Şirketiniz AWS gibi kullanıma dayalı bir iş modelini nasıl benimseyebilir – Teknolojik Haberler


300+ arasında Amazon Web Services’in (AWS) yıllar içinde piyasaya sürdüğü hizmetlerin tek bir tanesinin yanlış fiyatlandırılmaktan geri alınması gerekmedi.

Bu bir tesadüf değil.

Kullanıma dayalı fiyatlandırma (UBP), çok yüksek düzeyde gelir artışı ve ürün benimsemesi sağlar. Bulutta faaliyet gösteren herhangi bir şirket, müşteriye sağlanan değeri optimize eden en iyi uygulamalar ve çerçeveler tarafından etkinleştirilen kullanıma dayalı bir fiyatlandırma modelini benimseyebilir (ve benimsemelidir).

AWS’de birkaç yıl genel müdür olarak çalıştım, burada Amazon CloudSearch’ü ve bağlı hizmetlerin bazılarını, kullanıma dayalı bir fiyatlandırma modelinin arkasında bir milyar doları aşan gelire ölçeklenirken kişisel olarak denetledim. Daha sonra, Amazon OpenSearch’ü başlattığımızda, aynı model onun muazzam başarısına ve benimsenmesine katkıda bulundu.

Kullanıma dayalı model, bulutta anlamlı olan tek modeldir. Altta yatan altyapının esnek doğası göz önüne alındığında, üstte katmanlanan her şeyin aynı esnekliğe sahip olması gerekir – buna fiyatlandırma da dahildir. Aşağıda, işletmenizde kullanıma dayalı bir fiyatlandırma modeline başlamak için yedi adımı sıralıyorum.

Ölçümün kendi eseri olarak var olmasının en önemli tek nedeni, özellikle yapmak için tasarlandığı şeydir – kullanımı izlemek.

1. Adım: Kullanım ölçümünü uygulayın

Pek çok şirket, bir fiyatlandırma modeliyle başlayıp daha sonra kullanımı ölçmek için geri adım atmaya çalışma hatasına düşer.

Bu yanlış bir yaklaşımdır. İlk adım, tüm teknolojik yapılarınızı ölçmek olmalıdır. Sıfırdan bir başlangıç ​​binasıysanız, ölçümlemeyi en baştan uygulamak size muazzam bir avantaj sağlayacaktır.

Kimin neyi, ne zaman, nerede ve ne kadar kullandığını bilmek, tüm işlevsel gruplar ve ekipler arasında değerli içgörüleri açığa çıkarmanıza ve fiyatlandırmayı belirlemeyi çok daha kolay hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Amaca yönelik bir ölçüm hizmeti arayın

Yalnızca fiyatlandırma planlarının belirttiği kalemleri ölçme (kullanım araçları) tuzağına düşmeyin. Teknoloji yığınınızı bütünsel olarak ölçün. Önce ölçümlemeyi düşünmeli, ardından fiyatlandırma ve faturalandırmadan ölçüme geçmeyi değil, fiyatlandırma ve faturalandırmaya geçmeyi düşünmelisiniz.

İşte bunu içselleştirmenin iyi bir yolu:

API çağrılarından ücret almak istediğinizi bildiğinizi ve API çağrıları için sayıya göre katmanlı bir fiyatlandırma modeli düşünmeye başladığınızı varsayalım. Bu ölçümden geriye doğru giderek, API çağrılarının sayısını ölçmeniz gerektiği sonucuna varacaksınız.

Bunu ileri ölçüm yaklaşımıyla karşılaştırın. İlk olarak, müşterilerinizin ürününüzle nasıl etkileşime geçtiğinin temel özelliklerinden biri olduğu için API çağrılarını kullanmanız gerektiğini belirlersiniz. Ardından kendinize bir API çağrısı aracını kullanmanın bütünsel bir yolunun ne olduğunu soruyorsunuz.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/how-your-company-can-adopt-a-usage-based-business-model-like-aws/

Yorum yapın