Şirket, Amazon’un Sahte Ürün Satmak İçin Kayıt Olan Satıcılarda Düşüş Görüyor


Ne oluyor

Amazon, tüketicileri dolandırıcılık ürünlerinden ve işletmeleri sahtekarlıklardan koruma çabalarının bir parçası olarak, yıllık bir rapora göre, sahte ürünleri sitesinden uzak tutmaya yönelik yatırımları artırıyor.

neden önemli

E-ticaret, kalpazanların milyonlarca kişiye sahte mal satmasını kolaylaştırarak tüketicileri ve yasal işletmeleri dolandırdı.

Amazon, sahte ürünleri perakende sitesinden uzak tutmak için 2021’de yatırımlarını artırdığını ve Çarşamba günü yayınladığı yıllık bir marka koruma raporuna göre çabalarının işe yaradığına dair işaretler gördüğünü söyledi.

Şirket, sahteciliği önleme programlarına 900 milyon dolardan fazla harcadı ve 2021’de soruna odaklanan 12.000’den fazla kişiyi istihdam etti. Bu, önceki yıl 700 milyon dolardan 10.000 kişiye yükseldi. Aynı zamanda Amazon, otomatik sistemlerinin 2021’de sitede mağaza kurmak için kötü aktörlerin daha az girişimini tespit ettiğini ve durdurduğunu ve bir önlemin sahtecilik içerdiği ortaya çıkan ortalama işaretli vakalarda daha az marka gösterdiğini söyledi.

Amazon teknoloji başkan yardımcısı Mary Beth Westmoreland, Amazon’dan artan para ve insan gücü yatırımının gerekli olduğunu söyledi.

Westmoreland, “Bu, ne yazık ki, sahtecilik sorununun ortadan kalkmadığı gerçeğine işaret ediyor,” dedi ve “bu, endüstri çapında bir sorun.”

Sahtecilik, e-ticareti yıllardır rahatsız ediyor. Çevrimiçi alışveriş, müşterilerin dünyanın her yerinden ürün satın almasını ve küçük işletmelerin küresel bir pazar bulmasını kolaylaştırırken, kalpazanların milyonlarca insana sahte satmasını da kolaylaştırır. ABD’deki en büyük e-ticaret platformu olan Amazon, dolandırıcılar için bir platform sağlayarak alışveriş yapanları potansiyel olarak tehlikeli sahtekarlıklara maruz bıraktığı ve işletmelere zarar verdiği için tüketici koruma savunucularından ve iş gruplarından gelen eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Amazon, sahte ürünleri ve şüpheli satıcıları hızlı bir şekilde tespit etmekle görevlendirilen AI bilim adamlarını işe almanın yanı sıra, e-ticaret devi ile bir iletişim hattı oluşturan ve sorunları bildirmek için araçları düzene sokan bir marka kaydı oluşturarak yanıt verdi. Ayrıca, markaların ürünlerinin sahte olduğuna inanılan listelemeleri bastırmak için bir sistem oluşturdu.

Amazon ayrıca sahte ürünler sattığını iddia ettiği satıcılara dava açtı ve mahkemelerden Amazon’da satışlarını durdurmalarını istedi. Nisan ayında Çinli yetkililer, Amazon ve moda evi Salvatore Ferragamo’nun iddia edilen operasyonla ilgili istihbarat paylaşmasının ardından sahte lüks malların bulunduğu bir depoya baskın düzenledi.

ABD’li milletvekilleri sahtekarlığı mevzuatla çözmeye çalıştılar, ancak Amazon çabalarını yumuşak bir şekilde aldı. şirket onayladı Etsy ve eBay’de olduğu gibi Temsilciler Meclisi’nin INFORM Yasası versiyonu, e-ticaret platformlarının sitelerindeki satıcılar hakkındaki bilgileri doğrulamasını gerektirir. Ancak, şirketler en iyi uygulamalar listesini takip etmezlerse dava riski yaratacak olan tasarının Senato versiyonuna karşı çıktı.

Amazon, ABD, İngiltere, Avrupa Birliği, Kanada ve Japonya’da satış yapan çevrimiçi mağazalar açmak için kimlik belgeleri sağlaması gereken satıcılarla yüz yüze veya görüntülü oturumlar gerektiren bir satıcı doğrulaması sürümü uyguladı.Kaynak : https://www.cnet.com/tech/services-and-software/amazon-sees-dip-in-sellers-signing-up-to-sell-counterfeits-company-says/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın