Singapur ‘acımasız, amansız bir şekilde sert’ kripto kayıtları konusunda uyardı • The Register


Singapur’un Para Otoritesi (MAS), kriptodan ilham alan merkez bankası dijital para birimlerine odaklanan yerel bir mükemmellik merkezinin lansmanını memnuniyetle karşıladığı aynı hafta, kripto kovboylarını ada ülkesinde zorlu bir yolculukla karşı karşıya oldukları konusunda uyardı.

Mükemmeliyet merkezi (COE) tarafından kurulmuştur. Mojaloop Vakfı – dijital finansal hizmetleri bankalara erişim sağlayanlar için erişilebilir kılmak için ödeme platformları oluşturmaya yönelik açık kaynaklı bir çaba. bu Genişletilmiş CBDC’lerin ödeme yeteneklerini incelerken hackathonlar, çalıştaylar ve pilot projeler aracılığıyla “gelişmekte olan pazarlarda finansal katılımı hızlandırmayı” hedefliyor.”

Singapur’un egemen servet fonu Mojaloop’a yatırım yaptı ve MAS’ın baş fintech sorumlusu Sopnendu Mohanty bir yönetim kurulu danışmanı olarak görev yapıyor ve otorite, Bill & Melinda Gates Vakfı, Google ve daha pek çok kişinin yanı sıra Vakfın çalışma grubuna temsilciler sağlıyor.

Mohanty selamlandı COE ve Vakfı “finansal hizmetlerin geleceğine doğru bir adım” olarak değerlendirdi ve MAS’ın COE’nin “daha sorunsuz sınır ötesi işlemlere olanak sağlamak için daha fazla uluslararası işbirliğini teşvik etme” çabalarını desteklemesini dört gözle beklediğini söyledi.

Ancak FinTech patronu, dijital para birimlerinin daha serbest kullanımı konusunda daha az hevesli bir duruş sergiledi.

Mohanty, “Piyasadaki hiçbir kötü davranışa toleransımız yok. Biri kötü bir şey yaptıysa, acımasız ve amansız bir şekilde sertiz” dedi. söylenmiş The Financial Times.

“Birçok kripto para birimi tarafından dostça olmadığımız için çağrıldık, Benim yanıtım şu oldu: Ne için dost? Gerçek bir ekonomi için mi yoksa gerçek olmayan bir ekonomi için mi dostça?” Mohanty ikiye katlandı.

Memur ayrıca Singapur’un üç yıl içinde devlet destekli bir alternatif sunacağını tahmin etti, çünkü özel kripto para birimini piyasada kargaşaya neden olmakla suçladı – 40 milyar dolar gibi. Luna o kadar da stabil olmayan coin kazası.

Mohanty, Mojaloop gibi çabaların Singapur’un daha çok hoşuna gittiğini belirtti ve dijital para biriminin sonunda platforma entegre edileceğini ve Singapur dışındaki merkez bankalarının kullanımına sunulacağını belirtti.

MAS’ın kendisi de geçmişte alternatif nakite karşı uyardı. Ocak ayında ticaretini caydırdı ve belirli ortak alanlarda dijital ödeme belirteçlerinin tanıtımını sınırlamak için harekete geçti.

Mohanty, kriptoya karşı çıkan ilk yüksek rütbeli Singapur kamu görevlisi değil. Mayıs ayı sonlarında, başbakan yardımcısı Heng Swee Keat konferansa katılanlara şunları söyledi: perakende yatırımcılar kripto para birimi satın almamalıgeçen hafta da olsa beyan “FinTech potansiyeli muazzam olmaya devam ediyor.”

Singapur’un dijital merakı, CBDC test edilmiş birlikte çalışabilirlik testleri Avustralya, Malezya ve Güney Afrika ile sınır ötesi ödemeler için – Heng’in “prototipleme yoluyla çeşitli tasarım yaklaşımlarını doğruladığını” belirten bir çaba ve bunun sonucunda ortaya çıkan tavsiyelerin “sınır ötesi ödemeleri geliştirmek için G20 yol haritasını destekleyeceğini” söyledi. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/27/singapore_cbdc_crypto_policy/

Yorum yapın