Siyah kurucular, ekonomik gerilemenin ortasında finansmanda bir düşüş görüyor – Teknolojik Haberler


Doğrulandı – Siyahi girişimciler, yatırımcılar geri çekilmeye devam ettikçe bu yıl finansmanda çarpıcı bir düşüş gördü.

Şu ana kadar, yeni Crunchbase verileri Siyah girişimlerin ikinci çeyrekte 324 milyon dolarlık VC fonları aldığını, bu yılın ilk çeyreğinde alınan 1.2 milyar dolardan keskin bir düşüş olduğunu ve kurucu kohortunun geçen yıl 2. çeyrekte topladığı 866 milyon doların önemli ölçüde altında olduğunu gösteriyor. Genel olarak, Siyah kurucular geçen yıl bu sefer alınan 2 milyar doların üzerinde bir sermayeye kıyasla, bu yıl şimdiye kadar 1.5 milyar dolardan fazla sermaye aldılar. Tüm seviyelerde finansman 2021’in altında izleniyor.

Ne yazık ki, bu şaşırtıcı değil; Değerlemeler düşüyor ve yatırımcılar 2021’deki aşırılıklardan geri çekilirken bu yıl anlaşma hacmi daralıyor.

Ekonomik sıkıntı zamanlarında, bazı yatırımcıların kendilerine güvenli ve tanıdık gelen şeyleri finanse etmek için kendi ağlarına çekilebileceği yeni bir endişe değil – ve bu ağlar genellikle çok sayıda Siyah kurucuyla dolu değil.

“İnsanlar bildiklerini ve neyin güvenli olduğunu varsayılana bırakma eğilimindedir” Nadir Tür Girişimler kurucu McKeever Conwell Teknolojik Haberler’a söyledi. Finansmandaki düşüşün endişe verici olduğunu, ancak bu ekonomik gerileme sırasında şaşırtıcı olmadığını da sözlerine ekledi. “Onlarca yıldır risk sermayesinde gördüğümüz gibi, rengin kurucularına yatırım yapmak, yapılacak güvenli şey olarak kabul edilmez.”

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/17/black-founders-are-seeing-a-decrease-in-funding-amid-economic-downturn/

Yorum yapın