Shutterstock, OpenAI anlaşmasını imzaladıktan sonra, metin istemlerine dayalı görüntüler oluşturmak için üretken bir AI araç seti sunuyor • Teknolojik Haberler


Shutterstock ve OpenAI, algoritmayı eğitmek ve beslemek için Shutterstock kitaplıklarıyla OpenAI’nin Dall-E 2 yapay zeka görüntü oluşturma platformunun geliştirilmesine yardımcı olacak bir ortaklık duyurduğunda, stok fotoğraf ve medya devi, yakında kendi üretken yapay zeka araçlarını kullanıcılara getireceğini de ima etti. Bugün firma o ürünün üzerindeki örtüyü kaldırdı. Shutterstock’un Creative Flow çevrimiçi tasarım platformunun müşterileri artık şunları yapabilecek: metin istemlerine dayalı görüntüler oluşturuntarafından desteklenmektedir OpenAI ve Dall-E 2.

Görünüşe göre bir marka adı yok gibi görünen özelliğin anahtarı, Shutterstock’un görsellerin yapıldıktan hemen sonra “lisanslamaya hazır” olduğunu söylemesidir.

Shutterstock’un en büyük rakiplerinden biri olan Getty Images’ın şu anda bir davaya karışmış Stable Diffusion adlı başka bir üretken AI hizmetinin üreticisi olan Stability AI’ye karşı, Getty’nin veya hak sahiplerinin izni olmadan yapay zekasını eğitmek için görüntülerini kullanma konusunda.

Başka bir deyişle, Shutterstock’un hizmeti, keşfetmek istediğiniz görüntüyü oluşturmak için yalnızca bir insan fotoğrafçının becerilerinden ziyade yapay zekayı kullanma becerisini benimsemekle kalmıyor, aynı zamanda nasıl olduğu konusunda şirketi Getty’nin karşısına koyuyor. yapay zekanın cesur yeni dünyasını kucaklıyor.

Stability AI, önemli bir finansmanla desteklendi, ancak dün itibariyle, Microsoft ile 10 milyar dolarlık devasa ve genişletilmiş bir ortaklığı kapatan OpenAI kadar değil.

Shutterstock’un OpenAI ile yaptığı çalışmalara ek olarak, şirket bu ayın başlarında ayrıca Facebook, Instagram ve WhatsApp ana şirketi Meta ile genişletilmiş bir anlaşma duyurduAI veri kümelerini oluşturmak ve algoritmalarını eğitmek için (OpenAI’ye benzer şekilde) Shutterstock’ın fotoğraf ve diğer medya kitaplıklarını (video ve müzik de içerir) kullanacak. Sonuç olarak daha üretken yapay zeka araçlarının kullanıma sunulmasını bekleyebilirsiniz.

İlginç olan şu ki, OpenAI, Meta veya başka bir ortak olan LG ile yapılan anlaşmaların mali şartlarını bilmesek de, bu hizmetlerle ilgili açık bir ticari son nokta var. Shutterstock’un iddiası, öyle görünüyor ki, bu yeni teknolojilere atlayıp bu teknolojilere dahil olmaya ve durup bu araçlar tarafından yenilmesine izin vermektense onların etrafında bir iş kurmaya değer.

Asıl soru, Shutterstock’un sunduğu şeylerin, görüntü oluşturmak için üretken AI araçları sunan diğerlerinden yeterince net bir farklılığa ve benzersiz satış noktasına sahip olup olmayacağı olacaktır. Evet, lisanslama şu anda zorlayıcı olacak bir özellik, ancak daha uzun vadede, hepsi aynı platform üzerine kuruluysa, birini diğerinden ayıran nedir? Görüntü kitaplıklarındaki fikir, ödeme yapan müşteri (ve görüntü yükleyen fotoğrafçı için) için daha iyi bir seçim, daha iyi fiyatlandırma, daha iyi keşif ve genel olarak daha iyi bir deneyim elde edilebileceğidir. Bu parametreler yapay zeka dünyasında aynı mı kalacak yoksa yok edilecek mi?

Adil olmak gerekirse Shutterstock, görüntüleri bu yeni hizmetleri beslemek için kullanılan sanatçılara ödeme yapma vaadiyle kendisini burada “etik” bir ortak olarak tanıtıyor. Yine de sorun, bu ödemelerin, sanatçıların ve fotoğrafçıların görüntüleri kendilerinin tedarik etmeleri karşılığında almış olabilecekleri tazminata yakın olup olmadığı olacaktır.

“Shutterstock, son iki yılda OpenAI, Meta ve LG AI Research gibi önemli sektör oyuncularıyla üretken yapay zeka araştırma çabalarını beslemek için stratejik ortaklıklar geliştirdi ve artık sorumlu bir şekilde üretilen üretken yapay zeka yeteneklerini benzersiz bir şekilde kendi müşterilerimize sunabiliyoruz. Shutterstock CEO’su Paul Hennessy bugün yaptığı açıklamada. “Kullanımı kolay üretken platformumuz, insanların hikayelerini anlatma şeklini değiştirecek – olağanüstü işler yaratmak için artık bir tasarım uzmanı olmanıza veya yaratıcı bir ekibe erişiminizin olmasına gerek yok. Araçlarımız, etik bir yaklaşım ve içinde yaşadığımız farklı dünyayı temsil eden bir varlık kütüphanesi üzerine kuruludur ve bu modellerin geliştirilmesine katkıda bulunan sanatçıların tanınmasını ve ödüllendirilmesini sağlıyoruz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/25/after-inking-its-openai-deal-shutterstock-rolls-out-a-generative-ai-toolkit-to-create-images-based-on-text-prompts/

Yorum yapın