Sırların olmadığı Çağda Hayat Harikadır


eskiden eğer bir teknoloji meraklısı olsaydınız, aynı zamanda bir dereceye kadar bir komplocu olmanız da muhtemeldir. İkisi bitişikti; Nerddom’ın temel metinlerinden bazıları temelde kurgu veya parodi olarak yeniden paketlenen komplolardır.Illuminatus! üçleme, SubGenius’un Kitabı. İnternet ortaya çıktığında, iyi şeyler için gidilecek yer haline geldi. Size dünyayı yöneten kaballar hakkında veya hayaletlerin nasıl sadece zaman yolcusu oldukları hakkında bilgi verebilir. Bir deftere yazılmış FTP sitelerinin adlarıyla donanmış, kirli suya ördek gibi gittim. Düzen arayan güçsüz bir ergen için sadece bir şeydi. Alternatif -bastırılmış bir deha yerine normal bir insan olmam- düşünülemezdi.

İnternet büyüdükçe, komplo ve tuhaflık hakkında daha az ve ticaret hakkında daha fazla hale geldi, ben de yaptım. Çocukça şeyleri bir kenara koydum, günlük bir gazete almaya başladım (pekala, ana sayfa) ve genel olarak dünyanın kötü kaosa niyetlenen güçler tarafından değil, bunun yerine çeşitli güdülerle hareket eden bir aptallar ağı tarafından yönetildiğine inanmaya başladım. , çoğunlukla açgözlülük. Kötü niyetli mi? Bazen biraz. Şeytani? Hayır.

Yine de, bir damla komplocu mürekkebi algımı renklendirdi. Dünyayı yöneten insanların -diyelim ki Bill Gates, ya da Jeff Bezos ya da Elon Musk- dünyanın sırları hakkında daha fazla bilgiye sahip olduklarını varsaydım. Sanırım daha fazla bilgiye erişimleri var. Çalıştıkları ve yatırım yaptıkları şirketlerin ne üzerinde çalıştığını biliyorlar, raporları görebiliyorlar, ham veri satın alabiliyorlar ve bunları önerilere dönüştürmek için danışman ekipler kiralayabiliyorlar. Ancak, okudukları kitapların, diğer herkesin okuduğu kitaplarla aynı olma eğiliminde olduğu ortaya çıktı. Ve hobileri normal zenginlerin hobileridir. Windows 95 için lansman videosunda Jay Leno, bilgisayar faresine benzeyen bir araba kullanıyor. Güçlü insanların çok fazla verisi vardır, ancak hangi gizli bilgilere sahip olabileceklerini tahmin etmek zordur.

Aslında bana insanlığın büyük bir kısmı sırlar çağına girmiş gibi geliyor. Sıradan insanlar, savaş bölgelerinin YouTube görüntülerini trolleyerek, Google Haritalar ile üçgenler oluşturarak, tam olarak ne olduğunu tanımlamak için Reddit’teki notları karşılaştırarak “açık kaynak istihbaratı” yaparlar. Biriyle kahve içmek için buluşursanız ve adını ararsanız, doğrudan LinkedIn veya mülk kayıtlarına girersiniz ve oturduğunuzda evinin fiyatını yükseltmemeyi hatırlamanız gerekir. Eskiden büyük Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası PDF’lerini indirir ve sızdırılmış veritabanlarının içinde gezinirdim, ancak şimdi yayınların hızına kim ayak uydurabilir? Tüm sabit disklerin değerindeki veri, o kadar çok veri ki biz onu markalıyoruz: Paradise Kağıtları (1,4 terabayt), Panama Kağıtları (2,6 TB), Pandora Kağıtları (2,9 TB). Ve son zamanlarda—Wikipedia dışında kimse fark etti mi?—Suisse Secrets (on binlerce bankacılık müşterisini etkiliyor). ABD hükümeti askeri radardaki UFO gözlemleri hakkında bilgi verdiğinde, insanlar biraz tweet attı ve devam etti.

bir düzeyde, Modern telekomünikasyonun tamamına, sırlar yaratmak ve sonra kontrolünü kaybetmek için bir sistem olarak bakabilirsiniz. DM’ler, grup sohbetleri, asansörde toplu burnumuzun çekildiği video görüntüleri. Gelecekte, daha fazlası hacklenecek, daha fazlası birleşecek, diğer sistemlerdeki kalıpları bulmak, durağan görüntüleri tanımak, videoyu yorumlamak için daha fazla sistem ortaya çıkacak. AI bu şekilde oldukça güçlüdür: Düşünemez, ancak takılabilir. Avrupa her şeyi düzenlemeye hazır görünüyor, ABD ise mahremiyet söz konusu olduğunda bağış toplama ve gösteri arasında bir yerde sıkışıp kalıyor. Çin, bilgisayarınızdan hükümete doğrudan bir kablo gönderiyor.

Fakat ağ bağlantılı bir panoptikonda hayat acımasız olmak zorunda mı? Düzenli olarak yeni sağlık sonuçları kaynakları, oylama kayıtları, kuş gözlemleri vb. gönderen Data Is Plural adlı harika bir posta listesine aboneyim. Hemen açtığım tek haber bülteni. Bir veri setini yayınlamak çok iyimser bir davranış. Microsoft’un Planetary’sini gördünüz mü? Orada tüm dünya var, düşündüğünüzden daha fazla harita. Ağaç örtüsü. Toprak tipi. Wikidata.org’a gidebilir ve tüm ünlü köpeklerin veya nüfusu bir milyonun üzerinde olan şehirlerin bir listesini isteyebilirsiniz. Buluta koyduğunuz bir dosyayı alıp onu bir coğrafi veritabanı haline getirebilen yeni bir veri formatı olan Zarr var. Datasette adlı çok sevilen bir araç, veritabanınızı hızlı bir şekilde bölünmüş bir web sitesine dönüştürür. İstemci ve sunucu arasındaki geleneksel çizgi bulanıklaşıyor. Bu soyut şeyler, ancak sonuç şu ki, insanlara büyümeleri için bir şeyler vermek için verileri oraya koymak giderek daha kolay hale geliyor. Yeni müşterekler web olarak değil şekilleniyor sayfalar (Wikipedia bir yana) ancak web olarak veri.

Dünyayı işlemek için oturduğunuzda, bir seçimle karşı karşıya kalırsınız. Var olan güçlerin içine çekilebilir ve onları komplocuların birbirine bağlı vahşi ağları aracılığıyla yorumlamaya karar verebilirsiniz. Onu yaptım. Sektörünüzü yöneten, hükümeti yöneten büyük cesur isimlere bakabilir ve bunların kaçının birbirinin yönetim kurulunda hizmet ettiğini görebilirsiniz. Ben de bunu yaptım. Yine de yap. Çok fazla. Veya dünyanın ne kadarının makul bir ağ bağlantısına ve anlama arzusuna sahip herkesin kullanımına açık olduğuna bakabilirsiniz. İşler oldukça acımasız görünüyor, ancak yetiştirmem gereken çocuklarım var ve onlara göstereceğim şey bu: Başkalarının gücü hakkında endişelenmek yerine, ne indireceğinizi düşünün. Umarım onunla daha iyi bir şey yapabilirsiniz.


Bu makale Temmuz/Ağustos sayısında yer almaktadır. Şimdi abone ol.Kaynak : https://www.wired.com/story/internet-age-no-secrets/

Yorum yapın