Şimdi neredeyse 10 yaşında olan ve çok sayıda hit alan Pear, açık ara en büyük fonunu kapattı – Teknolojik Haberler


2012’deki başlangıcından beri takip ettiğimiz Palo Alto, Ca. merkezli bir girişim şirketi olan Pear, dördüncü fonunu 410 milyon $’lık sermaye taahhüdüyle kapattı, yeni bir SEC dosyalama.

Pear’ın 2013’te 50 milyon dolar, 2016’da 75 milyon dolar ve uzun süredir sınırlı bir ortak olan Chicago Üniversitesi de dahil olmak üzere 2019’da 160 milyon dolarlık sermaye taahhütleriyle kademeli olarak kapanan ilk üç fonundan büyük bir adım.

Yorum için ulaşılan ortak kurucu Pejman Nozad, “Yorum yapamam!” şeklinde bir e-posta gönderdi.

Nozad ve kurucu ortak Mar Hershenson, şirketin her zamankinden daha büyük raundlar yükseltmeye giden kayda değer sayıda şirkette en eski destekçilerden biri olduğu göz önüne alındığında, yeni oluşan ekipleri finanse etmek isteyen önde gelen erken aşamadaki yatırımcılar için uzun zamandır ilk durak olmuştur. Şu anda halka açık şirketler DoorDash ve Guardant Health dahil olmak üzere daha yüksek değerlemeler.

Neredeyse başka herhangi bir firma varlığından haberdar olmadan önce Pear’dan sermaye çekmek için diğer girişimler arasında, kapalı olan derin bağlantılı başlangıç ​​Şubesi yer alıyor. 300 milyon dolar Şubat ayında 4 milyar dolarlık bir değerlemeyle fonlamada; Gusto, geçen yaz büyüdüğünde 9,5 milyar dolar değerindeydi. 175 milyon dolar finansmanda; ve güneş enerjisi endüstrisi için yazılım hizmetleri sağlayan ve Şubat ayında 4 milyar dolar değerinde bir şirket olan Aurora Solar, 200 milyon dolar yuvarlak.

Diğer firmalar gibi, Pear’ın da hala özel portföy şirketlerinin değerlemelerinin, bu düzeltmenin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak – muhtemelen çok fazla – aşağı kaydığını görmesi muhtemel.

Bu hafta mobilite odaklı bir etkinlik için Teknolojik Haberler’a katılan Hershenson, sahnede, pazarın ne kadar köpüklü büyüdüğü göz önüne alındığında, girişimlerin inişli çıkışlı bir yolculuğa çıktığını kaydetti.

olup olmadığını sordu başlangıç ​​partisi bitti, Hershenson yanıtladı: “Belki kısa bir süreliğine bitti. . .Sorun şu ki, piyasa 2021’de çok yüksek fiyatlıydı ve hepimiz bu fiyat değişikliğine uyum sağlıyoruz ve bu da şirketlerin para toplama şeklini değiştiriyor.

“Borsanın çok düştüğünü herkes biliyor” demişti. “Yazılım stokları bazı durumlarda %80 düştü. [Meanwhile] Özel bir şirketseniz ve çok şanslıysanız ve 2021’de para topladıysanız, ARR’nizde 100x’in katlarını almış olabilirsiniz. Bugün, bu katlar 10x veya 20x. Bunun anlamı, şirketiniz 2 milyar dolar olsaydı [at the time of your fundraise]şirketiniz [now] 200 milyon dolar değerinde.

Fiyatlarda keskin bir sıfırlama olsa bile, Pear’ın bugüne kadarki başarısı yadsınamaz. Ayrıca pek olası değil.

Nozad, çok ünlüydü, daha önce müşterilerinin evlerine kilim taşımakta ısrar eden bir kilim satıcısıydı, uzun sohbetler sırasında kilim hakkında bilgi edinecek ve işlerini öğrenecekti. Sonunda patronu için bir izci ve bazı çok güçlü insanların güvenilir bir arkadaşı oldu.

Sequoia’dan Doug Leone, “İyi bir koklayıcısı var ve bu adama güveniyorum” Forbes’a söyledi 2012’de. “O benim gibi, topraktan.” Aslında Sequoia, Guardant Health ve DoorDash dahil olmak üzere Pear’ın finanse ettiği bir dizi şirketi destekledi.

Bu arada, ortağı Mar Hershenson da on yıl önce çok aykırıydı. Daha önce birkaç şirket kurmasına ve yüksek lisans ve doktora derecelerine sahip olmasına rağmen. Stanford Üniversitesi’nden elektrik mühendisliği diploması aldı, İspanya’nın yerlisi ve VC çevrelerinde daha sıra dışı, daha önce başka birinin girişim şirketinde dişlerini kesmemiş bir kadın. Bu bugün çok dikkate değer görünmese de, on yıl önce bile bir VC olarak çok nadir bir şirketteydi.

Pear, bu haftanın başlarında yalnızca davetlilerin katıldığı bir tanıtım gününe ev sahipliği yaptı ve bu gün, gelecek haftanın başlarında okuyucular için kapsamına gireceğiz. (Y Combinator’dan farklı olarak, ekip, nispeten sınırlı sayıda şirket için her yıl bir demo günü düzenliyor – tipik olarak 10 civarında.)

Bu arada, diğer en yeni çeklerinden bazıları, işletmelerin para yönetimi yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmak için bir SaaS platformu sağlayan iki yaşındaki Austin, Tex., Sudozi’ye gitti ve daha bu ay 4,3 milyon dolar Armut liderliğindeki tohum turu.

Pear ayrıca yakın zamanda, iki yaşındaki Bay Area merkezli bir girişim olan Osmind’e, akıl sağlığına odaklanarak hasta bilgilerini ve belgelerini grafiklendirmek ve güncellemek için yazılım yapan bir takip kontrolü yazdı. kıyafet kaldırdı 40 milyon dolar DFJ Growth liderliğindeki B Serisi finansmanda, bu ayın başlarında da yaptığı bir duyuru.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/20/pear-now-nearly-10-years-old-and-with-numerous-hits-just-closed-its-biggest-fund-by-far/

Yorum yapın