Sevgili Z Kuşağı, Durgunluk Başladığında Nasıl İyi Olabilirsiniz?


Bu hikayenin bir parçası Durgunluk Yardım MasasıCNET’in belirsiz bir ekonomide akıllı para hamlelerinin nasıl yapılacağına dair kapsamı.

Resmi olarak üniversiteden mezun olmama bir yıl kaldı ve sonra ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yok. Bir iş, umarım. İlkokul, belki? Benim için kolej, başarılı olmak için ihtiyaç duyduğum tüm becerilerle donanmış olarak işgücüne girmeye hazırlanmakla ilgiliydi. Artık iş başvurusunda bulunmaya ve uzun vadeli finansal istikrarı planlamaya başlamanın zamanı geldiğine göre, bu oldukça korkutucu.

İş piyasasına girmek, sağlıklı bir ekonomide bile sonsuz zorluklarla birlikte gelir. Ve bir durumda olup olmadığımız konusundaki tartışmadan bağımsız olarak resmi durgunlukGeçtiğimiz birkaç ay, çalkantılı bir ekonomide finansal olarak istikrarlı kalmanın ne kadar zor olabileceğini gösterdi. Enflasyon tarihi bir zirvede ve ücretler hayat pahalılığına ayak uyduramıyor. Daha yüksek faiz oranları da evleri, arabaları ve diğer büyük bilet ürünlerini daha pahalı ve erişilemez hale getiriyor.

Bu da iş piyasasına girme fikrini daha da korkutucu kılıyor.

Zaten durgunluk yaşayan eski nesiller daha hazırlıklı olabilir. Yaklaşık olarak 1981 ile 1996 yılları arasında doğan Millennials, biraz deja vu hissetmek. Bu gruptaki pek çok kişi, Büyük Durgunluk yaşanırken iş piyasasına girdi ve takip eden yıllar, kariyerlerinin gidişatını ve finansal yörüngelerini büyük ölçüde değiştirdi.

2007 ve 2009 yılları arasında lisans eğitimlerini tamamlayan ve son ekonomik gerilemeyi atlatmayı başaran beş bin yıllık kuşağı yakaladım. İşten çıkarmalar ve bütçeleri daraltmaktan kariyer pivotlarına kadar nasıl etkilendiklerini ve ayakta kalmak için en önemli olan hangi becerileri geliştirdiklerini öğrenmek istedim. Her birinin bugün finansa yaklaşımlarını etkileyen benzersiz bir deneyimi vardı. Şimdi, o zamanı düşündükçe, zor kazanılan dersleri görüyorlar ve en iyi tavsiyelerini gelecek nesillerle paylaşıyorlar.

Öne çıkan şey, çalışan eşleştirme programlarından yararlanmak ve 401(k)’lere ve Roth IRA’lara rutin olarak katkıda bulunmak gibi geleceğe yatırım yapmanın gücüydü. Hepsiyle konuştuğum Y kuşağı, Z kuşağını kariyerlerine erken yatırım yapmaya teşvik etti. Ve her birinin bize aktaracakları daha fazla bilgelik parçası vardı — üniversiteden sonraki ilk birkaç yıldan en iyi şekilde nasıl yararlanılacağı, işverenlerle nasıl para konuşulacağı, ortaklarla mali konuların nasıl tartışılacağı ve beklenmedik şekillerde başarılı kariyerler nasıl inşa edileceği dahil.

İşte e-posta yoluyla paylaştıkları.


Şimdi oynuyor:
Şunu izle:

Şimdi Resesyonda mıyız? Ve Pek Çok Ev Satın Alma Sorusu


31:30


Kariyer belirsizliğini kucaklayın ve esnek olun

Katie Oelker, St. Paul, Minnesota

Katie Oelker, üniversiteden sonra ailesiyle birlikte yaşarken bir bankanın denetim bölümünde çalıştı, esas olarak biraz tasarruf yapmak ve özel öğrenci kredilerini ödemek için. Bu, nihayetinde, eğitim alanında yüksek lisansını almak için okula geri dönmeyi göze almasına izin verdi.

Oelker bankacılık veya denetim alanında kariyer yapmak istemediğinden, işi aracılığıyla sunulan eğitim oturumları veya konferanslar gibi farklı öğrenme fırsatlarından her zaman yararlandı. Bana e-postayla, “Mezuniyet sonrası yaptığınız şeyden hoşlanmıyorsanız ya da sevseniz bile, her zaman kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olabilecek eğitim fırsatları vardır” dedi.

Bu kariyer geliştirme odağı, bu kez sertifikalı bir İşletme Eğitimi eğitmeni olmak için bir kez daha dönmeye karar verdiğinde işe yaradı. İki farklı lisede kişisel finanstan pazarlamaya kadar çeşitli dersler verdikten sonra, şimdi serbest yazar ve para koçu olarak kendi işini yürütüyor. Vizyonunda esnekliğe sahip olmak, durgun iş piyasasında gezinmesine ve yeni endüstriler keşfetmesine izin verdi.

Kariyer ve eğitim fırsatları söz konusu olduğunda yeni kapılar açmaktan ve yeni şeyler denemekten hiçbir zaman korkmadım ve bunun karşılığını aldım” dedi.


Partnerinizle para hakkında konuşun, zor olsa bile

Jared ve Katie Pogue, Atlanta, Georgia

Jared ve Katie Pogue evlenmeden önce para hakkında konuşmanın, özellikle de bir aile kurmanın maliyetini karşılamanın verimli yollarını bulmaları gerektiğini öğrendiler. İkisinin finansal planlama konusunda radikal olarak farklı görüşleri vardı ve bu da endişeye neden oldu. Katie, birçok uzun vadeli hedefi olduğunu söylerken, Jared yaklaşımını “cahil iyimserlik” olarak nitelendirdi.

Para hakkında konuşmak için bir rutin geliştirdiler. Haftada bir gün için bir zaman sınırı belirlediler ve yavaş yavaş mali durumları üzerinde çalıştılar. Sonunda hedeflerini hizalayabildiler, bu da bir evin nasıl finanse edileceği, ne zaman çocuk sahibi olunacağı ve okula geri dönüp dönmeyecekleri gibi büyük finansal kararlar almalarına yardımcı oldu. Jared’ın günlük ve aylık ödemelerle, Katie’nin ise daha uzun vadeli planlamayı denetlediği bir iş bölümü oluşturdular. Hiçbiri tek başına üzerine düşeni yapamazdı.

Jared, “Somut ilerleme kaydetmeye başladığımızda ve aynı sayfada olduğumuzda, finansal görüşmelerimiz çok daha verimli oldu” dedi.


Şüphelerinize rağmen daha fazlası için pazarlık yapın

Sara Gifford, Hyattsville, Maryland

Sara Gifford’un üniversiteden sonraki ilk tam zamanlı işi onun ideal seçimi değildi. Ancak iş piyasasının sıkılaşmasıyla birlikte staj yaptığı şirketten gelen bir teklifi kabul etmek zorunda hissetti.

“Gülünç derecede düşük bir ücret karşılığında haftada 60 saatten fazla çalışmam beklenen bir işe yerleştim ve tüm gücün işverende olduğunu hissettiğim için maaşımı veya sosyal haklarımı müzakere etmedim” dedi. İlk işinde bu kadar düşük tazminatı kabul etmek, gelecekteki müzakerelerde maaş kriterini ilerletmesini zorlaştırdı.

Durgunluk, işçiler üzerinde daha yüksek ücret talep etmekten kaçınmaları için daha fazla baskı oluştursa da, Gifford, bunun sizi işe gidip gelme maaşları, ücretli tatil ve esnek veya uzaktan çalışma saatleri gibi diğer faydaları müzakere etmekten caydırmaması gerektiğini söyledi. İşveren herhangi bir avantajı kabul etmiyorsa, aramaya devam etmek için bir işaret olabilir. “Şirket teklifi kabul ederse, bu çok kırmızı bir bayrak.”

Daha iyi ücret talep etmediğine pişman olsa da, ağ kurma ve yeni beceriler öğrenme fırsatlarından yararlandığı için gurur duyuyor. Ayrılmaya ve kariyerini kurmaya karar verdiğinde her şey işe yaradı. Bugün Gifford kendi pazarlama stratejisi şirketini yönetiyor.


Para önceliklerinizi belirleyin

Adam Eisenberg, Huntington Woods, Michigan

Adam Eisenberg, satış lojistiği alanında kendisine ilk işini teklif eden şirkette halen çalışıyor. Üniversiteden sonra, para hedeflerini tutturdu, bu da onun için, ailesinin evinden taşınmak yerine, öğrenci kredilerine yapılan ödemelere hemen öncelik vermek anlamına geliyordu.

“Borcumu ödemek için komisyon çeklerimi koydum. Bunu yapmak dört yılımı aldı ve ilk üçünü ailemin evinde yaşıyordum, ama buna değdi.” Herkesin öncelikleri farklı olsa da, bunları önceden belirlemek, paranızın nereye gitmesi gerektiğine daha iyi karar vermenize yardımcı olabilir.

Aslında, Eisenberg’in başlangıçta düşündüğü ikinci bir iş teklifi vardı ve seçeneklerini karşılaştırırken benzer bir yaklaşım benimsedi – kendisi için en önemli olan şeye öncelik verdi. Daha yüksek bir komisyon oranının, taban maaş daha düşük olsa bile, nihayetinde kendisi için daha faydalı olacağına karar verdi. Bir başka çekici unsur da şirketin büyüme potansiyeliydi.

Eisenberg, iş piyasasına girenlerin “gelecekteki başarı için temelin orada olduğundan emin olmak için” normal iş araştırmalarının ötesine geçmeleri gerektiğini söyledi.


Bütçeler fırtınada sakinliğiniz olabilir

Jonathan Schrull, Indianapolis, Indiana

2008 yılının sonunda, Jonathan Schrull mezun olduktan sonra ikinci işinden atıldı. Yeni bir iş bulmadan önce altı aydır işsizdi ve uzun vadeli kariyerine başlamayı ertelemek, tasarruf ve yatırımı ertelemek zorundaymış gibi hissetti. Ona göre bu, “uzun vadede çok paraya” mal oldu.

Geriye baktığında bunu buldu. bir bütçeyi sürdürmek stresin bir kısmını hafifletmeye yardımcı oldu. Rakamları önümde görmek durumu daha somut ve anlaşılması kolay hale getirdi” dedi. Herhangi bir geliri olmasa bile harcamalarını takip etmenin bir yolunun olması, harcamalarını azaltmak için yeni fırsatlar bulmasına yardımcı oldu. Sadece gelire değil, mali tablonun tamamına bakmak önemliydi çünkü “rakamlar yalan söylemez”.Kaynak : https://www.cnet.com/personal-finance/dear-gen-z-heres-how-to-be-okay-when-a-recession-hits/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın