Shredder’s Revenge, klasik TMNT atari oyunlarının özünü nasıl yakalar?


Frederic Gemus, orijinali ilk oynadığı zamanı hala hatırlıyor Genç Mutant Ninca Kablumbağalar atari oyunu. Büyük, etkileyici karakterleri ve cana yakın oynanışıyla bu deneyimde onu içine çeken bir şey vardı. Zoom üzerinden (devasa bir koleksiyonla) “O oyunu oynamak çok akıllara durgunluk veriyordu çünkü çizgi film oynamak gibiydi” diyor. arkasındaki retro oyunlar). “O günlerde Nintendo’dan çok farklıydı.” Böylece, şu anda Montreal merkezli Tribute Games stüdyosunda tasarımcı olan Gemus, modern bir oyun üzerinde çalışma şansı bulduğunda TMNT, hemen hemen bir rüya projesiydi. Projeye dahil edilmek için “Bunu öğrenmek oldukça harikaydı” diyor.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’ın İntikamı şimdi çıktı ve bu alanda kendini kanıtlamış bazı uzmanlardan geliyor. Gibi başlıklar üzerinde çalışan geliştiricilerin yer aldığı Tribute tarafından geliştirilmiştir. Scott Pilgrim Dünyaya Karşı: Oyun ve kült hit TMNT Game Boy Advance için oyun ve inanılmaz canlanmanın arkasındaki ekip olan Dotemu tarafından yayınlandı. Öfke Sokakları. Amacı Shredder’ın İntikamı hemen hemen aynıydı: klasiğin en iyi kısımlarını almak TMNT başlıklar ve modern bir izleyici için çalışmasını sağlayın.

Gemus için bu klasik oyunları ön plana çıkaran birkaç şey vardı ve onun da üzerinde durmak istediği şeyler vardı. Shredder’ın İntikamı. Birincisi erişilebilirlikti. Atari oyunları hala mümkün olduğu kadar çok alanınızı tüketecek şekilde tasarlanmış olsa da – ve bu nedenle oldukça zorlayıcı olsa da – onları almak ve oynamak çağdaşlarının çoğundan daha kolaydı. Ayrıca, orijinalin ilerleme hızı ve seviye tasarımının TMNT oyunların bir aksiyon oyunuyla standart bir yandan kaydırmalı beat ’em up oyunundan çok daha fazla ortak noktası vardı. “Farklı şekillerde gelen düşmanlarınız var ve her şey onları çok hızlı bir şekilde yok etmekle ilgili, böylece etrafınız sarılmıyor” diye açıklıyor. “Bu, oyunda gerçekten yakalamak istediğimiz bir şeydi.”

Elbette ekip benzer bir tasarım felsefesini kullanırken modern teknolojiden de faydalanabildi. Shredder’ın İntikamı PS4, Switch, Xbox ve Steam’de mevcut olup, 16 bit konsollardan ve 90’lar dönemi arcade dolaplarından biraz daha ileridir. En önemlisi, her türden harika animasyonlarla dolu güzel ve etkileyici piksel sanatıyla hala lezzetli bir şekilde retro görünüyor. Özellikle çöp poşetlerinde saklanan veya bir saldırıdan önce şef kılığına giren Foot Clan düşmanlarını seviyorum. (Ayrıca, mükemmel bir film müziği sayesinde parçayı da seslendiriyor. ses çılgınlığı besteci Tee Lopes.)

Gemus, “Oyunları oldukları gibi değil, hatırladığınız şekilde yapmayı sevdiğimizi söylemeyi seviyoruz” diyor. Ancak geliştiriciler, ekrana ne kadar koyabilecekleri konusunda sınırlı değildi ve hafızadan tasarruf etmek için animasyonları veya karakter hareketli görüntülerini yeniden kullanmak gibi şeyler yapmaya zorlanmadı. Ayrıca, çevrimiçi oyun gibi tamamen modern özellikler ekleyebildiler.

Modern ve retro arasındaki bu dengeyi kurmak, çok sayıda araştırma ve test gerektiren bir meydan okumaydı. Geliştirme ekibi klasiklerin çoğunu oynadı – sadece TMNT oyunlar değil, diğer beat ’em up’lar da – ve eski sayıları çıkardı Nintendo Gücü seviyelerin nasıl düzenlendiğini daha iyi anlamak için. Bu arada test etmek özellikle zordu. Başlangıçta, pandemi nedeniyle testçilerin yerel olarak birlikte oynaması imkansızdı. Ancak, yapabildiklerinde bile, oyunun çok oyunculu – altı oyuncuya kadar destekleyen – kaotik doğası, oynamaları takip etmeyi zorlaştırdı. Gemus, “Bazen neler olup bittiğini analiz etmek biraz zor çünkü ekranda çok fazla şey oluyor” diyor.

Gemus, hem klasik oyunlar hem de orijinal animasyon dizileri için nostaljinin deneyimin büyük bir parçası olduğu açıkken, diyor. Shredder’ın İntikamı yepyeni oyuncuların bile anlayabilmesi için tasarlandı. “Oyunda bilgi sahibi olmanız gereken gerçek noktalar yok. [the original games],” diyor. “Elbette bir sürü Paskalya yumurtası ve küçük saygılar var. Ancak oyundan keyif alabilmek için hiçbir zaman gerçekten bir ön koşul yoktur.”

Shredder’ın İntikamı yandan kaydırmalı beat ’em up’ların yeniden canlandığı bir zamanda çıkıyor. Kaplumbağa hayranı olmak için özellikle harika bir zaman; ek olarak Shredder’ın İntikamı, 13 klasik oyun da bu yıl içinde bir paket alacak. Ve Gemus’un bir zamanlar oyun salonlarına hakim olan bu oyunların neden bu kadar kalıcı olduğuna dair bir teorisi var.

“İlk başta sadece düğme ezme gibi hissediyorsunuz ama sonra bir noktada bunun daha çok bir dansa benzediğini fark ediyorsunuz” diye açıklıyor. “Çok fazla pozisyon, çok fazla ritim var – dans etmek gibi. Sadece eğlenmek için dans edebilirsin ama aynı zamanda profesyonel bir dansçı olabilir ve tüm bu inanılmaz hareketleri yapabilirsin.”Kaynak : https://www.theverge.com/2022/6/18/23172898/tmnt-shredders-revenge-classic-arcade-game-interview

Yorum yapın