SoftBank, Oyo’nun değerini 2,7 milyar dolara düşürdü • Teknolojik Haberler


Konuya aşina bir kişi, Oyo’nun en büyük destekçisi olan SoftBank’ın, Hintli otel zincirinin değerlemesini son aylarda mali durumunu iyileştirdiğini iddia etmesine rağmen 2,7 milyar dolara indirdiğini söyledi.

Bir Oyo sözcüsü, indirimin “rasyonel bir temel oluşturmadığını” söyledi.

Sequoia India ve Lightspeed Venture Partners India (ikisi de başlangıçtan önemli çıkışlar almış), Airbnb ve Microsoft’u da kapsayan Oyo, 2019’da bir turda yaklaşık 10 milyar dolar değerindeydi.

Startup’a göre SoftBank, Oyo’nun %45’ine sahip. Yatırımcıların portföy girişimlerinin değerlemesini işaretlemesi veya düşürmesi nadir değildir. SoftBank, Oyo’nun en büyük yatırımcısı olduğundan ve neredeyse yarısına sahip olduğundan, Japon firmasının tahmini, girişimin sağlığına dair iyi bir sinyaldir.

Başlangıç, bu ayın başlarında bir yönetim kurulu toplantısı düzenledi ve konuya aşina olan başka bir kişiye göre, değerlemesiyle ilgili herhangi bir güncelleme paylaşmadı veya SoftBank’ın tahminini kabul etmedi veya yorum yapmadı.

“Değerlendirme indirimiyle ilgili yukarıdaki spekülasyonların açıkça yanlış olduğundan eminiz. Değerleme, iş performansının bir sonucudur. En son denetlenen sonuçlarımıza göre, geçen mali yıla göre otel başına aylık brüt rezervasyon değerinde %45 artış ve %41 brüt kar marjı ile Haziran çeyreğinde 7 cr ilk ve FAVÖK kârı elde ettik” dedi. bir açıklamada söyledi.

“Bunlar önemli ölçüde iyileştirilmiş sonuçlar ve güçlü performans yörüngesinin devam etmesi bekleniyor. Bu nedenle, bir indirim için rasyonel bir temel yoktur.”

Bloomberg News, daha önce Hintli girişimin değerlemesini 3.4 milyar dolara düşürdüğünü belirterek, değerleme indirimini ilk kez bildirdi.

Vahiy, Oyo’nun halka açılmasına aylarca uzakta olduğu bir zamanda gelir. Hintli girişim bu haftanın başlarında ilk halka arz başvurusunu yerel piyasa düzenleyicisine yeniden sundu. Başlangıç, başlangıçta halka arzda 12 milyar dolara kadar değerleme ile 1,16 milyar dolara kadar artırmayı planlıyordu.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/softbank-slashes-oyos-valuation-to-2-7-billion/

Yorum yapın