Siyah LP’ler a16z’nin üçüncü Kültürel Liderlik Fonu’nu besliyor – Teknolojik Haberler


Girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz geçen hafta açıklandı ortağı tarafından yönetilen bir yatırım aracı olan üçüncü Kültürel Liderlik Fonu’nu (CLF) kapattığını açıkladı. Megan Holston-Alexander.

Fon, yalnızca Siyah yatırımcılardan açıkça para toplamak amacıyla dört yıl önce kuruldu. Yeni fonun kullanıma sunulmasının bir parçası olarak, a16z, çoğu şarkıcı Pharrell Williams, Abel “The Weeknd” Tesfaye ve Lionel Ritchie gibi yüksek voltajlı isimler olmak üzere düzinelerce yeni yatırımcı listeledi.

2018’de kapatılan ilk fon 18 milyon dolarlık bir yatırım aracıyken, Fon II başvuruları 23,6 milyon dolarlık bir kapanış gösterdi. Firma, Fon III’ün tam boyutunu açıklamayı reddetse de, hesaplamalarımız bunun 18 milyon dolar civarında bir yerde olduğunu gösteriyor. A16z, tüm Kültürel Liderlik fonlarında 60 milyon dolardan fazla para topladığını söyledi.

Fon, A16z’in ana fonlarıyla ortak yatırım yapıyor ve bu nedenle kripto, tüketici, kurumsal, fintech, sağlık ve biyoteknoloji alanlarında 300 şirketin kuzeyinde hisseye sahip. Firma, ortalama çek boyutunu ve hedef sahiplik yüzdesini ve ayrıca hangi aşamalara odaklandığını kapatmayı reddetti.

CLF’nin odak noktası, üst sınır tablolarına daha fazla Siyah yatırımcı çekmek ve her şey yolunda giderse, gelecekteki çıkışlar servet yaratmayı ve tesadüfi bir döngüyü teşvik edebilir. Firma, çeşitliliğe odaklanmasının aynı zamanda ortak yatırım yapmayı seçtiği yeni şirketlere de uzanıp uzanmadığını yanıtlamayı reddetti; ancak firmanın farklı kuruculara odaklanan ayrı bir fonu var.

İki yıl önce, George Floyd’un öldürülmesinin ardından firma, yetersiz hizmet alan kurucular için 2.2 milyon dolarlık başlangıç ​​katkılarıyla bir bağışçı tavsiyesi fonu olan Talent X Opportunity veya TxO’yu başlattı. Girişimci Naithan Jones, ilk piyasaya çıktığında çabalara öncülük etti, ancak yatırımcı iki yıldan kısa bir süre sonra Royal’de büyüme başkanı olarak çalışmak için ayrıldı. Fonun çabaları şimdi GP Jeff Jordan’ın yanı sıra yatırımcılar Tauri Laws-Phillips ve Kofi Ampadu tarafından yönetiliyor.

Şimdiye kadar, yalnızca iki kurucu grubu, TxO hızlandırıcısından halka açık bir şekilde geçmişken, a16z, Temmuz ayında başlayan yeni bir grup olduğunu söylüyor.

TxO, CLF’den farklıdır çünkü birincisi, hızlandırıcı benzeri bir program ve %7 özsermaye karşılığında 100.000$’lık çek sunar. TxO LP’ler, tüm kazançlar diğer girişimcilere yeniden yatırılmak üzere fona geri konulduğundan, fonun yatırımlarından kar elde etmez.

A16z bir SSS sayfasında “TxO, a16z’in halihazırda yatırım yaptığı anlaşmalara yatırım yapmayacak” diye yazdı. “Daha ziyade Fon, geleneksel risk sermayesi yatırımlarına erişimi olmayan kültürel atılımlar etrafında şirketler kuran girişimcilere yatırım yapmayı hedefliyor.” Firma, TxO mezunlarının a16z’nin girişim fonundan devam eden yatırımları alma girişiminin “aktif bir hedefi” olmadığını söylemeye devam etti.

CLF kulağa daha geleneksel geliyor, ancak yine de bir bağış açısı içeriyor. a16z’nin tüm yönetim ücretleri ve taşımaları, Afrikalı Amerikalıların teknoloji rollerine girmesine yardımcı olmak için kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlanır. Şimdiye kadar, firma 2,5 milyon dolardan fazla bağışta bulundu.

Duyuru, firmanın 4,5 milyar dolarlık web3 fonu ve 600 milyon dolarlık oyun fonu açıklamasından sadece haftalar sonra geldi. 2022’nin başında A16z, girişimi, büyümesi ve biyolojik fonları için 9 milyar dolar topladı.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/black-lps-fuel-a16zs-third-cultural-leadership-fund/

Yorum yapın