SK hynix, çipteki yavaşlamanın ortasında sermaye yatırımlarını azaltacak • The Register


SK hynix, sermaye harcamalarında yüzde 25’e varan bir kesinti yapmayı düşünüyor, bu da yarı iletkenlere yönelik son zamanlardaki yüksek talebin artan arz fazlası endişeleri arasında enflasyon nedeniyle azaldığının bir başka işareti.

Kimliği belirsiz “konuya aşina olan kişiler”den alıntı yapan Bloomberg haber kaynağına göre, bellek yongası üreticisinin 2023 yılı için harcamalarında yaklaşık 12,2 milyar dolara bir azalma yapmayı düşündüğü söyleniyor.

SK hynix, ekonomik durumu endişeyle izleyen tek yarı iletken şirket değil. Bu ayın başlarında rakip Micron, 3. çeyrek mali 2022 sonuçlarını kaydedin PC ve akıllı telefon pazarlarındaki bellek talebinin düşmesi nedeniyle gelecek çeyrek için gelirinde yüzde 13’lük bir düşüş görmeyi beklediğini söyledi.

Micron, düşüş tahminini pazardaki zayıflığa bağladı ve 2023 mali yılında arz büyümesini azaltmak için harekete geçmeyi planladığını söyledi.

Çoğu şey gibi, bu da göründüğünden daha nüanslı. Micron, PC ve akıllı telefon pazarlarındaki müşterilerinin bu yılın ikinci yarısında stoklarında aşağı yönlü ayarlamalar yapmayı planlarken, kurumsal ve bulut sunucu sektörlerinden gelen talebin sağlıklı olmaya devam ettiğini ve uzun vadeli trendin devam ettiğini söyledi. bellek ve depolama yukarı doğru.

Düşen talebe rağmen, SK hynix’in bu yıl DRAM ve NAND kapasitesini geliştirmek için yaklaşık 21 trilyon ₩ (15 milyar $) harcamayı içeren mevcut planlarını, gelecek yıl ne olacağını yeniden düşünerek sürdürmeyi planladığı bildiriliyor.

Tayvanlı çip fabrikası devi TSMC de aynı şekilde 30 Haziran’da sona eren ikinci çeyreği için rekor kar bildirdi, ancak aynı zamanda bunun sinyallerini verdi. piyasa düzeltmesi için hazırlıklar yapmak.

Şirketin CEO’su CC Wei, beklentisinin yarı iletken tedarik zincirindeki fazla stoğun daha sağlıklı bir seviyeye yeniden dengelenmesi için birkaç çeyrek süreceğini ve mevcut yarı iletken döngüsünün daha çok tipik bir döngü gibi olacağını söyledi. Muhtemelen 2023’ün ilk yarısına kadar envanter ayarlamasının birkaç çeyreği.”

TSMC, sermaye harcaması planlarını benzer şekilde, Nisan 2021’deki üç yıl için 100 milyar dolarlık rehberden bu yıl için 40 milyar dolara ayarladı. Bu yılın başında yonga üreticisi, 2022 için sermaye harcamalarını yaklaşık üçte bir oranında artırmaktalebin devam edeceğini tahmin ediyordu. TSMC, 2022’den sonraki güncellenmiş harcama tahminlerinden yararlanmayacaktır.

Geçen ay, araştırma ekibi Omdia diğer analistlere katılarak yarı iletken pazarı düzleşiyor gibi görünüyor OEM’lerin daha önceki kıtlıklara yanıt olarak bileşenleri stoklamaları ve yüksek enflasyon gibi küresel ekonomik etkiler gibi bir dizi faktör nedeniyle bir yavaşlama ile rekor bir gelir döneminden sonra. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/07/15/sk_hynix_cuts_investment_in/

Yorum yapın