Snapchat’in ebeveyn kontrolü özellikleri geliştirme aşamasında tespit edildi – Teknolojik Haberler


Snapchat, ebeveynlerin gençlerinin uygulamada kiminle arkadaş olduğunu ve son yedi gün içinde kimlerle mesajlaştıklarını ve daha fazlasını görmelerini sağlayacak “Aile Merkezi” adlı yeni bir ebeveyn kontrolü özelliğini tanıtmaya hazırlanıyor.

Snap’in CEO’su Evan Spiegel, planlanan teklifle ilk olarak Ekim ayında yaptığı bir röportajda alay etti ve burada özelliğin ebeveynlere gençlerin hizmeti nasıl kullandıklarına dair daha iyi bir görünürlük sağlayacağını ve umarız uygulamayla kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacağını açıkladı.

Snap, uygulaması genç kullanıcılar arasında yoğun kullanım görse de, ebeveyn izleme araçlarına duyulan ihtiyacı karşılayan son Büyük Teknoloji sosyal platformlarından biridir. Snap’in bu ayın başlarında reklamverenlere sunduğu NewFronts sunumunda şirket, Snapchat uygulamasının artık 20’den fazla ülkede 13-34 yaşındakilerin %75’inden fazlasına ulaştığını ve ABD Gen Z nüfusunun %80’inin bunlardan en az birini izlediğini belirtti. Snap Original gösterileri.

Ürün istihbarat firması tarafından Teknolojik Haberler ile paylaşılan Snapchat’in yakında çıkacak olan Aile Merkezi’nin yeni ekran görüntülerine göre dikkatli, yeni Aile Merkezi özelliği, ebeveynlerin uygulamada gençlerinin kimlerle arkadaş olduğunu görmelerini sağlar. Bu, ebeveynler için yararlıdır çünkü birçok sosyal ağdan farklı olarak Snapchat’in arkadaş listeleri herkese açık değildir. Ebeveynler, gençlerinin son yedi gün içinde kimlerle sohbet ettiğini de görebilecekler – ancak bu konuşmaların içeriğini göremeyecekler. Ekran görüntüleri ayrıca, ebeveynlerin gerektiğinde istismar ve tacizi bildirmede gençlerine yardımcı olabileceklerini de açıklıyor.

Resim Kredisi: Watchful aracılığıyla Snapchat ekran görüntüsü

Ebeveyn kontrolü özelliği, ebeveynlerin gençlerini (veya gençlerini) izlemeye başlamak için yeni uygulama içi Aile Merkezine davet etmelerine izin vererek çalışır. Bu davetin alıcısı, daveti kabul etme veya reddetme seçeneğine sahiptir.

Bu, gençlerin mahremiyetine saygı gösterdiği için, muhtemelen, ergenleri içeren ebeveyn denetimlerine uygun bir yaklaşımdır. Ebeveynlerin gençlerini gizlice gözetlemelerine izin vermek yerine, ebeveyn ve çocuğun, kendi evleri için uygun bir dizi kuralı kabul ettikleri yerde ebeveyn izleme hakkında bir konuşma yapmalarını sağlar.

Watchful tarafından sağlanan görseller, Snapchat’in henüz geliştirme aşamasında olan ve henüz yayınlanmayan veya test edilmeyen özelliğinin ilk tasarımlarını temsil ediyor. Bu aşamadaki ürünlerin genellikle halka sunulmadan önce değiştiğini belirtmeliyiz. Bu, nihai ürünün oldukça farklı görünebileceği anlamına gelir. (“Center” kelimesinin Birleşik Krallık’taki yazılışı da burada Family Center ürününün global bir versiyonunu görmediğimizi gösteriyor.)

Resim Kredisi: Watchful aracılığıyla Snapchat ekran görüntüsü

Diğer büyük sosyal platformlar, daha genç kullanıcıları için ebeveyn kontrolü özelliklerini ve yaşa uygun diğer deneyimleri zaten başlattı. Snap biraz geride kalıyor.

Örneğin TikTok, uygulama içi Aile Eşleştirme aracının 2020’de piyasaya sürülmesinin ardından ebeveyn kontrolleri tekliflerini geliştirmeye devam etti. Araç, ebeveynlerin, diğer TikTok kullanıcılarına, çocuğun aramayı kullanıp kullanamayacağı ve diğer şeylerin yanı sıra, çocuğun içeriğini kimlerin görüntüleyebileceği, yorumlayabileceği veya etkileşimde bulunabileceği konusunda önerilir. Ayrıca, 13 yaşından küçük kullanıcılar için hesabı daha da güvenli bir moda geçirmek için bir geçiş var.

YouTube ayrıca, ebeveynlerin genç veya orta yaştaki kullanıcılar için farklı YouTube erişim düzeyleri arasında seçim yapmasına olanak tanıyan ebeveyn denetimi özelliklerini geçen yıl testlere sundu. Ve Instagram, Mart 2022’ye kadar piyasaya sürülmeyen ve Aile Merkezi olarak da adlandırılan yeni ebeveynler için güvenlik araçlarıyla daha da geç geldi. Araçları, ebeveynlerin uygulamada harcanan zamanı, çocuğun hesabını kimin takip ettiğini ve daha fazlasını izlemesine olanak tanır.

Tüm platformlar sosyal medya alanında geniş çapta rekabet etse de, hepsi biraz farklı çalışır ve bu da gerçekte ne tür ebeveyn kontrolü özelliklerine ihtiyaç duyulduğunu bildirir. Snapchat’in durumunda, uygulamadaki reşit olmayanların mesajlaşmaya başlamadan önce birbirlerini karşılıklı olarak arkadaş olarak kabul etmeleri gerekiyor. Reşit olmayanların hesapları, ortak arkadaşları olmadıkça arama sonuçlarında veya başka bir kullanıcıya arkadaş önerisi olarak gösterilmez. Ve küçüklerin herkese açık profilleri olamaz. Bu, Snap’in bu tür deneyimleri kontrol etmek için ebeveyn denetimi özelliklerini kullanıma sunmasına gerek olmayacağı anlamına gelir.

Snap, Family Center ekran görüntüleri hakkında yorum yapmaktan kaçındı, ancak şirket daha önce teklifin önümüzdeki aylarda geleceğini söylemişti.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/snapchats-parental-control-features-near-launch-screenshots-show/

Yorum yapın