Seyretmek! Webb Uzay Teleskobu’nun muhteşem ilk görüntüsü sayısız uzak galaksiyi gösteriyor – Teknolojik Haberler


James Webb Uzay Teleskobu, NASA ve genel olarak uzay topluluğunun son on yıldaki en heyecan verici görevlerinden biridir ve devasa gözlem platformunun aslında uzak galaksilerin ilk görüntüsüdür. arka Komşu galaksilerimiz, Başkan Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’ten başkası tarafından ev sahipliği yapılmayan bir yayında halka açıklandı.

NASA yöneticisi Bill Nelson, “Parmağınızın ucunda bir kum tanesini kol uzunluğunda tutarsanız, gördüğünüz evrenin bir parçasıdır, evrenin sadece küçük bir parçası” dedi. “Ve orada gördüğünüz galaksiler, ışığı bükülmüş diğer galaksilerin etrafında parlayan galaksiler görüyorsunuz.”

Görüntü, “Webb’in İlk Derin Alanı” olarak adlandırıldı. Bu hedef, görüntü yayınlanmadan önce dolaşan malzemelere göre SMACS 0723 kümesidir. NASA, görüntüleme tekniğini, “yakındaki” (ama yine de imkansız derecede uzak) kümenin kütlesini “arkalarındaki nesnelerin ışığını büyütmek ve çarpıtmak, hem aşırı uzak hem de özünde soluk gökada popülasyonlarına derin bir alan görünümüne izin vermek” için kullanmak olarak tanımladı.

Bu, muhtemelen burada görüntülenen birçok gökada arasında görülen ilginç çarpıklıkları açıklıyor – ama daha fazlasını yakında öğreneceğiz. Şimdilik buradaki açıklamaya göz atın. “Bugüne kadar uzak evrenin en derin ve en keskin kızılötesi görüntüsü”.

Gökadalarda daha fazla ayrıntı görebilmeniz için sağ üstten biraz yakınlaştırılmış bir bölüm ve bu harika mercek efekti:

Tek tek galaksileri gösteren Webb First Deep Field görüntüsünün yakından görünümü.

Yarın Webb için resmi büyük medya günü, ya da genellikle kısaltıldığı şekliyle JWST, birkaç resmin daha gösterileceği ve her türlü teknik ve astronomik bilginin ilgili olduğu gün. Ancak bu kadar uzun zamandır beklenen (ve çok geciken) bir olayın Başkanlık muamelesi görmesi anlaşılabilir.

“Uzayda işbirliğini yöneten uluslararası kural ve normların bilimsel bir çabasının nasıl bir örnek olduğunu; bu teleskop insanlığın en büyük mühendislik başarılarından biridir” dedi Harris.

Otobüs büyüklüğündeki Webb, 2021 Noel Günü’nde fırlatıldı ve Dünya’dan bir milyon mil uzaktaki konumuna ulaştıktan sonra (“Her şeyden önce, bu aklımı başımdan alıyor,” dedi Başkan), zahmetli bir şekilde güçleniyor ve birçok bileşenini ve sürecini test ediyor. Bugün gördüğümüz görüntü, tam olarak çalışır durumda bir teleskop olarak alınan ilk görüntü olduğu için ilk “gerçek” görüntüdür – ancak ekip Webb’i çalışır duruma getirirken kaydettiği ilerlemeyi paylaşırken daha birçok düşük kaliteli görüntü gördük. (Ve beklenmedik bir mikro meteorit çarpması üzerine kısaca panikledi – ama hepsi değil mi?)

Resim Kredisi: Northrup Grumman

“Webb’in dört bilimsel aracının her biri, kişiselleştirilmiş lensler, filtreler, prizmalar ve özel makineler kullanan, bireysel olarak test edilmesi, kalibre edilmesi ve nihai olarak uzayda operasyonel konfigürasyonlarında doğrulanması gereken birden fazla çalışma moduna sahiptir. evren” oku NASA haber bülteni sürecin tamamlandığını duyurdu. orada da 17 farklı mod test edilmesi gereken faaliyet gösterdiği yer.

Bugün yayınlanan görüntü renkli olsa da, Webb aslında kızılötesi ışığı algılar, bu da bilim adamlarının ayrıntılı olarak açıkladığı gibi yarın alacağımız bu görüntülerde bir yorumlama ve soyutlama düzeyi olduğu anlamına gelir (endişelenmeyin, “sanatçının izlenimi” veya benzeri bir şey değildir). En ünlü uzay teleskopu olan Hubble, insanların gördüğü dalga boylarında fotoğraflar çekti, bu da görüntü oluşturma sürecini basitleştirdi, ancak başka şekillerde de sınırladı.

Ekibin yıllar boyunca JWST’nin gelişimi boyunca açıkladığı gibi, kızılötesi (ve birçoğu) kullanmak, teleskopun tamamen farklı yıldız nesnelerini ve maddelerini görmesini ve ayrıca toz bulutları ve diğer kozmik engeller tarafından engellenecek bazılarını tespit etmesini sağlar. Kısmen bir yıldızın nispeten parlak parlamasını engellemesine ve etrafındakilere odaklanmasına izin veren bir kurulum nedeniyle, dış gezegenleri ve atmosferlerini gözlemlemede özellikle iyi olacak.

Webb için yarın göreceğimiz diğer dört ilk hedef:

  • Gökyüzündeki en büyük ve en parlak bulutsulardan biri olan Karina Bulutsusu. Hubble aslında bunu resmetti bir süre önce ve harika görünüyor.
  • WASP-96 b, Dünya’dan yaklaşık 1.150 ışıkyılı uzaklıkta bir gaz devi gezegen.
  • Güney Halkası veya Sekiz Patlama Bulutsusu, ölmekte olan bir yıldızı çevreleyen genişleyen bir gaz bulutu.
  • 1877’de keşfedilen ilk kompakt gökada grubu olan Stephan’s Quintet.

Webb’in arkasındaki araştırmacılardan gelen her türlü ilginç yorumla birlikte bu görüntüleri yarın alacağız. Bu, NASA ve dünyanın dört bir yanındaki uzay gözlemcileri için yeni bir uzay gözlemi çağının sadece başlangıcıdır – ondan önceki Hubble gibi, JWST’nin önümüzdeki on yıllar boyunca bilim dünyasında sürekli bir varlık olmasını bekliyorlar.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/behold-the-webb-space-telescopes-glorious-first-image-shows-countless-distant-galaxies/

Yorum yapın