Soğuk Columbia Nehri’nde mahsur kalan yüzücü yardım çağırmak için Apple Watch’u kullanıyorAppleInsider, hedef kitlesi tarafından desteklenir ve uygun satın alma işlemlerinden bir Amazon Associate ve bağlı ortak olarak komisyon kazanabilir. Bu bağlı ortaklıklar, editoryal içeriğimizi etkilemez.

Soğuk Columbia Nehri’nde yüzerken mahsur kalan bir kadın, Apple Watch’unu kullanarak acil servisleri aradı ve hemen kurtarmaya geldi.

Kadın, 15 Haziran’da The Dalles, Oregon yakınlarında Columbia Nehri’nde yüzerken ayağı nehrin dibindeki kayaların altına sıkıştı. rapor yerel polis departmanından tarafından görüldü 9to5Mac.

Bölgede devam eden yağışlar nedeniyle polis, nehrin “son derece yüksek” olduğunu söyledi. Memurlar, bir yüzücünün tehlikede olduğunu bildirdiğinde, akşam 18:30 civarında su sıcaklığı da yaklaşık 56 dereceydi.

Rapora göre, yüzücü tükenmek üzereydi ve yetkililer geldiğinde hipotermi belirtileri gösteriyordu.

Orta Kolombiya İtfaiye ve Kurtarma Departmanından personel, yüzücüye ulaşmak için bir merdiven kullanmaya ve ayağını tutan kayaları ayırmaya çalıştı. Ancak her iki girişim de başarısız oldu ve yüzücünün durumu kötüleşmeye devam etti.

Sonunda, yerel bir polis memuru nehre kendisi girmeye karar verdi. Yüzücünün sıkışan ayağını kurtardı ve kıyıya çıkmasına yardım etti.

Bu, bir Apple Watch’ın ihtiyacı olan birinin kurtarılmasını kolaylaştırdığı ilk sefer değil. Araba kazaları ve saldırı girişimleri gibi acil durumlarda insanlar yardım çağırmak için giyilebilir cihazları kullandılar.

Ocak 2021’de Apple Watch, Birleşik Krallık’ta nehre düşen bir bisikletçinin kurtarılmasına da yardımcı oldu.

Apple Watch Series 2’nin 2016’da piyasaya sürülmesinden bu yana şirketin giyilebilir ürünleri yüzme için derecelendirildi. Örneğin en yeni Apple Watch Series 7, 50 metreye kadar su geçirmezlik derecesine sahiptir. Giyilebilir cihaz, Düşme Algılama ve Acil Durum SOS gibi acil durum özelliklerini de destekler ve bu da kullanıcıların acil servisleri bileğinden hızlıca aramasına olanak tanır.Kaynak : https://appleinsider.com/articles/22/06/22/swimmer-stuck-in-the-columbia-river-uses-apple-watch-to-call-for-help?utm_medium=rss

Yorum yapın