Silikon Vadisi’ndeki işten çıkarmalar durgunluk endişelerini artırıyorMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

On yıllık bir coşkunun ardından, Silikon Vadisi start-up’ları, risk sermayedarları ve yerleşik teknoloji şirketleri benzer şekilde yatırımları kesiyor ve işçileri işten atıyor, bu da teknoloji dünyasındaki bazı kişilerin bir ABD durgunluğunun yolda olduğunu açıkça tahmin etmelerine neden oluyor.

Facebook ve Amazon çılgın işe alım adımlarını yavaşlatırken, scooter şirketi Bird ve e-posta istemcisi Superhuman gibi yüksek uçan yeni şirketler işçileri işten çıkardı. Tesla CEO’su Elon Musk kısa süre önce çalışanlarına ekonomi hakkında “süper kötü bir his” olduğunu söyledi ve risk sermayesi şirketi Lightspeed Venture Partners bir blog yazısında “son on yılın patlama zamanlarının açık bir şekilde sona erdiği” konusunda uyardı.

Perşembe günü, moda teknolojisi şirketi Stitch Fix, maaşlı pozisyonların yaklaşık yüzde 15’ini veya toplam 330 rolü kestiğini ve hisse senedi fiyatının düşmesine neden olduğunu söyledi. CEO Elizabeth Spaulding, çalışanlara bir not yazarak, o sabah işlerini kaybeden insanlara söylendi.

Spaulding, “Son iş ivmemiz ve belirsiz bir makroekonomik ortamın ışığında, işimize ve geleceğimizi inşa etmek için gerekli olan şeylere yeni bir bakış attık” dedi.

Daha geniş endüstri çöküşü, teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksinin yüzde 3.5 düştüğü Cuma günü daha da kötüleşti. Şimdi yıl için yüzde 28 düştü.

Ani değişim sektördeki birçok kişiye kırbaç veriyor. Risk sermayedarları, teknoloji kurucuları ve düzenli çalışanlar karamsarlığın aşırı mı yoksa teknolojinin gerçekten kömür madenindeki kanarya mı olduğunu tartışırken, belirsizlik Silikon Vadisi’ne yerleşti ve ABD ekonomisinde daha geniş bir gerilemeye işaret ediyor.

Post-Schar School anketi, çoğu Amerikalı enflasyonun daha da kötüleşmesini bekliyor

UCLA’da ekonomi profesörü olan Till von Wachter, teknoloji girişimlerinin ekonomi için “öncü bir gösterge” olarak hizmet ettiğini söyledi. Daha yüksek faiz oranları, yeni girişimleri finanse etmek için para toplamanın daha zor olduğu anlamına gelebilir – ki bu genellikle bir kar elde etmek için biraz zaman alır.

Von Wachter, “Faiz oranlarındaki değişikliklere en duyarlı sektörlerden biri bunlar” dedi. “Geleceğin nasıl olacağına inandığımız şeye çok bağlılar.”

Tech, yalnızca sahipleri ve yatırımcıları değil, aynı zamanda düzenli maaşlarına ek olarak hisse senedi ödenen yüz binlerce çalışanı zenginleştiren yükselen değerlemelerle, son on yılın kükreyen boğa piyasasından son derece yararlandı. Emeklilik planları ve 401(k)milyon Amerikalı Apple, Amazon, Google ve Microsoft gibi şirketlerden trilyon dolarlık rekoru kırarak ve İtalya veya Brezilya gibi tüm ekonomilerin yıllık üretimi kadar değerli hale gelmesinden yararlandı.

Yıldan yıla yükselen değerlemeler, yükselmekten başka gidecek bir yer olmadığına dair yaygın bir his yarattı. Tüm bir nesil teknoloji çalışanları ve kurucuları, uzun açık iş listelerinin olmadığı, yeni projelerin kolayca onaylandığı ve işverenlerin onlara ücretsiz yemek ve sınırsız tatil gibi bir dizi avantaj atmadığı bir sektörde hiç çalışmadı.

Küresel liderler krizler çoğaldıkça ekonomik tehlikeler konusunda uyarıyor

Geleneksel risk sermayedarları da dahil olmak üzere, devlet tarafından işletilen devlet varlık fonlarına kadar yatırımcılar, hiç bitmeyecek gibi görünen teknoloji patlamasına girmenin yollarını aradıkça, para daha küçük teknoloji şirketlerine de aktı.

Tech, yakın geçmişte titrek anlarla karşı karşıya kaldı. Koronavirüs pandemisinin başlangıcında milyonlarca Amerikalı işini kaybetti ve piyasanın geri kalanıyla birlikte teknoloji hisseleri hızla düştü. Ancak neredeyse anında toparlandı ve hükümet harcamalarının ekonomiyi desteklemesi ve insanların paralarının çoğunu e-ticaret ve dijital hizmetlere harcaması nedeniyle birçoğu pandemi sırasında daha da güçlendi.

Bazı önde gelen teknoloji armatürleri için bu an farklı geliyor.

Mavi çipli Silikon Vadisi risk sermayesi şirketi Sequoia Capital’in liderleri, “Bunun, pandeminin başlangıcında gördüğümüz gibi eşit derecede hızlı V şeklinde bir toparlanmanın ardından başka bir dik düzeltme olacağına inanmıyoruz” dedi. Tech News organizasyonu tarafından yayınlanan portföy şirketlerine sunabilir. Bilgi. “Piyasadaki gerilemenin tüketici davranışlarını, işgücü piyasalarını, tedarik zincirlerini ve daha fazlasını etkilemesini bekliyoruz.”

Bu, pandemik sevgililerin sıkışmayı hissetmesi de dahil olmak üzere erken uyarı işaretlerini takip ediyor: Egzersiz şirketi Peloton’un hisseleri düştü ve ünlü video uygulaması Cameo personeli işten çıkardı. Amazon ayrıca depo alanını aşırı genişlettiğini söyledi ve Uber CEO’su Dara Khosrowshahi gelecek daha zor zamanlar konusunda uyardı. Microsoft, Amazon, Apple, Tesla ve Google, yılın başından bu yana piyasa değerlerinin en az yüzde 20’sini kaybetti.

Musk tarafından satın alınmak üzere görüşülen Twitter bile, anlaşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ve şirketin iş beklentileri konusunda karamsar bir piyasa tarafından ödemeye razı olduğu fiyatın altına çekildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı hızlanırken, Çin ekonomisi yeni pandemi kısıtlamaları nedeniyle sallanırken ve ABD Federal Rezervi enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yükseltirken, yeni bir ekonomik belirsizlik dalgası dünyayı sardı. Bu belirsizlik, Silikon Vadisi’ni erken vurdu ve hisse fiyatları Ocak ayında keskin bir düşüşe başladı.

Küresel kaosun ortasında, teknoloji endüstrisi nadir görülen bir düşüş yaşıyor

Yatırımcı güveninin olmaması da hızla yeni kurulan şirketlere kaydı.

Yıllardır, yatırımcılar halka açılmak ve büyük bir getiri elde etmek umuduyla yeni kurulan şirketlere para akıyorlardı, ancak bu yol artık güvenilir bir şekilde karlı görünmüyor. Paraları henüz kârlı olmayan teknoloji şirketlerine bağlı olan risk sermayedarları, onlara harcamalarını kısmalarını ve çok fazla para olmadan daha uzun süre dayanmaya hazırlanmalarını söylüyor.

Bu şirketler, sırayla, işten çıkarmalar ve işe alımların dondurulmasıyla piyasadaki düşüşe tepki vermeye başlıyor.

Ve birçok şirket maliyetlere çok fazla dikkat ediyor. Elektrikli scooter ve bisiklet şirketi Bird, bu hafta maliyetleri düşürdüğü için çalışanlarının yaklaşık yüzde 23’ünü bırakmak zorunda kaldığını söyledi.

Baş İletişim Sorumlusu Rebecca Hahn yaptığı açıklamada, “Mikro elektrikli araç taşımacılığına olan ihtiyaç ve erişim hiç bu kadar büyük olmamıştı, herkesi etkileyen makro ekonomik trendler, kârlılığa giden yolumuzun hızlanmasına neden oldu.” Dedi.

Crunchbase’e göre, küresel risk sermayesi finansmanı Mayıs ayında 39 milyar dolara düştü ve Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyesi oldu.

Crunchbase News’in kıdemli veri editörü Gené Teare, “Kamu piyasalarında olanlardan dolayı yatırımcıların çok daha dikkatli olduğunu görüyoruz” dedi.

Elon Musk, verileri saklayarak Twitter anlaşmasından çekilmekle tehdit ediyor

Seattle merkezli yatırımcı Greg Gottesman, kendisinin ve diğer yatırımcıların şirketlere dikkatli olmalarını tavsiye ettiğini söyledi, ancak birçok teknoloji girişiminin ekonomik krizler sırasında hala başarılı olduğunu kaydetti.

Pioneer Square Labs’in genel müdürü Gottesman, “Akıllıca büyümeye daha fazla odaklanılıyor” dedi. “Doğru sayıda insanı doğru noktalara yerleştirmek ve agresif bir şekilde değil, akıllıca büyümeye çalışmak.”

Blank Ventures’ın kurucu ortağı ve genel ortağı Antoine Nivard, daha geniş ekonomik kaygıların gerçek olduğunu, ancak yönetim kurulu genelinde yatırım ve harcamaların kesilmesi yeni sorunlar yaratabileceğini söyledi. Birçok start-up, diğer teknoloji şirketlerine yazılım satıyor, bu da onları özellikle endüstri genel olarak harcama hızını yavaşlattığında savunmasız hale getiriyor.

“Orada kendini gerçekleştiren bir kehanet de var. Nivard, buharlaşan ilk talep, birbirine satış yapan start-up’lar” dedi. “Keşke biraz daha az panik olsaydı ve nüans hakkında biraz daha fazla düşünseydin.”

Yavaşlamanın diğer sektörlere daha geniş bir durgunluk geleceği anlamına gelip gelmediği hala açık bir soru. Herkes teknolojiyi tüm ekonomi için bir öncü olarak görmez. Bunun yerine, teknoloji endüstrisi, daha fazla fon aldığı ve değerlemeleri şirketlerin hak etmediği seviyelere yükselttiği için diğer sektörlerden daha fazla düşmek zorunda kalabilir.

Start-up inkübatörü Launchpeer’in kurucusu Jake Hare, “İnsanlar geri dönüyor ve ‘Belki de yaptığımız miktarları fiyatlandırmamalıydık’ diyor” dedi.

Küresel kaosun ortasında, teknoloji endüstrisi nadir görülen bir düşüş yaşıyor

Berkeley’deki California Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan James Wilcox, yeni kurulan şirketlere yapılan yatırımın geri çekilmesinin, FED’in ekonomiyi soğutmaya ve enflasyonu düşürmeye çalışırken tetiklemeye çalıştığı türden bir şeye bir örnek olduğunu söyledi. Bu resesyon anlamına gelmiyor.

Wilcox, “Bu parti bitti,” dedi. “Mutlaka korkunç bir akşamdan kalma olması gerekmiyor.”

Kıdemli risk sermayedarlarından gelen karamsarlık, genç nesli eğitme ve bir gerileme durumunda onları harcamaları kısmaya teşvik etme çabasının bir parçası olabilir.

Wilcox, “28 yaşındaki bazılarını finanse ediyorsanız, bir hız treni bilmiyorlar, tek bildikleri bir roket gemisi” dedi. “Finansal bir kışın neye benzediğini görmediler. Daha soğuk bir bahar bile görmediler.”Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/06/11/silicon-valley-cuts/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın