler oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir kitaplık seti sağlıyor” dedi.

“Şu anda satın alımlarımın %1’i kripto ile olabilir… [paying with it]”dedi Bankman-Fried. “İçinde bir donanım cüzdanı bulunan web3 özellikli cihazlara sahip olmak süper güçlü.”

FTX, Phantom, Magic Eden dahil olmak üzere bir dizi kripto şirketi SMS ile ortak olacak ve ayrıca üzerinde uygulama geliştiren insanlar için 10 milyon dolarlık bir geliştirici fonu var. Solana Labs COO’su Raj Gokal, “İnşaatçılar geliyor ve eskisinden daha kaliteliler” dedi. “Kullanıcı büyümesinin bir sonraki ayağı için hazırlar.”

1.000 dolarlık cihaz, 6.67 inç OLED ekranlı 512 GB depolama alanına sahip olacak ve ön sipariş Yakovenko, 100$ depozito ile teslimatların 2023 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşeceğini söyledi.

Yakovenko’nun sürekli tekrarladığı kelime “Vay canına”ydı. Yakovenko, esprili ve belki de – huşu içinde – Solana ekosisteminin son birkaç yılda, özellikle de son 12 ayda gördüğü birçok ‘vay’ anının altını çizdi. Yakovenko’nun paylaştığı Nansen verilerine göre Solana’nın 21 milyonun üzerinde benzersiz aktif aylık hesabı var.

Bu lansman, Solana’yı sadece kripto merkezli bir dünyadan Apple, Microsoft ve tabii ki Android ile birlikte bir dünyaya geçerek büyük teknoloji liglerine getirebilir. Mobil cihazlara daha fazla web3 seçeneği getirmeye odaklanmak, Solana ekosisteminin erişimini ana akım kitlelere de genişletebilir ve diğer kripto blok zincirlerini de aynı şeyi yapmaya yöneltebilir.

Duyuru ayrıca, kripto fiyatlarında büyük bir düşüş yaşayan kripto endüstrisi için zor bir zamanda geliyor. Yakovenko, cihazın en yaygın çekiciliğe sahip olmadığının farkında gibi görünüyor, ancak bunu kriptonun en adanmış kullanıcılarına ulaşabilecek bir şey olarak görüyor. “Kendi kendine velayetin ne anlama geldiğini bilen sert insanları hedefliyoruz. Bu ürünü seven bir grupla başlamalı ve oradan büyümelisiniz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/23/solana-launches-web3-focused-smartphone-saga-to-improve-crypto-mobile-relationship/

Yorum yapın