SingleStore, veritabanı işini büyütmek için ek nakit artırıyor – Teknolojik Haberler


Tek Mağazabulut ve şirket içi uygulamalar ve analitik sistemler için veritabanları sağlayıcısı, bugün F Serisinin bir uzantısı olarak 116 milyon dolar artırdığını duyurdu. Yeni nakit, şirketin toplamını “tek boynuzlu at statüsünde” 385 milyon dolara (yani CEO Raj Verma, ürün geliştirmeye ve SingleStore’un çalışan sayısını yıl sonuna kadar yaklaşık 400 çalışandan 485’e çıkardığını söylüyor.

Goldman Sachs, Sanabil, Dell Technologies Capital, Google Ventures, Hewlett Packard Enterprise, Rev IV, IBM ve Insight Partners’ın katılımıyla SingleStore’un F Serisi uzantısına öncülük etti. SingleStore, yazılım yatırım bankacılığının genel müdürü olduğu Aryaka Networks ve Deutsche Bank aracılığıyla gelen yeni bir finans müdürü Brad Kinnish’i getirdiğinde gelir.

Kaynak yaratma, belki de esnek veri depolama ve işlemeyi mümkün kılan platformlara yönelik artan talebi yansıtıyor. Giderek daha popüler hale gelen bir uygulama, büyük veri analitiği veya kalıpları, korelasyonları ve eğilimleri (örneğin, müşteri tercihleri) ortaya çıkarmak için verileri inceleme sürecidir. Göre son bir anketbüyük veri ve yapay zeka girişimlerine yılda 50 milyon dolardan fazla yatırım yapan firma sayısı 2019’da %33,9’a yükseldi. Aynı anket, şirketlerin büyük çoğunluğunun veri ve analitiğin kuruluşlarının dijital dönüşüm girişimlerinin anahtarı olduğuna inandığını ortaya koydu.

SingleStore tarafından sağlanan bir yetenek olan, gerçek zamanlı olarak verilerden içgörüler çıkarmaya yönelik kuruluş içinde doğal olarak bir ilgi artışı oldu. Fivetran’a göre anketŞirketlerin %82’si eski bilgilere dayanarak kararlar veriyor. Ankete katılan şirketlerin yüzde seksen beşi, bunun yanlış kararlara ve gelir kaybına yol açtığını söyledi. Gerçek zamanlı veritabanları bunu çözmeyi vaat ediyor.

SingleStore, 2011 yılında Eric Frenkiel, Adam Prout ve Nikita Shamgunov tarafından MemSQL olarak kuruldu. Frenkiel, Meta’da özellikle Facebook platformunda ortaklık geliştirmeye odaklanan bir mühendisti. Prout, Microsoft’ta şirketin SQL Server ürününe katkıda bulunan bir yazılım mühendisiyken, Shamgunov hem Microsoft’ta hem de Meta’da kıdemli yazılım geliştirme mühendisi ve altyapı mühendisi olarak zaman geçirdi.

Verma, bir eş CEO rolünde bir yıl sonra 2020’de CEO oldu.

SingleStore’un teknolojisi, ilişkisel veritabanı olarak bilinen şeydir, yani veritabanındaki diğer veri parçalarıyla ilişkili verileri tanımlamak ve bunlara erişmek için bir satır ve sütun yapısı kullanır. Bu, depoladığı veri türü için optimize edilmiş bir depolama modeline sahip ilişkisel olmayan bir veritabanına karşıdır. Aksi takdirde, herhangi bir veritabanı sistemi gibi SingleStore, veritabanında bulunan veriler için sorgular biçimindeki istekleri (örneğin, bir kullanıcı profili, resim, video veya belge için) kabul eder ve uygulamalardan, web sitelerinden veya başka yerlerden gelebilecek bu sorguları işler – sonuçları döndürmek için.

Sağlayıcı, müşterilerin gerçek zamanlı işlemleri ve analitiği tek bir veritabanında çalıştırmasına olanak tanır. Platformdan yararlanan müşteriler, verilerin bir veya birden fazla havuzda depolanıp depolanmadığına bakılmaksızın verilerini tek bir varlık olarak entegre edebilir, izleyebilir ve sorgulayabilir. SingleStore, depolama ve hesaplamayı ayırarak, veritabanı platformunun saniyede bir trilyon satırı işleyebileceğini, saatte milyarlarca satır veriyi alabileceğini ve on binlerce tablo içeren veritabanlarını barındırabileceğini iddia ediyor.

“SingleStore, işlem analitiği ve gerçek zamanlı makine öğrenimi gibi bireysel uygulamalar arasında bu iş yükleri birbirine müdahale etmeden bilgi işlemi birbirinden ayırarak benzersiz ölçeklenebilirlik sağlıyor. İş yükleri, gereksiz veri hareketini, maliyetleri ve karmaşıklığı en aza indiren paylaşılan veritabanlarında çalışır, “dedi Verma, Teknolojik Haberler’a bir e-posta röportajında. “[It also] CPU kullanımını en üst düzeye çıkararak müşterilerin tek bir sorguyu işlemek için makinelerindeki tüm çekirdekleri kullanmalarına olanak tanır.”

Diğer rakipleri arasında SingleStore, ilişkisel veritabanı hizmeti pazar payı için Imply, Oracle, Snowflake ve MongoDB ile rekabet ediyor. Ancak şirket, Dell ve IBM gibi büyük kurumsal ortaklarla ortak çözümler başlatarak kendisi için iyi bir iş çıkardı. Verma, SingleStore’un Hulu, Uber ve Comcast dahil olmak üzere yaklaşık 300 markadan oluşan bir müşteri tabanıyla yıllık yinelenen gelirde 100 milyon dolara yaklaştığını söylüyor. 2022 mali yılı için işletme geliri yaklaşık 50 milyon dolar.

SingleStore’un büyümesini kısmen sağlayan şey, yaygın ve sürekli buluta geçiştir — Gartner tahmin eder 2022 yılına kadar tüm veritabanlarının %75’inin bir bulut hizmetine taşınacağı. Verma’ya göre, şirketin bulut tabanlı hizmeti için yeni müşteri kazanımı %300 artarken, bulut geliri %150 arttı.

Verma, yaklaşan ekonomik karşı rüzgarlar hakkında sorulduğunda, “SingleStore tüm olası rüzgarları savuşturmak için iyi bir konumdadır,” dedi. Açıkladığı finansal verilere göre, bu doğru görünüyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/singlestore-raises-additional-40m-to-grow-its-database-business/

Yorum yapın