Snap, yeni bir hızlandırıcı programında 25 Siyah yaratıcıya 120 bin dolar ödeyecek – Teknolojik Haberler


VidCon’da sahnede Snap, gelişmekte olan Siyah yaratıcılar için ilk hızlandırıcı programını duyurdu. Snap, bir yıl boyunca seçilen 25’i ödeyecek başvuranlar Kariyerlerini başlatmalarına yardımcı olmak için ayda 10.000 dolar (toplam 120.000 dolar), toplam 3 milyon dolarlık bir yatırıma işaret ediyor.

Bu program, Snap’in bir parçasıdır. 523 yeterince temsil edilmeyen yaratıcıları desteklemeyi amaçlayan girişim. Snap ayrıca Google Pixel, UNCMMN ve Westbrook Media’yı ortak olarak alıyor.

Şirket bir basın açıklamasında, “Siyahi içerik oluşturucular, içerik oluşturma endüstrisinde – tazminat ve ilişkilendirmedeki eşitsizliklerden toksik deneyimlere ve daha fazlasına kadar – benzersiz sistemik engellerle karşı karşıya” dedi. “Bu engellerden bazılarını kaldırmaya yardımcı olabileceğimiz yollardan birinin, profesyonel kariyerlerinin ilk aşamalarında ortaya çıkan Siyah yaratıcılara akıl hocalığı ve finansal kaynaklar sağlamak olduğuna inanıyoruz.”

Tabii ki, bu program Snap’in kendisi için de faydalıdır – esasen 25 gelişmekte olan yaratıcının onu büyütmek için finansmana ve desteğe sahip olmasını sağlıyorlar, ancak bunu bir Snap öncelikli yaratıcı olarak yapacaklar ve belki de çabalarını oraya odaklayacaklar. TikTok, Instagram Reels veya YouTube Shorts’tan daha doğrudan.

Patreon ayrıca yakın zamanda renk yaratıcıları için bir kuluçka makinesi olan Pull Up’ı piyasaya sürdü. BIPOC yaratıcıları beyaz akranlarından %29 daha az maaş alıyorlar. Bu programlar, yaratıcı ekonomideki eşitsizliğe endüstri çapında bir tepkiyi işaret ediyor. Geçen yıl, TikTok’taki Siyah dansçılar gitti saldırıda viral dansları sürekli olarak kredisiz olarak kopyalandıktan sonra ve 2020’de bir TikTok “kusur”, #BlackLivesMatter ve #GeorgeFloyd etiketli videoların 0 kez izlenmiş gibi görünmesini sağladı.

Snap’in haberleri, gelgitlerin yavaş yavaş değiştiği bir zamanda geliyor. Dün itibariyle, Charli D’Amelio’nun en çok takip edilen TikToker olarak çok yıllı saltanatı sona erdi ve Senegalli doğumlu Khaby Lame, D’Amelio’nun 142,3 milyon takipçisine kıyasla 142.7 milyon takipçiyle tahta geçti. Yine de OkayPlayer, bu yılın başlarında Siyah içerik oluşturucuların fark edilir derecede eksik Forbes’ten en yüksek ücretli etkileyici listesi — D’Amelio yıllık kazancı 17.5 milyon dolar ile 1. sırada yer alırken, kız kardeşi Dixie 10 milyon dolar getiriyor.

Siyahi içerik oluşturucular bu platformlarda tanınırlık kazansa bile, takipçi sayıları her zaman doğrudan paraya çevrilmez. D’Amelio’nun serveti sadece video yayınlamaktan gelmiyor – bir Hulu reality şovu, Hollister ile bir giyim mağazası, sayısız marka anlaşması ve Orijinal şovu çekin kendilerine ait. D’Amelio kardeşler ve ebeveynleri de FaceTune yapımcısı Lightricks’e yatırım yaparak risk sermayedarı oldular.

523 hızlandırıcı ekosisteminin yanı sıra Snap, yaratıcı girişimlere 150.000 dolar yatırım yapan bir teknoloji inkübatörü olan Yellow’u da çalıştırıyor. Snap, 2021’de finanse edilen 9 şirketten 7’sinin en az bir BIPOC veya kadın kurucuya sahip olduğunu ve maalesef teknolojide nadir görülen bir durum olduğunu söylüyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/23/snap-black-creator-accelerator-program/

Yorum yapın