Snowflake ve Databricks arasındaki karmaşık rekabet, kurumsal bilgi işlemdeki temel eğilimleri ön plana çıkarıyorefsane olmuş rekabetler on yıllardır teknoloji şirketleri arasında: Bulutta Amazon’a karşı Microsoft ve Google’a karşı, Salesforce’a karşı Oracle ve SAP’ye karşı, Twitch’e karşı YouTube’a karşı, Tesla’ya karşı tüm otomotiv endüstrisinin teknoloji bölümlerine karşı.

Şimdi kurumsal ağır sıkletler Snowflake Inc. ile Databricks Inc. arasında kendi havai fişeklerini atmayı vaat eden büyüyen bir rekabet var. Şirketler, açık kaynak, bilgi teknolojisi altyapısı ve yapay zeka gibi önemli teknoloji alanlarında boks ringinde ödül kazananlar gibi birbirlerinin etrafında dönüyorlar.

Ancak teknoloji dünyasındaki pek çok şey gibi, bu da karmaşık bir destan ve hiçbir şey göründüğü gibi değil.

“Snowflake bir altyapı oyunu olarak başladı ve analitik işleme alanına girmeye çalışıyor.” Yanev SuissaSineWave Ventures’ın kurucusu ve yönetici ortağı, bir erken yatırımcı Databricks’te, SiliconANGLE ile yaptığı röportajda söyledi. “Databricks bunun tersini yapmaya çalışıyor. Açıkça birbirlerinin yüzme şeritlerine girmeye çalışıyorlar.”

İki veri depolama ve analitik firması arasındaki bu büyüyen rekabeti çevreleyen dikkat, hiper ölçekli altyapı üzerinde ve üzerinde bir soyutlama katmanı sağlayan Snowflake ve Databricks gibi şirketler tarafından örneklenen süper bulutların artan etkisinin altını çiziyor. İki firma, işletmenin en önemli varlığının kontrolü için rekabet ederken, yeni bir teknoloji etkileyicileri dalgasının habercisi olan bir rekabettir – verilerin kendisi.

Veri Bulutu, Lakehouse’a Karşı

Her iki şirket de bir büyük pazar varlığı etiketi kullanmaktan kaçınmak için büyük çaba sarf ederken bulut veri ambarında. Snowflake, “Veri Bulutu” ile tanınmayı tercih ediyor ve Databricks, veri ambarlarını ve veri göllerini “göl evi” olarak tanımlıyor.

Kar tanesi ününü bir kalıcı veri platformuveri paylaşımı ve dönüşümü ile birlikte, Databricks daha çok bir analitik çalışma tezgahı. Veri tuğlaları (önceki değeri) Apache Spark üzerine kurulubüyük veri ve makine öğrenimi için açık kaynaklı bir analiz motoruydu. 2009 yılında geliştirildi Berkeley’deki California Üniversitesi’nde.

“Databricks, Spark’ın bir temsilcisi olarak geldi ve yaklaşımları bir veri bilimi/veri mühendisliği dünyasından geliyor” dedi. Dave Vellante, SiliconANGLE için endüstri analisti. “Snowflake fiili bir standart oluşturmaya çalışıyor. Windows’a karşı Apple Mac zihniyeti gibi. Bulutta çalışan tescilli bir sistem.”

Bu özel vurgu, bir sürtüşme noktası olarak ortaya çıktı. İki şirketin sahip olduğu takas edilen dikenler Snowflake, Apache Iceberg’in uygun bir açık kaynak tablo formatı olarak sunduğuna işaret ediyor. Databricks, Delta Lake çözümünün 70 kuruluştan 200’den fazla katılımcıyla açık kaynaklı bir proje olarak GitHub’da yayınlandığını belirterek yanıt verdi.

Bu neden önemli? Her iki şirket de inovasyonun hüküm sürdüğü, yüksek riskli, hızla gelişen bir ortamda faaliyet gösteriyor. Açık kaynak hareketinin gösterdiği gibi, inovasyon bir köy alır ve katkıda bulunan geliştiricilerden oluşan çeşitli bir ekosistem üzerinde hak iddia edebilmek önemli rekabet avantajı sağlayabilir.

Vellante, “Açık kaynak çevresinde pek çok yenilik var, bu yenilik eğrisinde kalmak için açık kaynakta bir ele ihtiyacınız var,” dedi. “Databricks, açık kaynağın özel bir sistemle işlevsel olarak rekabet edemeyeceğine dair geleneksel görüşe meydan okumaya çalışıyor. Bu konuda iyi bir iş çıkarıyorlar, ancak tarih, fiili standartların daha erken piyasaya çıkacağını gösteriyor.”

Bir kıyaslama savaşından kaçınmak

Databricks, Snowflake’e karşı konumunu güçlendirmek için şunları yayınladı: TPC-DS karşılaştırma verileri Kasım ayında SQL platformunun rakiplerinden daha iyi performans gösterdiğini gösterdi. uzunca Blog yazısı kısa bir süre sonra yayınlanan Snowflake sonuçları yalanladı.

SiliconANGLE, Snowflake’in kurucu ortağı ve ürün başkanına sorduğunda Benoit Dageville Databricks karşılaştırması hakkında, şirketinin kıyaslamalara dayalı rekabetçi performans iddiaları üzerine bir rekabete sürüklenmeyeceğini açıkça belirtti.

Dageville, “İlk günden beri, bu gerçekten aptalca kıyaslama savaşına bir daha asla katılmayacağımızı söyledik çünkü bu müşterilerin çıkarına değil,” dedi. “TPC bir noktada gerçekten önemliydi ve şimdi gerçekten alakalı değil.”

Yine de Databricks tarafından sağlanan karşılaştırmalar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok tanınmış endüstri analistinin dikkatini çekti. Sanjeev MohanSanjMo’da müdür ve eski Gartner Research başkan yardımcısı.

Mohan, bu hikayeyle ilgili bir röportajda, “Databricks’in anlattığı hikaye, kendi ölçütlerinde gerçekten çok ikna edici” dedi. “Hangisinin daha iyi teknolojiye sahip olduğunu söylemek çok zor. Nihai hedef her ikisi için de aynı, ancak iki farklı açıdan yaklaşıyorlar.”

Başlıca ittifaklar

İki firmanın farklı yaklaşımları, teknoloji endüstrisindeki en büyük oyunculardan bazıları arasında gözle görülür bir bölünmeye yol açtı. Amazon Web Hizmetleri A.Ş. çalışan Buzdağı sunucusuz etkileşimli sorgu hizmeti Amazon Athena’yı geliştirmek için. Google Bulut ayrıca önce Iceberg’i desteklemeyi seçti BigLake adlı kendi bulut göl evi teklifi için.

Databricks tarafında, Microsoft Corp. desteklenen Delta Gölü ve sahip Apple Inc. ve IBM Corp. ile katıldı. işbirlikçileri olarak. Bununla birlikte, Snowflake/Databricks rekabetini daha da büyük teknoloji santralleri arasındaki bir hesaplaşma olarak resmetmek cazip gelse de, gerçek şu ki her iki şirket de büyük bulut sağlayıcılarına yakından bağlıdır ve bu karşılıklı bağımlılığın yakın gelecekte değişmesi pek olası değildir.

Hem Databricks hem de Snowflake’in büyük bulutların üzerine kurulduğunu kaydeden Suissa, “Bence bu gerçeklikten daha fazla drama” dedi. Hiper ölçekleyiciler, iki rakip daha başarılı hale geldikçe bu düzenlemeden önemli gelir elde edecek.

Rekabete rağmen, her iki firma da karşılıklı finansman projelerine katılmak için zaman buldu. Snowflake ve Databricks, bir veri dönüştürme aracının geliştiricisi olan dbt Labs Inc. için son finansman turuna ortaklaşa katıldı. İki şirket ayrıca yakın zamanda veri bilimi girişimi Hex Technologies Inc.’i destekledi.

Yine de, her şirket kendi yolunda ilerlemeye başladığında, savaşın herhangi bir zamanda kolaylaşması pek mümkün görünmüyor.

Vellante, “Her iki şirket de zayıf yönlerini ele alıyor ve güçlü yönlerini ikiye katlıyor” dedi. “Databricks’in yaptığı, veri bataklığını düzeltmek için veri göllerindeki işlevselliği ele almaktı. Snowflake bir ekosistem kuruyor ve bu ekosistemin Veri Bulutu içinde para kazanmasını sağlıyor. AWS benzeri bir süper bulut oluşturuyorlar.”

Resim: Pixabay Commons

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/08/08/complicated-rivalry-snowflake-databricks-spotlights-key-trends-enterprise-computing/

Yorum yapın