Siber güvenlik ve meta veri deposu: Zayıf noktaları belirleme


Transform 2022’yi 19 Temmuz’da ve neredeyse 20 – 28 Temmuz’da geri getirmekten heyecan duyuyoruz. Bilgili görüşmeler ve heyecan verici ağ oluşturma fırsatları için yapay zeka ve veri liderlerine katılın. Bugün kayıt Ol!


Sayısız sosyal medya platformlarınızda gezinirken, caddede yeni açılan yeni restoranın yorumlarını okumak için çevrimiçi atlayın veya annenize doğum günü hediyesi almak için en sevdiğiniz sanal satıcıya giriş yapın, kendinizi anneniz gibi hissetmeyebilirsiniz. çevrimiçi hayat değişiyor. Şanslar, yine de, dijital statüko çok daha uzun süre statüko olarak kalmayacak.

Gerçekten de, gelecekteki bir deniz değişikliğinin oldukça derin göstergeleri var. Zuckerberg kısa süre önce Facebook’u Meta olarak yeniden vaftiz etti. Microsoft şu anda oyun devini satın alma sürecinde. Activision Kar fırtınası, yaklaşık 70 milyar dolar. İkonik moda evi Ralph Lauren bile bir dizi sanal giysi ve aksesuar piyasaya sürdü.

Öyleyse hem teknoloji hem de ticaret dünyasında bu kadar sismik kaymalar yaratan nedir ve neden umursayasınız ki?

Bu meta veri deposu ve teknoloji dünyasının uğultusunu taşıyor. Muhtemelen bu terimi kendiniz duymuşsunuzdur, ancak bunun ne hakkında olduğu konusunda net olmayabilirsiniz.

Meta veri deposunu anlama

Özetle, metaverse, çevrimiçi dünyanın tamamen sürükleyici bir deneyimini sağlamak için sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik (AR/VR) kullanan internetin yeni, gelişmiş bir sürümüdür. Başka bir deyişle, çevrimiçi avatarınız biçiminde “sizin” çalışabileceğiniz, oynayabileceğiniz, eğitim alabileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz ve arkadaşlarınızla sosyalleşebileceğiniz ve gerçekten oradaymış gibi hissedebileceğiniz bir web sürümüdür. .

Metaverse, özünde, fiziksel dünyamıza bir alternatiftir, ancak coğrafi mesafenin kısıtlamaları veya gerçek, canlı bedenlerin engelleri gibi sınırlamalarının çoğu yoktur.

Kulağa oldukça heyecan verici geliyor, değil mi? İyi evet. Ancak bir dezavantajı var. Uzmanlar, metaverse’in bugün çevrimiçi olarak zaten var olan siber güvenlik zorluklarını artıracağını ve hem tahmin edebileceğimiz hem de henüz yapamadığımız bir dizi yenisini tanıtacağını tahmin ediyor.

Araştırmalar, örneğin, siber güvenlik tehditlerinin yanı sıra siber suçların da hızla ve çarpıcı biçimde arttığını gösteriyor. %50 veya daha fazla artış, yıldan yıla. Son tahminler, siber suçların yıllık maliyetlerinin 10 trilyon dolar 2025 yılına kadar ve birincil ticari hedeflerin muhtemelen finans veya ticaret olmayacak. Bunun yerine, diğer anahtar endüstriler siber suçlar için hedefleniyor, gayrimenkul, eğitim ve tarım gibi.

Meta veri deposu Web2’nin yerini alacak şekilde ortaya çıkarsa ve ne zaman olursa olsun, uzmanlar bu eğilimlerin yalnızca daha da kötüleşeceği ve siber suçun sonuçlarının, meta veri deposunun kendisi gibi, şu anda var olanın aşırı bir gelişimi olabileceği konusunda uyarıyorlar.

kimlik güvenliği

Meta veri deposu, her kullanıcının kendisi için oluşturduğu dijital avatarların kullanımı yoluyla çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Görünüşte, bu avatar hem benzersiz hem de güvenli olacak ve temsil ettiği gerçek insanın kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerini (PII) ve diğer hassas bilgilerini satın alma yapmak, çalışmak ve hatta sağlık hizmeti almak için kullanmasına izin verecek.

Ek olarak, kullanıcı avatar aracılığıyla sanal bir ofiste meslektaşları ile çalışmak da dahil olmak üzere dijital alanda başkalarıyla etkileşime girebilir.

Ancak buradaki endişe, avatarın temelde sizin için iskelet anahtarı olmasıdır. özel çevrimdışı bilgi, kişisel bilgilerinizden finansal hesaplarınıza kadar, bir bilgisayar korsanı avatarınıza erişirse, tüm hayatınızın kapısını açabilirler. Bu, kimlik hırsızlığını benzeri görülmemiş bir düzeye çıkarma potansiyeline sahiptir.

Bununla birlikte, metaverse’deki kimlik hırsızlığı da başka ve belki de daha uğursuz bir dönüş alabilir. Bilgisayar korsanları avatarınızın kontrolünü ele geçirirse, ilişkilerinizi ve itibarınızı mahvedebilecek ve hatta çevrimdışı güvenliğinizi riske atabilecek davranışlarda bulunabilirler.

Bu tür bir kimlik kaçırmanın özellikle endişe verici bir biçimi, “derin sahteKötü aktörlerin kendilerini dijital alanda başka bir kişi olarak temsil ettiği ”. Deepfake ile gerçek kişiyi ayırt etmek neredeyse imkansız olan çok gelişmiş teknolojiyi kullanarak hem ünlüler hem de sıradan vatandaşlar için çevrimiçi deepfake videoları zaten yapılmıştır.

NFT ve bitcoin dolandırıcılığı

Meta veri deposu, Bitcoin gibi kripto para biriminin yanı sıra çeşitli türde bağışlanmayan tokenler (NFT’ler) dahil olmak üzere kendi para birimi biçimleri aracılığıyla işlev görecektir. NFT’ler ve kripto para birimleri, fiziksel dünyada fiat para biriminin kullanılmasına benzer şekilde meta veri tabanında biriktirilebilir, takas edilebilir, harcanabilir veya kaybolabilirken, süreç bu dijital para birimlerini geleneksel para ile satın almakla başlar.

Tıpkı fiziksel dünyada olduğu gibi, dolandırıcılar ve hırsızlar değerli herhangi bir şeye akın edecek ve metaverse, henüz başlangıç ​​aşamasında olmasına rağmen, şimdiden oldukça nefes kesici dolandırıcılıkların yeri olmuştur. Aslında, tahmin edilenden daha fazla 14 milyar dolarlık kripto para birimi sadece 2021’de dolandırıcılara kapılmıştı.

kötü şöhretli Hiperverse dolandırıcılığıörneğin, metaverse sakinlerine NFT biletleri satın almak için kripto kullanarak metaverse’deki bir konser serisine bilet satın alma şansı sundu. Etkinlik, yalnızca metaverse içinde değil, aynı zamanda geleneksel ve sosyal medyada da yüksek oranda duyuruldu ve büyük ilgi gördü. Bugüne kadar, yoğun bir şekilde terfi edilen olaylardan herhangi birinin gerçekten meydana geldiğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Önemli bir şekilde, meta veri tabanındaki hırsızlık genellikle blok zinciri teknolojisini içerdiğinden, kolluk kuvvetlerinin suçluyu izlemesi neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni, sahip olma zincirinin tüm kayıtlarını silen blok zincirinin merkezi olmayan doğasıdır.

Biyometri ve veri hack’leri

Meta veri tabanındaki potansiyel siber güvenlik tehditlerinin en endişe verici olanı, biyometrik bilgisayar korsanlığı riskidir. Meta veri deposu VR/AR aracılığıyla çalıştığından, kullanıcıların VR kulaklıkları ve potansiyel olarak dokunsal eldivenler gibi diğer VR/AR teknolojilerini takması gerekecektir.

Bunlar, iris taraması gibi, biyometrik tanımlama için meta veri deposunun belirli alanlarında kullanılabilir. Ancak eleştirmenler, bilgisayar korsanlarının yalnızca hassas hesaplara erişmelerini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda son kullanıcının fiziksel işlevi ve tıbbi durumu hakkında özel bilgilere erişim sağlayabilecek olan bu biyometriye erişebileceğinden korkuyor.

Bu, Facebook gibi kuruluşlar tarafından kötü niyetli veri toplama uygulamalarının kötü şöhretli tarihi göz önüne alındığında, özel bir endişe kaynağıdır. Eleştirmenler, örneğin, Meta gibi platformların son kullanıcıları hakkında hacimli biyometrik verilere erişimi varsa, bu veri arşivlerinin saldırıya uğrayabileceğini veya daha da kötüsü, son kullanıcının rızası olmadan satılabileceğini savunuyorlar.

Fiziksel güvenlik

Meta veri deposunun sürükleyici ortamı, son kullanıcıların çevrimdışı dünyadaki fiziksel güvenliğini de riske atabilir. Örneğin, bir bilgisayar korsanı birinin hesabının kontrolünü ele geçirirse, avatarının sanal alanda ne gördüğünü, duyduğunu ve ne yaptığını manipüle edebilir.

Bununla birlikte, meta veri tabanındaki aktivite, fiziksel dünyadaki aktiviteye de kolayca dönüşebilir. Meta veri deposunun sürükleyici deneyimi, duyuları artık gerçek fiziksel ortamlarını kaydetmediği için kullanıcıların kolayca yönünü kaybedebilecekleri anlamına gelir. Bir bilgisayar korsanı, meta veri deposu ortamını, kullanıcının fiziksel olarak yanıt vermesi için ancak fiziksel çevresinin farkında olmadan manipüle edebilir. Bu, bilgisayar korsanları potansiyel olarak son kullanıcıları trafiğe girmeleri veya merdivenlerden inmeleri için potansiyel olarak manipüle edebileceğinden, yaşamı tehdit eden durumlara bile yol açabilir.

Bu, ebeveynleri için özel bir endişe olabilir. çocuklar zaten metaverse’de oyun oynuyorlar. Neyse ki, ebeveynlerin izlemeye devam etmelerini daha iyi sağlamak için çocukların oyun dünyalarını aile televizyonuna yansıtmasını sağlamak gibi, meta veri tabanında oynanışı izlemek hala mümkündür.

Götürmek

Metaverse, gerçekten muazzam bir vaat ve potansiyel barındıran cesur bir yeni dünyadır. Metaverse, çalışma, öğrenme, oynama ve sosyalleşme yöntemlerimizde devrim yaratabilir. Bununla birlikte, meta veri deposunun siber güvenlik tehditleri çok gerçektir ve bu tehlikeleri anlamak ve bunlara karşı korunmak meta veri deposu yaratıcıları, hükümetler, şirketler ve özel vatandaşlar üzerine düşen bir görevdir.

Charlie Fletcher, teknoloji ve iş konularını kapsayan serbest çalışan bir yazardır.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işi yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirleri ve güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ve veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’da bize katılın.

Kendi makalenize katkıda bulunmayı bile düşünebilirsiniz!

DataDecisionMakers’dan Daha Fazlasını OkuyunKaynak : https://venturebeat.com/2022/06/26/cybersecurity-and-the-metaverse-identifying-the-weak-spots/

Yorum yapın